کودکان یمنی قربانیان دیپلماسی دلار سعودی

 سازمان ملل پیشتر با انتشار گزارشی، عربستان و متحدانش در جنگ یمن را در فهرست سیاه ناقضان حقوق کودکان قرار داده بود که در پی تهدید ریاض به قطع کمک‌های مالی و فشار گسترده دیپلماتیک، دبیرکل سازمان ملل، وادار شد نام عربستان را از این فهرست حذف کند.

از آنجا که عربستان مسئول اصلی کشتار کودکان یمنی در سال گذشته بوده است، حذف نام این کشور از فهرست ناقضان حقوق کودکان، شوک‌آور است و این ماجرا، عملکرد سازمان ملل را زیر سوال می‌برد.

سازمان ملل متحد، نهادی بین المللی است که در سال 1945 میلادی تأسیس و جایگزین جامعه ملل شد. از جمله اهداف و وظایف اساسی سازمان ملل، حفظ صلح و امنیت بین المللی، به کارگیری  اقدامات دسته جمعی منسجم برای رفع تهدیدات  علیه صلح بین المللی، توسعه روابط دوستانه بین کشورها بر اساس حقوق مساوی و خودمختاری ملل و انجام سایر اقدامات مقتضی برای تحکیم صلح جهانی  است.

در حقیقت  سازمان ملل ، نهادی مسئول در خدمت صلح و امنیت جهانی است و رسالت آن پاسداری از منافع عموم مردم و دولت‎هاست، اما متاسفانه این سازمان «صلح گزینشی» را در طول سال‌های عمر خود در دستور کار قرار داده همچنین نگاه سیاسی برخی کشورها به این نهاد، آن را به ابزاری برای پیشبرد اهداف خاص خود در قبال کمک مالی به این سازمان تبدیل کرده است؛ نمونه بارز این امر حذف نام عربستان از فهرست سیاه ناقضان حقوق کودک است که در پی تهدید و فشار این کشور بر دبیرکل سازمان ملل صورت گرفت.

شایان ذکر است فهرست سیاه ناقضان حقوق کودک سازمان ملل شامل دولت‌ها و گروه‌هایی است که کودکان را به‌عنوان سرباز در جنگ به خدمت می‌گیرند و باعث کشته و مجروح شدن کودکان می‌شوند و به مدرسه‌ها، بیمارستان‌ها، مناطق حفاظت شده یورش برده و کودکان را می‌ربایند، در هرحال عربستان که در این فهرست به عنوان مسئول  60 درصد تلفات کودکان در جنگ یمن معرفی شده بود، توانست با دیپلماسی دلار خود این حکم را در مدت 4 روز  تغییر دهد و نام خود را از فهرست سیاه خارج کند، لذا این تغییر حکم منجر به قربانی شدن صلح جهانی در قبال دلار سعودی شد.

در واقع این عمل سطح جدیدی از انحطاط و فرومایگی سازمان ملل در رابطه با حملات عربستان سعودی را رقم زد زیرا این کشور در مارس 2015  با تشکیل ائتلافی متشکل از برخی کشورهای عربی، با حمایت آمریکا به بهانه بازگرداندن منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی و فراری یمن، به سرزمین و مردم این کشور حمله کرد که بر اثر آن هزاران شهروند یمنی شامل تعداد زیادی زن و کودک بیگناه کشته و زخمی و دهها هزار نفر آواره شدند، علاوه بر این‌که در  اثر این حملات و استفاده از بمب‌های خوشه ای تاکنون بیش از 80 درصد تأسیسات خدماتی ،زیربنایی، بیمارستان‌ها، مراکز درمانی، انبارهای دارو و غذا، مدارس و منازل مردم ویران شده یا آسیب دیده اند.

البته جنایات عربستان دامنه گسترده تری دارد، حمایت مالی عربستان از تروریست‌ها در عراق و سوریه، تهدید به خارج کردن دارایی‌های خود از آمریکا در صورت پیگیری نقش آل سعود در حادثه تروریستی 11 سپتامبر، استفاده ابزاری از زنان و حراجشان در راستای مطامع شوم و شیطان صفتانه خود در اراضی مورد مناقشه ، تامین منابع مالی رژیم صهیونیستی برای بی خانمان کردن کودکان، جنایت فاجعه منا، شهادت فعالان حقوق بشری عربستان از جمله شیخ نمر، حمایت از اسارت شیخ زکزاکی و قتل عام مسلمانان نیجریه، صدور فتاوای تکفیری و استفاده از آن‌ها برای پیشبرد طرح های خود در جهان، نمونه‌هایی دیگر از اقدامات آل سعود است.

پرواضح است اقدام مذکور سازمان ملل در سرپوش گذاشتن بر جنایت عربستان علیه کودکان یمنی شرم آور است، زیرا کودکان در جنگ‌ها و درگیری‌ها معمولا آسیب پذیرترین افرادی هستند که با انواع فشارهای روحی وروانی ناشی از تبعات مختلف جنگ از جمله ویرانی خانه وسرپناه، گرسنگی، از دست دادن والدین، کشته شدن در بمباران‌ها و حملات روبرو هستند، به همین علت در سازمان ملل برای جلوگیری از چنین صدماتی، برنامه‌هایی طراحی شده است، متاسفانه این اقدام سازمان ملل این فرصت را برای آل سعود فراهم کرد که با فراغ بال همچنان به کودک کشی و جنایات خود در یمن ادامه دهد.

نکته حائز اهمیت این مسئله است که رسالت سازمان ملل به حدی در برابر منافع سیاسی برخی کشورها تنزل یافته است که کشوری مانند عربستان که خود از ناقضین حقوق  بشر است و  به هیچ کنوانسیون و تعهد بین‌المللی پایبند نیست، به عنوان رئیس شورای مشورتی حقوق بشر انتخاب می شود!

در واقع اینگونه اقدامات سازمان ملل به خوبی بیانگر این مهم است که این نهاد به باشگاه ثروتمندان و طرفهای با نفوذ تبدیل شده است که مهمترین مسئله اش حفظ منافع آنهاست. چنانچه پس از حمله رژیم صهیونیستی به نوار غزه و کشتار بیش از دو هزار غیر نظامی از جمله صدها کودک، این سازمان با فشار آمریکا از درج نام اسرائیل در فهرست ناقضان حقوق کودکان خودداری کرد که این خود پیام آور بی اعتباری این سازمان در زمینه دفاع از حقوق بشر بود.

درحقیقت نظام‌های سلطه به ویژه آمریکا و عربستان تلاش می‌کنند که از سازمان ملل به عنوان ابزار و وسیله ای در راستای اهداف سلطه جویانه خویش بهره بگیرند و پوشش قانونی برای اقدامات خویش فراهم کنند؛ این امر باعث شده است این نهاد  نتواند به موازین حقوق بشری پایبند باشد، درواقع عدم پایبندی به اصول حقوق بشری سبب تنزل جایگاه و اعتبار این سازمان در بین کشور های جهان شده است.

فرجام سخن اینکه امروزه جهان به سازمان مللی نیازمند است که بتواند به طور مستقل به اهداف و  اصول اولیه خود پایبند باشد که این جز با  تغییر ساختار فعلی سازمان محقق نخواهد شد، لذا باید ملل و جوامع مختلف در جهت بازسازی و تقویت این نهاد بین المللی، قدمی مؤثر بردارند تا با نظارت و تصمیم گیری درست و بی طرفانه آن سازمان، جهانی با حداقل خشونت، کشتار و تضییع حقوق بشر، توأمان با صلح داشته باشیم.

نویسنده: Reference: تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید