چهره واقعی مدعیان مبارزه با تروریسم

عملیات موصل آوردگاهی بی‌نظیر است که اراده ملت عراق و همت جمعی مردم شریف این کشور را در برابر تروریسم به نمایش گذاشته و ترکیبی از طیف‌های قومی و نژادی را علیه توطئه‌های منطقه‌ای دشمنان، متحد نموده و گرد هم آورده است.
ارتش، حشد‌الشعبی، قبایل و عشایر عراقی دوشادوش یکدیگر در این نبرد،‌ نماینده آحاد مختلف مردم این کشور  برای حذف تروریسمی هستند که از یک‌سو با حمایت ارتجاع منطقه تقویت‌شده و از سوی دیگر، عاملی برای تحرک و تأثیرگذاری غرب در ژئوپولتیک کشورهای غرب آسیا به شمار می‌آید.
پیش‌ازاین عملیات، آمریکا و ارتجاع منطقه امید داشتند که در صفوف مردم عراق نفوذ کرده و با ایجاد اختلاف، مانع شکل‌گیری اراده ملی در حذف تروریسم شوند ولی افشاگری‌ها در مورد جنایات داعش موجب شد مسیر این حرکت منافقانه تغییر کرده و دشمنان سرزمین بین‌النهرین، خود را همسو با قاطبه عراقی‌ها نشان دهند.
وحدت مثال‌زدنی و خدشه‌ناپذیر مردم عراق سبب شده هر گامی که به سمت فتح کامل موصل برداشته می‌‌شود، به‌منزله یک گام بلند به‌سوی حذف منافع ارتجاع و قطع کردن دست بیگانگان از منطقه باشد و  اینجاست که با به خطر افتادن منافع دشمنان خارجی منطقه، موضع حقیقی غرب در قبال تروریسم هویدا شده و مصداق عینی شریک دزد و رفیق قافله مجسم می‌شود.
با ورود جدی نیروهای عراقی برای پیچیدن طومار تروریسم و اظهارنظر نخست‌وزیر این کشور مبنی بر اعلام قریب‌الوقوع آزادی موصل، ماهیت و چهره واقعی آمریکا در حال رونمایی شدن است. آن‌ها در ظاهر خود را همسو با اقدامات ضد تروریستی معرفی می‌کنند و ائتلاف نمایشی ضد داعش به رهبری آمریکا که در سال 93 به‌منظور مقابله با داعش تشکیل شد، همین هدف را تعقیب می‌کرد ولی در عمل، از این عنوان برای مدیریت تحولات ضد تروریستی در عراق و سوریه بهره می‌گیرد.
از آغاز عملیات موصل، افزون بر آزادسازی ده‌ها روستا و شهرک در اطراف این شهر، آمار تلفات تکفیری‌های داعش بیش از دو هزار نفر گزارش‌شده است اما این پیروزی‌های برق‌آسا با توجه به پیامدهایی که دارد، در برنامه آمریکایی‌ها پیش‌بینی‌نشده بود و در کنار انتخابات پیش‌روی آمریکا، این احتمال وجود دارد که ابتکار عمل در عملیات موصل از دست کاخ سفید خارج شود. به همین دلیل، آمریکا نقشه شماره دو راهبرد خود را (Plan B) در عراق کلید زده است. هماهنگی با فرماندهان داعشی در موصل، انتقال تعدادی از تکفیری‌ها از موصل به کرکوک و شهرهای مذهبی با هدف ایجاد عملیات ایذایی، رایزنی نزدیک با اردن برای آغاز عملیات تصرف شهر مرزی «الرطیه» عراق و نشان دادن چراغ سبز به ترکیه برای دست زدن به تحرکات مشکوک در استان نینوا سیاست‌های اعلام‌نشده و جدیدی است که تحت مدیریت کلان آمریکا هم‌اکنون در حال اجراست و هدف اولیه از آن، کاستن سرعت آزادسازی موصل به دست نیروهای مسلح و گروه‌های داوطلب مردمی است.
مسئله مهمی که برای آمریکا و ترکیه قابل‌تحمل نیست، نقش برجسته حشدالشعبی در این عملیات بی‌نظیر است که بناست از طریق آزادسازی تلعفر، راه گریز و انتقال داعش از موصل را مسدود کند و علت این امر آن است که توطئه‌ آمریکایی - صهیونیستی در تمام منطقه از طریق جریان‌های مقاومت در لبنان، سوریه، یمن، بحرین و عراق به شکست منتهی شده و آخرین گذرگاه امن تکفیری‌ها به شکارگاه نیروهای حشد‌‌الشعبی بدل شده است.
مسئولان وزارت دفاع آمریکا با این پیش‌فرض که نیروهای حشدالشعبی عمدتاً از  شیعیان تشکیل‌شده و حضور آن‌ها موجب برافروختن آتش جنگ فرقه‌ای می‌شود، از ابتدای عملیات موصل اعلام کردند که از حشدالشعبی حمایت هوایی نخواهند کرد و حتی از مشارکت آن‌ها در این عملیات ابراز نگرانی و متعاقباً ترکیه نیز تهدید به مداخله نظامی کرد. واقعیت این است که حشدالشعبی برخلاف تبلیغات مغرضانه آمریکایی‌ها، از حدود ۴۰ گروه مختلف تشکیل‌شده و گروه‌هایی از برادران اهل سنت، مسیحی و ایزدی نیز در آن حضور دارند.
آمریکا از طریق کمک به داعش برای انجام اقدامات ایذایی در کرکوک، مقرهای نظامیان عراق و یا حمله به غیرنظامیان موصل که طی حملات هوایی در چند روز گذشته اجراشده، اکنون به‌نوعی درنبرد علیه داعش، مقابل نیروهای عراقی در تلعفر ایستاده است. پنتاگون با ارسال موشک‌های ضدتانک تاو به تروریست‌ها که تصاویر آن نیز منتشرشده، امکان پایداری آن‌ها را در مقابل قوای عراقی تقویت کرده و بر اساس اخبار موثق، با بکارگیری ابزارهای جنگ الکترونیک (جنگال)، در سامانه‌های ارتباطی حشد‌الشعبی اختلال ایجاد کرده است. این اختلال در برخی موارد موجب قطع ارتباط رادیویی و به‌تبع آن، تزاحم در شبکه دیده‌بانی، آتشباری و امدادی نیروهای مردمی شده و فرصت فرار و کمین را برای داعش در تلعفر فراهم کرده است.
از سوی دیگر با توجه به تحولات سوریه باید گفت اگر غرب و آمریکا واقعاً به دنبال حذف دائمی تروریسم تکفیری بودند باید ابتدا کار داعش را در موصل یکسره می‌کردند و سپس به سراغ رقه می‌رفتند و بر این اساس، عملیات رقه که اخیراً با شرکت نیروهای دموکراتیک سوریه و با هماهنگی ائتلاف به‌اصطلاح ضد داعش آغازشده، بیش از آنکه یک حرکت نظامی باشد، نوعی فرار و انحراف از عملیات موصل به شمار می‌آید، چراکه ائتلاف آمریکایی نه در موصل متمرکز است - بلکه عاملی منفی و کمک‌کننده به داعش است - و نه در عملیات رقه شرکت دارد. تنها نتیجه‌ای که  از این عملکرد موذیانه حاصل می‌شود این حقیقت است که آمریکا و هم‌پیمانانش ابداً در مبارزه با تروریسم جدی نیستند و آن را ابزاری برای رسیدن به اهدافشان می‌دانند. به همین دلیل است که مقامات آمریکایی دو سال پیش گفته بودند عمر داعش ده‌ها سال و مبارزه با آن سه دهه زمان می‌برد!
کارشکنی‌ها و شیطنت‌های آمریکا گرچه نمی‌تواند پایه‌های ریشه‌کن نمودن تروریسم در عراق را سست نماید اما پرونده واشنگتن در حمایت از تروریسم را بی‌شک قطورتر خواهد کرد. عملیات موصل باوجود دشواری‌ها و سنگ‌اندازی‌ها در حال نزدیک شدن به پیروزی نهایی است و شاید تا زمان برملا شدن نقشه‌های آمریکا چند سال زمان لازم باشد اما شکست و رسوایی کاخ سفید در این کشور و در تمام منطقه حتمی است.

نویسنده: Reference: تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید