خاورمیانه با خطری به مراتب خطرناکتر از تاسیس رژیم صهیونیستی روبرو است

 کارشناس مسائل راهبردی خاورمیانه با بیان اینکه تمام برنامه های غرب برای استعمار ملت‌های این منطقه با شکست مواجه شده است،گفت: غرب و متحدانش توانایی لازم برای اجرای برنامه های خود در منطقه را ندارند.

امین حطیط کارشناس مسائل راهبردی خاورمیانه با بیان اینکه تمام برنامه‌ها و سناریوهای غرب برای استعمار ملت‌های این منطقه با شکست مواجه شده است گفت: غرب ومتحدانش توانایی لازم برای اجرای برنامه‌های خود در منطقه را ندارند، زیرا محور مقاومت مانع اجرای برنامه های استعمارگرانه غرب در خاورمیانه شده است.

وی درباره درگیری ارتش و نیروهای مردمی عراق و سوریه با داعش و گروه‌های تکفیری در این کشورها گفت: این درگیری‌هایی که در منطقه شاهد آن هستیم، بسیار مهم و سرنوشت ساز هستند. در حقیقت، این جنگ میان دو جریان است که یک طرف آن غرب و متحدانش قرار دارند. این محور خواهان ادامه یافتن سیطره اش برخاورمیانه است. جریان دوم محور مقاومت است. این محور خواهان نجات ملت های خاورمیانه از سیطره غرب است اما به نظر می رسد که غرب و متحدانش توانایی لازم برای اجرای برنامه های خود در منطقه را ندارند زیرا محور مقاومت مانع اجرای برنامه های استعمارگرانه غرب در خاورمیانه شده است لذا اندیشه تسلط کامل غرب بر خاورمیانه و اجرای طرح های استعمارگرانه اش در منطقه خیال باطلی است چرا که تمام برنامه ها و سناریوهای غرب طی 10 سال گذشته برای استعمار ملت های این منطقه با شکست مواجه شده است.

دو گزینه در مقابل غرب قرار دارد

این کارشناس مسائل راهبردی با بیان اینکه غرب در قبال خاورمیانه دو گزینه پیش رو ندارد، گفت: اولین گزینه آن است که غرب به شکست برنامه های خود در خصوص خاورمیانه اعتراف کند و اداره این منطقه را به محور مقاومت بسپارد تا این محور بر اساس منافع ملت های منطقه کارها را پیش ببرد. لذا امروزه طرح تجزیه خاورمیانه توسط غرب و متحدانش مورد حمایت و تشویق قرار گرفته است. زیرا این محور دیگر نمی‌تواند سلطه کامل بر منطقه داشته باشد و تمام ملت‌های آن را تحت استعمار خود قرار دهد. به همین دلیل، طرح تجزیه خاورمیانه را مطرح ساخته است. در حقیقت، این طرح جایگزین طرح استعمار کامل منطقه از سوی غرب می شود.

حمایت از تجزیه عراق و سوریه

وی درپاسخ به این سؤال" کدام یک از جریان‌ها در سال های آینده تحولات خاورمیانه را بدست خواهد گرفت و بر این منطقه حاکمیت پیدا خواهد کرد؟" گفت: جریان اول یا همان محور غربی عربی هم اینک در حال حمایت از تجزیه عراق و سوریه هستند. در اینجا باید به این نکته درباره عراق اشاره کنم، داعش و گروه های تکفیری بخوبی می دانند که قادر نیستند برمنطقه نظامی مسلط شوند. این منطقه از ناحیه جنوب یعنی کربلا به صورت خطی تا بغداد امتداد می یابد. تکفیری های داعش می دانند ساکنان این مناطق اجازه نخواهد داد تا آنان وارد سرزمین شان بشوند. لذا داعش تلاش می کند تا مناطق تحت اشغال خود را در شمال بغداد و استان الانبار حفظ کند.

خواسته عملی آمریکا اشغال مناطقی از عراق و سوریه

حطیط درباره سوریه گفت: در این کشور گروه های تروریستی تکفیری می دانند که قادر نیستند بر تمام مناطق کوهستانی از لاذیقه تا طرطوس و از مرزی لبنان تا قلمون تسلط پیدا کنند لذا این مناطق تحت سیطره محور مقاومت خواهد بود. مناطقی که گروه‌های تروریستی و مخالف دولت دمشق می توانند آنجا به حضور خود ادامه دهند مناطق صحرایی سوریه است. مناطق صحرایی در بخش شرقی سوریه قرار دارد و این مناطق در جوار استان الانبار واقلیم کردستان عراق قرار دارد. بر همین اساس، داعش و جبهه النصره سوریه در برابر عملیات ارتش و نیروهای مردمی عراق و سوریه در مناطق تحت اشغال خود به شدت مقاومت می کنند و به نظر می رسد آمریکا عملا می‌خواهد که این دو گروه تروریستی همچنان مناطق تحت اشغال خود را حفظ کنند.

تجزیه عراق و سوریه

به عقیده حطیط، چنانچه دولت‌های بغداد و دمشق نتوانند مناطق تحت اشغال داعش و گروه‌های تکفیری را در عراق و سوریه از لوث وجود آنها پاک کنند و وحدت و یکپارچگی را به کشورشان بازگردانند، این کشورها دچار تجزیه خواهند شد. در صورت تحقق این موضوع، بخشی از عراق و سوریه تحت نفوذ محور مقاومت و بخش دیگر تحت سلطه غرب و متحدان منطقه ایش خواهد بود.

وی با اشاره به اشغال مناطقی از عراق و سوریه توسط گروه های تروریستی گفت: بنده معتقدم که غرب متقاعد نشده است، طرح های آزاد سازی این مناطق از لوث گروه های تروریستی دستاورد چندان مثبتی به همراه خواهد داشت. آمریکایی‌ها بر این باورند که اجرای این طرح ها آنقدر قدرت ندارند که مانع بازگشت غرب به خاورمیانه شود. لذا غرب امیدوار است که سیطره کاملی را برمنطقه پیدا کند و اگر نتوانست دستکم، تسلط محدودی را داشته باشد تا از این طریق راه برای بازگشت آن به منطقه فراهم شود. بنابراین، بنده معتقدم که طرح تجزیه خاورمیانه که غرب بدنبال آن است، در درونش جنگ و درگیری های همیشگی درمنطقه به همراه خواهد داشت. زیرا مناطقی که در طرح تجزیه قرار دارند، مناطقی هستند که ساکنان آنها با دیگر مناطق دشمنی و خصومت دارند. همچنین اصول و ساختار نظامی غرب به گونه ای است که توانای اداره جنگ های منطقه ای را به مدت طولانی دارد.

دور بودن لبنان از خطر تجزیه

این کارشناس مسائل راهبردی خاورمیانه درباره لبنان گفت: شما می‌دانید که لبنان از لحاظ مساحت، وسعت بسیار کمی دارد. به علاوه، برخی از مناطق این کشور با مناطق دیگر هماهنگی و ارتباط نزدیکی دارند .همچنین این واهمه وجود دارد که برهم خوردن صلح و ثبات در لبنان، جنگ های داخلی را در این کشور به دنبال خواهد داشت. از آنجایی که لبنانی ها تجربه جنگ های داخلی دارند، از بازگشت این جنگ ها به کشورشان نگران هستند و از آن استقبال نمی‌کنند. بنابراین، به نظرمی رسد که لبنان از خطر تجزیه به دور خواهد بود.

خطر بزرگ غرب علیه خاورمیانه

حطیط در پایان تصریح کرد: امروز خاورمیانه از سوی غرب ومتحدانش در معرض خطری بزرگ قرار گرفته و این خطر به مراتب از خطر تاسیس رژیم صهیونیستی بیشتر است چرا که ملت های این منطقه دو گزینه درپیش روی دارند. اول آنکه بر توانایی‌ها خود تکیه داشته باشند و با همکاری یکدیگر از کیان و حاکمیت خود حفاظت کنند و مانع اقدامات خصمانه دشمنان شوند. گزینه دوم آن است که در گرداب جنگ های منطقه ای غوطه ور شوند و ندانند این جنگ ها چه زمانی آغاز می شوند و چه زمانی پایان خواهند یافت.

نویسنده: Reference: تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید