سکوت غرب در قبال جنایات عربستان سعودی نشانگر دورویی است

 یک مفسر و تحلیلگر سیاسی مستقر در لندن اعلام کرد که سکوت برخی از کشورهای غربی در برابر جنایات شنیع رژیم عربستان سعودی در خاورمیانه، نفاق و دورویی این کشورها در قبال دموکراسی و حقوق بشر را اثبات می‌کند.

«کاترین شکدم» مدیر موسسه شفقنا برای مطالعات خاورمیانه که در لندن مستقر است وی براین نکته تاکید دارد که  سکوت غرب در برابر جنایات عربستان سعودی، نشانگر ریا و نفاق این کشورها در قبال اصولی مثل حقوق بشر، دموکراسی و حاکمیت ملی است.

شکدم مفسر و مشاور سیاسی است. نوشته های او در انجمن سیاست خارجی و گاردین و بسیاری از رسانه های خبری دیگر منتشر شده است.

وی در پاسخ به این سئوال که "حملات عربستان سعودی برای اشغال یمن از مارس 2015 میلادی تاکنون ادامه داشته و یک گزارش سازمان ملل نشان می دهد که ائتلاف به رهبری رژیم ریاض اهداف غیر نظامی را در حملات هوایی خود به صورت گسترده و منظم هدف قرار می دهد. در تازه ترین حمله هوایی عربستان به منطقه حدیده در شمال شرق یمن حداقل 13 غیر نظامی کشته شدند. چرا جامعه بین المللی در برابر جنایات عربستان، منفعل است و هیچ اقدامی انجام نمی دهد؟"، گفت: عربستان سعودی سکوت متحدان سیاسی اش را خریداری کرده است. اگر در نظر بگیرید که جنگ یمن یک جنگ برای نسل کشی است که با بی رحمانه ترین روش در حال انجام است، سکوت در برابر این اقدامات وحشیانه نیز یک جنایت جنگی است و من بر این باورم که جنایت علیه بشریت به شمار می رود.

وی در ادامه افزود: عربستان تنها در حال جنگ با مردم یمن نیست، بلکه در حال جنگ با حاکمیت ملی و حق تعیین سرنوشت سیاسی مردم یمن است. گرچه ریاض قصد دارد این جنگ را یک جنگ برای بهبود اوضاع سیاسی یمن جلوه دهد ولی هدف اصلی از این جنگ تبدیل یمن به یکی از استان های سعودی است. عربستان قصد دارد تا یک نظام سلطنتی وهابی را در جنوب این کشور ایجاد کند با هدف دسترسی به منابع طبیعی و قدرت خود را برای دهه های آینده تثبیت و تضمین نماید.

یمن از نظر ژئواستراتژیک اهمیت زیادی دارد. هزاران مایل از سواحل یمن یک مسیر آزاد به سوی آفریقا، آسیا و اروپا را از طریق دریای سرخ و کانال سوئز ارائه می دهد. یمن یک مسیر مهم برای بازار جهانی نفت به شمار می رود.

سئوال واقعی که پایتخت های اروپایی باید از خود بپرسند این است که: چه اتفاقی خواهد افتاد وقتی که ریاض بلندپروازی های خود رابر خلاف منافع دوستان غربی اش می بیند؟ عربستان به یک قدرت خطرناک و جنگ طلب تبدیل شده که بر اساس یک ایدئولوژی خشونت آمیز و جزمی موسوم به وهابیت پایه گذاری شده است.می خواهم بگویم که سکوت غرب در برابر جنایات عربستان سعودی، نشانگر ریا و نفاق این کشورها در قبال اصولی مثل حقوق بشر، دموکراسی و حاکمیت ملی است.

وی در ادامه در پاسخ به سئوالی درباره حمله هوایی عربستان به یک مراسم عزاداری در شهر صنعا که منجر به کشته شدن بیش از 140 غیر نظامی شد و اظهارات کاخ سفید پس از این حمله که اعلام کرد "واشنگتن در کمک به ائتلاف به رهبری عربستان سعودی، فورا بازنگری خواهد کرد"، تاکید کرد: واشنگتن تنها سعی می کند تا افکار عمومی را با تظاهر به مراقبت از رفتار خود در قبال عربستان سعودی، آرام نگه دارد. آمریکا دقیقا می داند چه اتفاقاتی در یمن در حال رخ دادن است. آیا این صادقانه است که بگوییم کاخ سفید از اهدافی که عربستان سعودی بمباران می کند، آگاه نیست آن هم در حالی که اطلاعات را برای ارتش عربستان آماده و فراهم می کند؟ مردم این قدر ساده لوح نیستند که اظهارات مقامهای آمریکایی را باور کنند.

آمریکا یکی از ریاکارترین قدرت های جهان است. آمریکا از حقوق بشر و دموکراسی حرف می زند و در یمن هر دوی آن را انکار می کند. وقتی می گویم آمریکا منظورم مردم آن نیستند بلکه رژیم سیاسی آن منظور من است. واشنگتن هیچ علاقه ای به عدالت ندارد. من با این مساله موافق هستم که آمریکا ، سعودی ها را در برابر جنبش مقاومت یمن توانمند ساخته است. ولی باید به یاد داشته باشیم که واشنگتن همواره سعی می کند در هر دو طرف رودخانه بازی کند تا مطمئن شود که منافعش در بهترین حالت حفظ می شود.

این تحلیلگر سیاسی درباره شکست آتش بس اعلام شده از سوی سازمان ملل در یمن و نقض مکرر آتش بس توسط عربستان سعودی و تلاش های سازمان ملل برای پایان دادن به تجاوز 20 ماهه عربستان به یمن نیز گفت: سازمان ملل دیگر قدرت واقعی خود را از دست داده است. فکر می کنم این مساله سال گذشته به خوبی اثبات شد، زمانی که عربستان سازمان ملل را تهدید کرد تا نام این رژیم را از فهرست کشورهای ناقض حقوق بشر حذف کند. سازمان ملل در واقع به برده ای برای نظام سرمایه داری تبدیل شده تا از پول به عنوان اهرمی برای نفوذ سیاسی استفاده کند. سازمان ملل به ابزاری برای اهداف امپریالیست غرب تبدیل شده و قدرت اکنون در حال انتقال به سوی عربستان است چرا که از منابع مالی خوبی برخوردار است.

وی افزود: برای عملی شدن یک آتش بس، هر دو طرف باید به آن پایبند باشند. بی شک عربستان تمایل بیشتری برای کشتار غیرنظامیان بیگنانه دارد تا اینکه بخواهد از اجرای قانون تبعیت کند. عربستان سعودی ماهیت واقعی خود را نشان داده است، ریاض یک رژیم قاتل است، یک رژیم سرکوبگر یک رژیم نسل کش.

وی در پایان در پاسخ به این سئوال که ارزیابی شما از تصمیم بان کی مون دبیر کل سازمان ملل برای حذف نام عربستان از فهرست کشورهای ناقض حقوق بشر و قاتل کودکان، آن هم 72 ساعت پس از انتشار گزارش سازمان ملل، چیست، تصریح کرد: پول، همواره پول بوده است که موجب گردش چرخ های سیاست خارجی غرب شده است. چیزی که بیشتر از همه من را شگفت زده می کند، بی تفاوتی مردم است. اگر جنایت علیه کودکان نتواند احساس خشم مردم را برانگیزد، باید واقعا نسبت به این مساله ابراز تعجب و شگفتی کنیم. ماهیت وجودی سازمان ملل زیر سئوال رفته است.

 

نویسنده: Reference: تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید