مهد دموکراسی یا زندان فعالان صلح؟

ایالات متحده آمریکا که خود را داعیه دارحقوق بشر می داند و همواره دیگر کشورها را متهم به نقض حقوق روزنامه نگاران و فعالان سیاسی می کند،انتقاد یکی از فعالان صلح آمریکایی را تاب نیاورده است.

ایالات متحده آمریکا که خود را داعیه دارحقوق بشر می داند و همواره دیگر کشورها را متهم به نقض حقوق روزنامه نگاران و فعالان سیاسی می کند،انتقاد یکی از فعالان صلح آمریکایی را تاب نیاورده است.

»کتی کلی»،فعال صلح آمریکایی است که به خاطر انتقاد از برنامه عملیات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا در افغانستان محکوم به سه ماه حبس شده است.

وی در روز 10 دسامبر که از قضا مصادف با روز حقوق بشر بود،حکم خود را از دادگاه فدرال آمریکا دریافت کرد.

بر اساس گزارش مرکز تحقیقات جهانی،متهم برای دفاع از خود در این باره گفت:تنبیه به خاطر تلاش ما برای صحبت کردن از طرف مردم گرفتار و مایوس،فرصتی است برای صحبت کردن با این مردم از طریق زندان ها.

کلی در تنها اظهارات عمومی خود گفت که محاکمه ما به خاطر انتقاد از نقض حقوق بشر در کشورهایی مثل افغانستان است.

وی افزود:من به محض ورود به پایگاه هوایی «وایتمن» میسوری جایی که خلبان ها هواپیماهای بدون سرنشین مسلح را بر فراز افغانستان و دیگر کشورها به پرواز در می آورند،دستگیر شدم.

این در حالی است که تا کنون بسیاری از گروه های حقوق بشری نیز عملیات هواپیماهای بدون سرنشین در آمریکا را مورد انتقاد قرار داده اند.

تحلیل جدید اطلاعات قابل دسترس برای عموم در مورد هواپیماهای بدون سرنشین که زا سوی گروه حقوق بشری «رپریو» انجام شده نشان می دهد که حتی وقتی عملیات پهبادها افراد خاص را هدف قرار می دهند،بیشتر از اهداف مورد نظر،مردم را می کشند.

بر اساس این تحلیل،تلاش ها برای کشتن 41 به وسیله هواپیماهای بدون سرنشین منجر به کشته شدن حدود یک هزار و 147 نفر شده است.

رپریو،مواردی را مورد بررسی قرار داده که در آنها افراد خاص چندین بار هدف حملات پهبادهای آمریکایی قرار گرفته اند.

این اطلاعات که با روزنامه گاردین در میان گذاشته شد سوالاتی را در مورد دقت حملات صورت گرفته با راهنمایی دستگاه های اطلاعاتی آمریکا در ذهن متبادر می کند.

این در حالی است که مقامات آمریکایی،کلمات «واقع بینانه» و «دقیق» را برای این حملات به کار می برند.

این تحلیل تنها یک ارزیابی نسبی از صدمات سلاح جنگی مورد علاقه اوباما در جنگ است،ابزاری که او و دولتش آن را بسیار دقیق تر از ابزار حملات هوایی و زمینی می دانند.

جنیفر گیبسون،سرپرست تحقیقاتی «رپریو» در این زمینه می گوید:حملات هواپیماهای بدون سرنشین با ادعای اینکه آنها دقیق هستند به خورد اذهان عمومی آمریکا داده شده است.

اما بر اساس شواهد،هیچ دقتی در اطلاعاتی که منجر به کشته شدن 28 شهروند بی گناه شامل زمان و کودکان به ازای کشتن یک «انسان بد» می شود،وجود ندارد.

هدف قرار دادن حدود 24 نفر که به طور خاص مورد نظر حملات پهبادهای آمریکایی در پاکستان بوده اند منجر به کشته شدن 874 نفر شده است.

حدود 142 کودک نیز در جریان تعقیب این 24 نفر جان خود را از دست دادند در حالی که تنها شش نفر از تروریست ها در نهایت در این حملات کشته شدند.

در یمن نیز 17 نفر از تروریست ها چندین بار حملات هواپیماهای بدون سرنشین قرار گرفتند که در نهایت منجر به کشته شدن 273 شهروند بی گناه شد و این در حالی است که در حال حاضر 4 نفر از اهداف مور نظر ،هنوز زنده هستند.

گیبسون می گوید که در این شرایط پرزیدنت اوباما باید با مردم آمریکا در مورد هزینه های انسانی برنامه حملات هواپیماهای بدون سرنشین رو راست باشد.

به گفته او،حتی اگر دولت اوباما نمی داند که در هر حمله چه کسانی کشته می شوند این ادعا که برنامه پهبادها بسیار دقیق است،بی منطق و بی معنی به نظر می رسد.

Reference: تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید