برخورد دوگانه با حقوق بشرجهانی فاجعه بار است

حقوق بشر واژه ایست که اگرچه دردل خودمعانی بزرگی برای حمایت از ساکنان این کره خاکی را میپروراند ؛ اما این معنای بزرگ را امروز نه در دل خود که درظاهر خود دارد و استفاده ابزاری و سیاسی از این واژه گاه چنان خباثت الود میشود که باعث نفرت وانزجار جهانی از کسانی میشود که تمام جنایات خود را پنهان کرده و برای دیگران با نسخه حقوق بشر وارد کارزار میشوند.
شاید نیاز نباشد برای مثال راهی خیلی دور را بپیماییم یا درکتابهای تاریخی بگردیم ؛ کافی است نیم نگاهی به حال و روز کشورهای اطرافمان داشته باشیم از یمن تا عراق وسوریه ؛ و حال وروز مردمی را ببینیم که چگونه از اولین حقوق خود بخاطر سیاست بازی برخی کشورهای دیگر محروم شده اند ؛ همان کشورهایی که دلارهای نفتی خود را روانه حسابهای تروریستهای داعشی میکنند تا انها به بهانه های مختلف انسانهایی را سر ببرند یا مانند برده دربازار بفروشند. یا حتی دلارهایی را صرف تسلیحات میکنند تا بر سر مردم بی دفاع یمن بمب بریزند.

و از هممه اینها جالبتر اینکه کسانی که دم از حقوق بشر جهانی میزنند شرکای سیاسی و خیلی جدی همین کشورها هستند،این معیار دوگانه که درکشوری به صندوقهای رای خرده میگیرندو درکشوری دیکتاتوری را بهترین حکومت میدانند ؛ درجایی برای یک زندانی غوغا به پا میکنندو درجایی خون هزاران انسان بیگناه رامباح میشمارند باعث شده تا وقتی سخن از حقوق بشر جهانی به میان می اید بیشتر حالت مضحکه بخود بگیردو به ابزاری برای فشار بر برخی کشورهای ازاده تعبیرشود.
***حقوق بشر اسلامی  یک خواسته فراگیر
دراین خصوص رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: حدود 70 سال از اعلام سند حقوق بشر می‌گذرد. به ویژه پس از جنگ جهانی دوم این ضرورت احساس شد که اصولی در صحنه بین المللی مورد تفاهم قرار گیرد تا از جنگ‌ها و خونریزی‌ها یا خشونت‌ها علیه انسان ها جلوگیری کند. مخصوصا در جهان غرب مشکلات دیگری به غیر از جنگ و خشونت به معنی متعارف امروزی وجود داشت. مسئله بردگی تا همین چند دهه قبل در غرب وجود داشت و علاوه بر این بسیاری از طوایف از جمله زنان از حق رأی محروم بودند. در چند سال اخیر است که وضع زنان اندکی بهبود یافته است بنابراین انواع و اقسام مشکلات حقوق انسانی در شرق و غرب هر کدام به یک شکل وجود داشت.
دکتر لاریجانی گفت: در شرایط دشوار انسانی این ضرورت احساس شد که بحث حقوق بشر به عنوان یک سند که همه کشورها در آن ملتزم هستند تصویب شود. نقایصی در کنوانسیون حقوق بشر وجود دارد که درباره آن بسیار بحث شده است. از بعد نظری ندیدن سایر فرهنگ‌ها نقایصی وجود دارد ولی همان مقدار که نکات قوی در آن وجود دارد چقدر تاکنون محقق شده است. باید ارزیابی کرد چه مقدار از این تلاش‌ها منجر شد به اینکه مسلمانان در قاهره سند حقوق بشر اسلامی را تصویب کنند. به نظر می‌رسد در این سند نکات عمیقی وجود دارد، البته نقایصی نیز وجود دارد.
وی در ادامه افزود: مهم‌ترین نقص سند حقوق بشر اسلامی این است که مشارکت مردم در سرنوشت خودشان نادیده گرفته شده است. اگر ما مردم سالاری را به عنوان یک موضوع مهم در نظر بگیریم و حق مردم بدانیم که بر سرنوشت خود حاکم باشند در این سند موضع روشنی در این رابطه نمی‌بینیم. نقایص دیگری نیز در سند حقوق بشر اسلامی وجود دارد ولی نکات مثبت زیادی وجود دارد که به عنوان یک حرکت رو به جلو در بعد نظری و عملی حوزه حقوق بشر طرح شده است.
رئیس مجلس با بیان اینکه پیشرفت‌هایی در حوزه حقوق بشر اسلامی صورت گرفته، گفت: بعد از 60 سال از تصویب کنوانسیون حقوق بشر فرصت برای فهم بهتر از موضوع ایجاد شده است. متاسفانه امروز نمی‌توان گفت که خشونت کمتر از گذشته شده است؛ به ویژه در یک دهه اخیر جنگ‌های بسیار زیادی در خاورمیانه رخ داده است، کشورهای عراق، سوریه، افغانستان،‌ لیبی و یمن شاهد جنگ‌های خونینی بودند. لشگرکشی‌های زیادی هم صورت گرفته است، همین نظامی که در حقوق بشر وجود دارد در بسیاری از این جنگ‌ها که رخ داده است، رعایت نشده است.
وی با اشاره به ماده 3 اعلامیه حقوق بشر اسلامی گفت: براساس اعلامیه حقوق بشر اسلامی اگر جنگی رخ بدهد زنان، کودکان و افراد پیر که در جنگ دخالتی ندارند باید جان آنها در جریان منازعات نظامی حفظ شود. در جریان جنگ یمن که یک کشور اسلامی به نام عربستان سعودی حمله کرده است حقوق بشر اسلامی رعایت نمی‌شود و کشتارهای وسیعی رخ داده است. زنان، کودکان و افراد غیر نظامی از دم تیغ ستم این جنگ گذرانده شده‌اند، شنیدم چند روز پیش تر هواپیمای سعودی در 400 حمله مناطق غیرنظامی یمن را بمباران کرده‌اند و غیرنظامیان بی‌شماری توسط عربستان کشته شدند. سند حقوق بشر اسلامی در مکه مکرمه مورد بحث و بررسی قرار گرفت و در نهایت در قاهره مورد تصویب قرار گرفت. تا چه حد سند حقوق بشر اسلامی توسط کسانی که در تدوین و تصویب آن نقش داشتند تاکنون اجرایی شده است؟
وی با اظهار تاسف از وضعیت حقوق بشر در عرصه بین المللی گفت: فجایعی که در فلسطین رخ می‌دهد،‌ فجایع ساده ای نیست. آخرین جنایت رژیم صهیونیستی، همین کشتار جانسوزی بود که در آن یک نوزاد شیرخوار فلسطینی را در آتش سوزاندند. در فلسطین فجایع عجیب و غریبی رخ می‌دهد. در این شرایط دردناک آمریکایی‌ها افتخار می‌کنند که از رژیم آدمکش صهیونیستی حمایت می‌کنند و با صدای بلند می‌گویند که امنیت اسرائیل، امنیت ما است و بیشتر به آنها اسلحه خواهیم داد. آمریکایی‌ها می‌گویند که رژیم صهیونیستی را در دامن خود پرورش دادند و باید از آن در مقابل تهدیدات حمایت کنند. آیا الزامات حقوق بشری توسط رژیم صهیونیستی رعایت می‌شود؟ رژیم صهیونیستی تاکنون مرتکب تعداد بیشماری ترور شده است و انسان‌های غیر نظامی بی‌شماری توسط آنها کشته شده‌اند. بنای رژیم صهیونیستی براساس ضدیت با حقوق بشر است. آمریکایی‌ها که مدعی مدیریت جهان هستند چگونه از این سند حقوق بشر استفاده می‌کنند. ما با مصیبت‌های بزرگی در زمینه حقوق بشر مواجه هستیم.
دکتر لاریجانی در ادامه گفت: بدتر از همه این شنودی است که در اروپا شاهد وقوع آن هستیم. وقتی که آمریکایی‌ها از صدر اعظم یک کشور یا رئیس جمهوری کشوری دیگر شنود می‌کنند چگونه می‌توان انتظار داشت که آنها به مردم کشورهای مختلف رحم کنند. بنابراین می‌بینیم که جنگ و خشونت افزایش پیدا کرده است. خشونت از شکل تک و محدود به گسترده و نامحدود تبدیل شده است که نمونه آن را در قضیه داعش و کشتار مردم عراق و سوریه مشاهده می‌کنیم. اقدامات تروریست‌های تکفیری جنایت‌های وحشیانه‌ای است که در دنیای جدید در حال وقوع است.
وی گفت: در پوشش امنیت نیز جنایت‌ها و رفتارهایی مشاهده شده است که به ساختار معیوب کنوانسیون حقوق بشر در دنیای مدرن باز می‌گردد. شکلی که در موضوع حقوق بشر ایجاد شد به مسائل دیگر تسری پیدا نکرد؛ ساحت اجتماع، ساحت اقتصاد، ساحت سیاست با برداشتی که از موضوع حقوق بشر مورد نیاز است دیده نمی‌شود. بحث حقوق بشر که اساس آن حقوق طبیعی انسان است که فیلسوفان در قرن 18 و 19 میلادی به آن پرداختند و انصافا حرف مهمی است اما اسلام نیز به طور ویژه به این موضوع پرداخته است و اساس آن را فطرت انسانی قرار داده است. فطرت انسانی تعبیری از همین حقوق انسانی است.
رئیس مجلس گفت: در کنوانسیون بین الملی حقوق بشر همه موازین مورد نیاز لحاظ نشده است اگرچه قسمتی از موازین مورد نیاز بیان شده است. فرض کنید حق معنوی و تکمیل اخلاقی و انسانی را به عنوان یک حق مشاهده نمی‌کنیم. انسان‌ها حق آزادی فکر دارند و حق عملی به فکر دارند ولی موضوع را مشاهده نمی‌کنیم. مهم‌تر این است که همین موضوع ناقص که بر مبنای حق طبیعی انسانی است با سایر ساحت‌ها مورد توجه واقع نشده است. در حوزه اقتصاد و بحث سرمایه‌داری سود بیشتر را مبنای مهمی می‌دانید چطور این سود بیشتر می‌تواند حقوق یکسان انسان را تامین کند. مشکل در همین عدم تامین حقوق یکسان انسان‌ها است که منجر به وقوع خشونت‌ها و درگیری‌ها می‌شود.
دکتر لاریجانی با انتقاد از استانداردهای دوگانه حقوق بشری گفت: دلیل وقوع جنگ‌های یک دهه اخیر بیشتر آن است که بحث حقوق بشر فقط با رقابت بیشتر و سرمایه تامین می‌شود. بحث عدالت از موضوع حقوق بشر به نوعی حذف شده است.
وی ادامه داد:تئوری عدالت می‌توانست حقوق اولیه انسان را در مساله اقتصاد تامین کند. در دهه‌های 50 و 60 هرگز بحث عدالت را مشاهده نمی‌کنیم، به ویژه در زمانی که نگاه پوزیتیویستی بر غرب حاکم بود، بحث عدالت به‌عنوان یک دروغ و تحریف بزرگ یاد می‌کردند. حتی برخی از فیلسوفان معتقد بودند که این موضوع یک سخن هجو است که برخی دولت‌های توتالیته برای آن‌که حکومت خود را تثبیت کنند، از بحث عدالت سوءاستفاده می‌کنند.
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: با توجه به رویکرد غرب نمی‌توان تصور کرد که حقوق انسانی که یک امر اصیل است،زیرا سایه سنگین اقتصاد بتواند ابراز وجود کند. البته دریک دهه اخیر در موضوع عدالت مباحثی مطرح شده است. در حوزه اجتماعی متاسفانه لذت بیشتر مبنا قرار گرفته که نمی‌تواند حقوق طبیعی انسان‌ها را تامین کند،در حوزه سیاست که اوضاع فاجعه‌بارتر است، تنها چیزی که رعایت نمی‌شود همین حقوق انسانی است و قدرت حرف اول را می‌زند.
وی در ادامه تصریح کرد: نظاماتی  که ایجاد شده،  بر مبنای قدرت است و گفته می‌شود که این قدرت است که در صحنه بین‌الملل حرف اول را می‌‍زند. حقوق اولیه انسانی در این عرصه جایگاهی برای آنها ندارد. در موضوع هسته‌ای ایران که 12 سال مایه مشاجراتی بین ایران و برخی کشورهای زورگو شد، موضوع این بود که آیا ایران حق نداشت از حقوق صلح‌آمیز هسته‌ای استفاده کند؟ مسلماً زمانی که عضو آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و ان‌پی‌تی شدیم و آن را پذیرفتیم، حقوقی که امروز و در جریان مذاکرات به آن دست یافتیم، از ابتدا نیز این حقانیت را داشتیم. ایران حق  غنی‌سازی و انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای را داشت. و فعالیت‌های خود را در چارچوب ان‌پی‌تی انجام دهد، هیچکدام از این موارد مخالف معاهده بین‌المللی انرژی اتمی نبوده است.
دکتر لاریجانی گفت: دلیل بحران ایجاد شده این بود که آنها از روزی که به سعدآباد آمدند تا به امروز، که این کشمکش 12 سال طول کشید، آنها ایران را تحریم کردند و برای مردم مشکلاتی ایجاد کردند، این بود که قدرت این حق را به آنها می‌دهد که علی ایران موضع‌گیری کنند، آنه می‌گفتند چون نگران هستیم، شما حق ندارید فعالیت صلح‌آمیز هسته‌ای داشته باشید. ایران به دلیل آنکه از این زورگویی تبعیت نمی‌کرد، فشار و تحریم علیه ایران وضع شد، کجای این رفتار غربی‌ها با سند حقوق بشر سازگار است؟
وی با اشاره به تهاجم آمریکا علیه عراق گفت: حمله‌ای که به عراق صورت گرفت در سایه داستان‌سرایی بود که آنها انجام دادند. آنها گفتند که مشاهده شده در مناطقی در عراق فعالیت‌هایی در زمینه هسته‌ای صورت گرفته است. "پاول" که در آن زمان وزیر امور خارجه آمریکا بود، در شورای امنیت با فضاحت مدعی شد که در مناطقی از عراق فعالیت هسته‌ای صورت گرفته است. حتی وی نام مناطقی را برد که به‌عنوان مراکز تولید سلاح هسته‌ای مورد استفاده قرار می‌گرفته است. به همین بهانه بدون رسیدگی مرجعی به عراق حمله کردند. آمریکایی‌ها چون می‌گفتند ما قدرت داریم و نگران هستیم، حمله کردند و عراق را گرفتند.
رئیس قوه مقننه افزود:تنها جمهوری اسلامی ایران بود که درجریان تجاوز ایالات متحده آمریکا به عراق از مردم این کشور دفاع کرد؛ نه شرقی‌ها و نه غربی‌ها هیچکدام از حقوق ملت عراق دفاع نکردند. بنده به یاد دارم در دیداری که با آقای طالبانی داشتم،ازوی پیگیر آدرس‌هایی شد  که "پاول" در شورای امنیت ارائه داده بود. رئیس جمهور عراق در پاسخ به من گفت؛ما اتفاقاً ادعای آمریکایی‌ها را در مورد مراکز تولید سلاح هسته‌ای توسط صدام، بررسی کردیم، که یکی از این مناطق بررسی شده، یک طویله بود!
دکترلاریجانی تصریح کرد:تفسیری از حقوق بشر درساحت سیاست نمی‌بینیم که انجام گرفته باشد و قدرت حرف اول را می‌زند،با این فضا مشکلی به وجود آمده و سندی براساس حقوق طبیعی انسان ایجاد شد در ساحت‌های دیگر زندگی امروز اجرایی نشده است. نمی‌توان صددرصد این موضوع را رد کرد اما تاثیراتی بر زندگی بشری گذاشته و در اکثر مواقع نیز ناموفق بوده است.
وی گفت: درسند اسلامی حقوق بشر ممکن است سرنوشت کنوانسیون حقوق بشر به وجود آید، با وضع حال دنیای اسلام در کشورهایی نظیر بحرین یا یمن، احساس می‌شود که سند اسلامی حقوق بشر تحرکی ایجاد نکرده ، نباید در این موضوع ناامید بود، ولی واقعیت این است که در صحنه سیاسی که براساس فطرت انسانی سامان گرفته، باید این مفاد مهم رعایت شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مجموعه اقداماتی که درتدوین و تصویب سند اسلامی حقوق بشر صورت گرفته، اقدام کمی نبوده است. نکته دیگر اینکه در ضعف‌های موجود مشاهده می‌شود این است که یک وفاق در بین ملل اسلامی دراین زمینه باید ایجاد شود که موضوع حقوق بشراسلامی به‌عنوان یک خواسته مطرح شود،ما هنوز متاسفانه به این درجه نرسیده‌ایم.

دکتر لاریجانی افزود:سطح تحصیلات درکشورهای مسلمان بالارفته است و روش‌های اطلاع‌رسانی در دسترس قرار گرفته است. انقلاب‌هایی که در کشورهای اسلامی به وقوع پیوسته  با بالارفتن فکر و اطلاعات سیاسی جوانان کشورهای مسلمان موثر بوده است. دراین زمینه باید حقوق بشر اسلامی به یک خواسته فراگیر در کشورهای مسلمان تبدیل شود که دولت‌ها بپذیرند اقدامات مناسبی انجام دهند.

وی با بیان این که متاسفانه رویکرد مناسبی در رابطه با حقوق بشر اسلامی مشاهده نمی‌شود،ادامه داد: توجه دولت‌ها می‌تواند موضوع حقوق بشراسلامی را ریشه‌ دارکند. شرایط امروز دنیا به هیچ عنوان امیدوارکننده نیست. حکومت‌های بزرگ در رفتارهای خود در زندان‌هایی نظیر ابوغریب نشان دادند موجب فضاحت‌های بزرگی شده است. برخی کشورهای اسلامی در زمینه حقوق بشر حرکت درستی ندارند ولی با بیداری‌ای که در ملل اسلامی ایجاد شده، اگر روی موضوع حقوق بشر اسلامی کار کنیم، می‌توانیم تاثیرگذار باشیم.
رئیس نهاد قانونگذاری گفت: تا مطالبه حقوق بشر اسلامی ایجاد نشود، هیچ اتفاقی دراین زمینه حادث نخواهد شد، مردم احساس کنند که در موضوع مشارکت دارند. ما درسند حقوق بشر اسلامی مشارکت مردم را مشاهده می‌کنیم، اینکه مردم احساس کنند در سرنوشت سیاسی خود موثر هستند، می‌تواند در اجرای حقوق بشر اسلامی مفید باشند.
وی گفت:‌وقتی که یک رئیس جمهور کشوری چند دهه حکمرانی کند،مساله حاکمیت مردم بر سرنوشت خود دیگر طبیعی نیست. ما در ایران وقتی شخصی  دو دوره رئیس جمهور شود،دعا می‌کنیم که زودتر دوران ریاست جمهوری وی پایان یابد و شخص جدیدی در مسند کار قرار گیرد. چگونه شخصی می‌تواند 30 سال رئیس جمهور باشد و ساختارهای امنیتی اجازه دهد مردم بر سرنوشت خود حاکم باشند یا انگیزه برای تغییر در کشور داشته باشند؟ حالت خفقان موجود دراین کشورها باید نابود شده و احساس امیدواری در بین مردم ایجاد شود و آنها در سرنوشت خود حاکم باشند.

دکتر لاریجانی تصریح کرد: مسیر بیداری در بین جوانان کشورهای مسلمان روشن شده است. کسانی که فهم و درک بهتری نسبت به دنیا پیدا کرده‌اند، در عالم اسلامی مشهود است. این موضوع نکته مهمی است که سند حقوق بشر اسلامی بتواند روزی جایگاه درخوری میان حکومت‌ها پیدا کند. دولت‌ها باید احساس نیاز کنند که به این موضوع بپیوندند و از آن صیانت کنند.
***حقوق‌بشر برای ایران تنها با معیارهای‌اسلامی
دراین راستا یک عضو هیأت رئیسه کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس، با بیان اینکه مسئله حقوق بشر برای ایران تنها با معیارهای اسلامی قابل پذیرش و اجرا است، گفت: جمهوری اسلامی به هیچ وجه زیر بار تحجمیل حقوق بشر غربی نمی‌رود، زیرا تبعیت این از حقوق بشر غرب نتیجه‌ای جزء انحراف و انحطاط ندارد.
سیدحسین نقوی حسینی گفت:‌غربی‌ها یک شاخص‌ها و معیارهایی را با توجه به فرهنگ خودشان تحت عنوان حقوق بشر به ملت‌های دیگر تحمیل کرده و این‌گونه وانمود می‌کنند که این مجموعه شاخص‌ها،‌ ویژگی‌های اصلی حقوق بشر است و همه ملت‌ها باید از این مسائل تبعیت کنند.

نماینده مردم ورامین در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: از طرف دیگر برای اینکه با این تحمیل کشورهای غربی مقابله شده و شاخص‌ها و معیارهای الهی هم دیده شود، جمهوری اسلامی از اوایل انقلاب تلاش‌های بسیاری را برای طرح موضوع حقوق بشری اسلامی انجام داد و در نهایت این موضوع در مجامع منطقه‌ای و جهان اسلام مطرح و خوشبختانه در بسیاری از جوامع مسلمان حقوق بشری اسلامی پذیرفته شد.
وی با بیان اینکه حقوق بشری اسلامی، مجموعه قوانین و مقررات برپایه متون الهی است، تصریح کرد: قطعا معیارها آن با حقوق بشر غربی کاملا متفاوت است، از طرف دیگر دامنه مسئله حقوق بشر اسلامی به مجمع عمومی سازمان ملل کشیده شد، اما متأسفانه نتوانستیم به جایگاهی برسیم که این حقوق از سوی تمام کشورهای اسلامی به رسمیت شناخته شود تا حقوق بشر اسلامی بتواند جای خود را در برابر حقوق بشر غربی با تمام معیارهای مادی‌گرایش باز کند.
نقوی‌حسینی با اشاره به گزارش‌های ضد حقوق بشری سازمان ملل علیه کشورهای اسلامی به‌ویژه ایران، افزود: این گزارش‌ها قالبا، احکام اسلامی را مورد هجمه قرار می‌دهد، زیرا برخی از معیارها حقوق بشر غربی مغایر با دین اسلام است.
عضو هیأت رئیسه کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس، با اعلام اینکه قطعا مسئله حقوق بشر برای ایران تنها با معیارهای اسلامی قابل پذیرش و اجرا است، تصریح کرد: جمهوری اسلامی به هیچ وجه زیر بار تحمیل حقوق بشر غربی نمی‌رود، زیرا تبعیت این از حقوق بشر غرب نتیجه‌ای جزء انحراف و انحطاط ندارد.
***حقوق‌بشر در اسناد‌سازمان بین‌الملل
دراین خصوص همچنین محمد جواد لاریجانی دبیر کل ستاد حقوق بشر قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران گفت: مساله حقوق بشر از جهات مختلف با رویکرد مجلس شورای اسلامی دارای پیوند است این مقوله در حوزه بین الملل دارای ابعاد مختلفی است، خوشبختانه در مجلس نهم فعالیت‌ها و اقدامات متناسبی در رابطه با موضوع حقوق بشر اسلامی صورت گرفته و این عرصه برای فعالیت‌های گسترده‌تر آمادگی دارد.
وی در ادامه گفت: حقوق بشر در اسناد سازمان بین الملل دارای بنیان‌های محکم و ادبیات فاخر نیست، متاسفانه کنوانسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد که 70 سال پیش تهیه و تنظیم شد کشورهای مسلمان در آن نقشی نداشتند در حالیکه حقوق بشر بستر مناسبی برای تقارب آراء و میدانی برای غنی شدن تفکر بشری است.
لاریجانی گفت: تفکر سکولار با عنوان آزادی‌های پوشش و بی‌بند و باری بر دیگر ملت‌ها تحمیل شده است، بر اساس آزادی غربی ما اجازه نداریم که راه و رسم مسلمانی داشته باشیم یا از پوشش‌های اسلامی منع می‌شویم و هر گونه حرکتی در این مسیر مخالفت با آزادی بیان تلقی شده در حالیکه آزادی‌های اصیل انسانی نقض شده است.
همچنین آیت الله محمد علی تسخیری، رئیس مجمع شورای عالی تقریب مذاهب اسلامی گفت: اسلام دین واقع نگری است که در جای جای قرآن تلاش شده است به این موضوع پرداخته شود. اسلام می‌خواهد واقع نگری در حد ایده‌آل آن در میان مسلمانان وجود داشته باشد.
وی در ادامه گفت: واقع گرایی از دروسی که در واقعه بدر بیان شده است یا حتی مسئله پرداخت زکات به بهترین شکل بیان شده است. ایمان به مسئله فطرت انسانی را می‌توان از مصادیق واقع نگری در دین اسلام بیان کرد، اگر این نگرش به مسئله فطرت انسانی وجود نداشته باشد خیلی از واژه‌ها مانند حق، اخلاق، تمدن، انسانیت و شناخت بی‌معنی می‌شود.
آیت الله تسخیری گفت: در تدوین سند حقوق بشر اسلامی اساس فطرت با عنوان مبنای اسلامی لحاظ شده است، لوایح مربوط به حقوق بشر اسلامی که در کنفرانس کشورهای مسلمان مطرح شد با فاصله زمانی بسیار زیادی از تصویب کنوانسیون حقوق بشر بوده است که باید مورد لحاظ قرار گیرد.
وی گفت: حقوق بشر اسلامی به دلیل عدم الزام آن توسط سازمان کنفرانس اسلامی و مقاومت برخی کشورهای مسلمان که با سلیقه قوانین داخلی آن‌ها دچار نقص می‌باشد. مقایسه بین حقوق بشر در لایحه جهانی و حقوق بشر اسلامی نشان می‌دهد که دین مبین اسلام نگاه جامع‌تری به مقوله انسانیت داشته است، در این میان قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران از برتری و غنای خاصی در قیاس با قوانین دیگر کشورها برخوردار است.

دراین خصوص آیت الله اراکی دبیر مجمع تقریب مذاهب اسلامی نیز گفت: قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران تلاش‌های زیادی برای برطرف کردن بی‌عدالتی‌های کوچک در کشور انجام داده است‌که قابل تمجید است در این میان اقدام عملی در موضوع حقوق بشر اسلامی یک رویکرد ویژه است. در هیچ جای دنیا هیچ سیستم قضائی همانند قوه قضائیه جمهوری اسلامی مشاهده نمی‌شود که به این گونه بتواند عدالت را اجرایی کند و این از مزیت‌های بزرگ جمهوری اسلامی است. در کشورهای مختلف مشاهده می‌کنیم که در موضوع اجرای عدالت سرپوش گذاشته می شود.
وی گفت: حق اگر مبنایی بر الزام نداشته باشد، معنایی ندارد و اگر حق در خواست خداوند ریشه نداشته باشد اعتباری ندارد. هر کس در تفسیر حق منهای خدا می‌‌تواند با اعتبار خود حق را جعل کند. تنها حقوقی که حق و اطاعت الهی را لحاظ کند غیر قابل تحریف است. علت اصلی ناکامی سیستم های حقوق بشری جهان قطع ارتباط آن‌ها با حقوق بشری در نگاه ادیان الهی است.
دبیر مجمع تقریب مذاهب اسلامی گفت: عرصه مباحث حقوق بشری یکی از مهم ترین عرصه‌های تقریبی است که با تعامل و بست اندیشه‌های اسلامی می‌تواند توسعه و تکامل یابد.

***حقوق بشر اسیر سیاست‌بازی‌های نظام استکباری
همچنین دراین خصوص نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت: با وجود حملات وحشی‌گرایانه و تجاوزات به خاک ملت‌ها مشهود است که حقوق بشر امروز اسیر سیاست‌بازی‌های نظام استکباری شده است.
عباس مقتدایی پیرامون بحث حقوق بشر غربی  و حقوق بشر اسلامی و مبتنی بر کرامت انسانی اظهار کرد: حقوق بشر امروز هم ملاک پیشرفت و هم ملاک عقب‌افتادگی محسوب می‌شود.
وی بیان کرد: با وجود حملات وحشی‌گرایانه و تجاوزات به خاک ملت‌ها، مشهود است که حقوق بشر امروز اسیرسیاست‌بازی‌های نظام استکباری شده است.
نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: آنچه که در حال حاضر در یمن در حال وقوع است و حس حقوق بشری را در غرب برنمی‌انگیزد، میزان و ترازویی برای سنجش صداقت و یا عدم صداقت ادعاهای حقوق بشری غرب در جهان است، برهمین اساس می‌توان صریح گفت که غرب همه انسان‌های غیرساکن در غرب را در عمل و رفتار، انسان‌های درجه دوم در جهان تلقی می‌کند و این امر در حمایت از کشتار مردم مظلوم و بی‌دفاع یمن، عراق و سوریه توسط آل سعود، صهیونیست و غرب مشهود است.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به برخی از وحشی‌گری‌های آل سعود که در راستای دوران جاهلیت عرب‌های پیش از اسلام است، گفت: وحشی‌گری و تجاوزاتی که در این سوی عالم اتفاق می‌افتد یادآور ظلم و جنایتی است که بر ضد سرخپوستان توسط انگل ساکسن‌ها قرن‌های گذشته رقم خورد.
وی عنوان کرد: حقوق بشر اسلامی بر اساس کرامت انسانی و معیارهای اخلاقی فارغ از هرگونه نژادپرستی، بغض و کینه، حب و دوستی بیان می‌شود و موضوعاتی چون عدالت، آزادی و برابری را به معنای حقیقی در عمل فراتر از حرف توجه و تمرکز می‌کند.
مقتدایی افزود: اگر در دهه‌های گذشته غرب می‌توانست ادعا کند که نگرش حقوق بشری دارد، امروز بر اساس جنایاتی که کرده است، با دست‌نشانده‌هایش در منطقه به هیچ وجه در افکار عمومی، در جایگاهی نیستند که دم از حقوق بشر بزنند و تشت رسوایی آنها از بام بر زمین افتاده است
*** جنایت حقوق بشری در هیروشیما
درعین حال یک کارشناس مسائل بین‌المللی با اشاره به ضرورت پیگیری تناقضات حقوق بشری آمریکا از سوی نهادهای بین‌المللی، گفت: آمریکایی‌ها به دلیل جنایت حقوق بشری که در هیروشیما مرتکب شده‌ است، نمی‌تواند خود را داعیه‌دار صلح جهانی معرفی کنند.
حسن هانی‌زاده کارشناس مسائل بین‌المللی در پاسخ به این سؤال که اکنون که در هفتادمین سالگرد حمله اتمی آمریکا به هیروشیما و ناکازاکی هستیم، چگونه آمریکا با این سابقه جنایت به خود اجازه می‌دهد تا مانع دسترسی کشورهایی مانند ایران به فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای شود، گفت: متأسفانه جامعه ملل و سازمان ملل در 70 سال گذشته نگاه کاملاً دوگانه‌ای را نسبت به مسائل منطقه‌ای داشته‌ و آمریکا تناقضات حقوق بشری بسیاری را انجام داده است که از جمله آن می‌توان به بمباران هیروشیما،‌کشتار سیاه‌پوستان و حوادث زندان گوانتانامو و ابوغریب و اشغال عراق و افغانستان اشاره کرد.
وی با اشاره تناقضات حقوق بشری آمریکا اظهارداشت: شورای امنیت تحت تأثیر قدرت‌های بزرگ است و از این رو هر جنایتی را که رژیم صهیونیستی و آمریکا انجام می‌دهند از نظر شورای امنیت درست و هرگاه مردم درصدد بدست آوردن حقوق مسلم خود برمی‌آیند، حرکت مردم نادرست و مردود است.
این کارشناس مسائل بین‌المللی با اشاره به نگاه دوگانه نهادهای بین‌المللی در زمینه حقوق بشر اظهار داشت: شورای امنیت به نهادی زیرمجموعه لابی رژیم صهیونیستی تبدیل شده است و اظهار نظر مقامات آمریکایی در مخالفت با فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای ایران به دلیل آن است که آمریکایی‌ها می‌خواهند خودشان را داعیه‌دار صلح جهانی معرفی کنند.
هانی‌زاده با اشاره به دخالت آمریکا در جنگ‌های عصر معاصر تصریح کرد: آمریکایی‌ها نمی‌توانند در مورد حقوق بشر اظهار نظر کنند چرا که جنایت بسیاری را در این زمینه مرتکب شدند و عمل و سخن آنان در این زمینه با یکدیگر تناقض دارد.
این کارشناس مسائل بین‌المللی با بیان اینکه آمریکا در برابر جنایت حقوق بشری خود در هیروشیما پاسخگو باشد تصریح کرد: نهادهای منطقه‌ای مانند سازمان همکاری اسلامی، اتحادیه عرب و جنبش عدم تعهد باید از طریق نهادهای قانونی و سازوکار قانونی در مقابل آمریکا ایستادگی کنند و اجازه ندهد آمریکا از حقوق بشر استفاده ابزاری کند که اگر در مقابل آمریکا بایستند می‌توانند مانع زیاده‌خواهی‌های آمریکا شوند و تناقضات حقوق بشری آمریکا را پیگیری کنند.

نویسنده: Reference:
قدس آنلاین
تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید