29 دی روز غزه و مقاومت در برابر جنگ و محاصره ظالمانه

 29 دی در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران، به واسطه مقاومت مظلومانه و دلیرانه مردم فلسطین در برابر رژیم جور و جنایت، روز غزه نام‏گذاری شده است. نام‏گذاری این روز به دنبال مقاومت مردم غزه در برابر تهاجمات همه‏ جانبه رژیم صهیونیستی و پیروزی آنها در جنگ 22 روزه طی سال‏های 2008 و 2009 میلادی صورت گرفت. در این جنگ نابرابر مردم غزه 22 روز انواع جنایت‏های رژیم صهیونیستی در زمین، هوا و دریا را تحمل کردند و در نهایت توانستند با مقاومت و حتی زدن ضربات جدی به ارتش صهیونیستی، آنها را وادار به عقب‏نشینی کنند. در پایان این جنگ مراجع بین‏المللی ،رژیم صهیونیستی را به دلیل ارتکاب جنایات بین ‏المللی گسترده، همچون جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت محکوم کردند. از جمله جنایات رژیم صهیونیستی در این جنگ، می‏توان به حمله به منازل مسکونی، مدارس، تجمعات انسانی، زدن زیربناهای اقتصادی غزه و حتی استفاده از تسلیحات ممنوعه چون بمب‏های خوشه‏ای اشاره کرد که متاسفانه هنوز عاملان آنها به دست عدالت گرفتار نشده‏اند. 
به هر حال هدف  از نام‏گذاری 29 دی با عنوان “روز غزه”، در گام اول پاسداشت مقاومت دلیرانه و در عین حال مظلومانه مردم فلسطین و در گام دوم سعی در جلوگیری از فراموش کردن جنایات رژیم صهیونیستی درجهان و تلاش برای اجرای عدالت می‏باشد. بر این اساس روزه غزه همچون روز قدس فرصتی ایجاد نموده تا فریاد مظلومیت مردم فلسطین به گوش جهانیان برسد و بدین ترتیب فضای بین‏ المللی و افکاری عمومی جهان را از آنچه در غزه می‏گذرد آگاه سازد. نگاهی گذارا به روندهای موجود در سطح جهان، نشانگر این موضوع می ‏باشد که تاحدی زیادی این اتفاق افتاده و مقاومت مردم فلسطین ،جهانیان را نسبت به جنایت رژیم صهیونیستی در مقاومت 22 روزه آگاه‏تر ساخته است. در این زمینه می‏ توان به حساسیت روز افزون افکار عمومی جهان نسبت به مردم مظلوم فلسطین اشاره نمود. از جمله اینکه طی چند سال گذشته تحت فشار افکار عمومی، روند به رسمیت شناختن کشور فلسطین توسط مجالس‏ کشورهای اروپایی سرعت گرفته است. در این میان حتی مجلس انگلستان، که روزی از جمله عوامل ایجاد به اصطلاح کشور اسرائیل در خاورمیانه بود، خود امروز کشور فلسطین را به رسمیت می‏ شناسد. همچنین در سال 2012 مجمع عمومی سازمان ملل با رای قاطع 193 عضو خود به ارتقاء جایگاه فلسطین به عنوان یک ناظر غیرعضو رای داد.
در کنار این مباحث می‏توان به موفقیت‏ های فلسطینی‏ ها در عرصه دیپلماتیک و به خصوص عضویت در بسیاری از سازمان‏های بین‏ المللی و به دنبال آن وحشت صهیونیست‏ ها از مقبولیت و مشروعیت گسترده و روبه افزایش فلسطین در عرصه جهانی اشاره نمود. در این راستا فلسطین حتی به عضویت دیوان بین ‏المللی کیفری درآمده است و از مقامات آن رسماً درخواست نموده که به جنایات رژیم صهیونیستی در جنگ 22 روزه رسیدگی نماید. به دنبال این درخواست، دیوان بین ‏المللی کیفری اعلان نمود قصد دارد درباره جنایات صورت گرفته در فلسطین تحقیق کند. بلافاصله پس از اعلان این خبر مقامات ایالات متحده آمریکا و رژیم صهیونیستی نگرانی شدید خود را از پیامدهای چنین تصمیمی نشان دادند. نگرانی مقامات آمریکا و رژیم صهیونیستی ناشی از این امر است که تحقیقات دیوان باعث آشکار شدن عمق جنایت و در نهایت محاکمه سربازان، افسران و حتی مقامات رژیم صهیونیستی و حتی حامیان آن گردد.
در این راستا باید اذعان داشت که در نتیجه همین مقاومت‏ها، رژیم صهیونیستی هر روزه بیش از گذشته در عرصه بین ‏المللی تحت فشار قرار می‏گیرد و خطر منزوی شدن بیش از بیش این رژیم به شدت جدی است. اختلافات روبه گسترش این رژیم با برخی از کشورهای جهان از جمله کشورهای اروپایی و حتی آمریکا، که مهم‏ترین متحدان این رژیم هستند، نشانگر همین موضوع می‏باشد. این موضوع همچنین باعث اختلافاتی در درون رژیم صهیونیستی شده است. بسیاری از کارشناسان، نخبگان و احزاب رژیم صهیونیستی بر این باورند که مقاومت فلسطینی ‏ها در مقابل زیاد‏خواهی‏های حزب لیکود به رهبری نتانیاهو، عملاً روندهای جهانی را به سود آنها تغییر داده و خطر منزوی شدن و در نهایت مسائل و مشکلات گسترده داخلی، منطقه ‏ای و جهانی را برای این رژیم جدی‏تر نموده است. این افراد براین باورند که تداوم سیاست‏ های تندروانه نتانیاهو، در نهایت رژیم صهیونیستی را با خطر جدی فروپاشی اجتماعی و سیاسی مواجه خواهد ساخت. به هر حال همه این موارد نشانگر این امر می‏باشد که مقاومت فلسطین در برابر جنایت‏های دامنه‏ دار صهیونیست ‏ها دستاوردهای بزرگی به همراه داشته و در ادامه نیز خواهد داشت.
بر این اساس این وظیفه کشورهای اسلامی، نخبگان جهان اسلام و سازمان‏های مردم‏ نهاد و همچنین هر فرد آزاده و انسان دوستی است که از مقاومت مظلومانه مردم فلسطین تا پیروزی نهایی دفاع کنند و مظلومیت آنها و جنایات رژیم صهیونیستی را به گوش جهانیان برساند. همچنین وظیفه همگان است که ازمقاومت مردم فلسطین در برابر سیاست محاصره همه‏ جانبه، که کمتر از جنگ 22 روزه جنایت‏ آمیز نیست حمایت کنند. لازم به ذکر است که رژیم صهیونیستی پس از شکست در جنگ 22 روزه، سیاست محاصره کامل دریایی، هوایی و زمینی را بر مردم غزه تحمیل نموده و قصد دارد تا آنچه را با جنگ به دست نیاورده با محاصره به دست آورد. این در شرایطی می‏باشد که محاصره غزه برخلاف تمامی اصول و موازین حقوق بشری و حقوق بشردوستانه بین‏ المللی و منشور ملل متحد می‏باشد. متاسفانه جنایت رژیم صهیونیستی در محاصره غزه آنگونه که باید مورد توجه رسانه‏های جهان و کشورهای جهان قرار نگرفته و حتی برخی چون مصر در اجرای آن به رژیم صهیونیستی کمک می‏کنند. انتظار می‏رود کشورهای اسلامی و رسانه‏ های جهان و به خصوص سازمان‏های مردم نهاد، با ایجاد موجی در سطح جهان چنان رژیم صهیونیستی را تحت فشار قرار دهند که مجبور به پایان محاصره گردد.

نویسنده: تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید