رابطه ورزش و صلح در عرصه بین الملل

انچه باشیدن کلمه ورزش در ذهن بسیاری از خوانندگان خطور می کند  این است که وَرزش به مجموعه ای از فعالیت‌ها یا مهارت‌های عادی جسمانی گفته می‌شود که بر پایه یک رشته قوانین مورد توافق همگان و با اهداف تفریحی یا برای مسابقاتی، نشاط شخصی، دستیابی به ورزیدگی، مهارت‌جویی یا آمیزه‌ای از این اهداف انجام می‌گیرد.
در حال حاضر امر ورزش دیگر خلاصه در گزاره هایی فوق الذکر نمی باشد و محدوده بسیار بیشتری را متوجه خود نموده است،امروزه ورزش به عنوان یک صنعت بزرگ با پتانسیل بالا حوزه های گسترده تری را شامل: فرهنگ،اقتصاد و سیاست را در خود جای داده که همین امر موجب شده تا توجهات بسیاری را به خود جلب نماید.
در حال حاضر نمی توان منکر نقش و قدرت پدیده های بزرگ ورزشی در عرصه بین المللی شد،چراکه توجهات بسیاری از مردم جهان ، جدای از فرهنگ و زبان و رنگ و نژاد معطوف این زبان مشترک بین اللملی است ، لذا در برخی از مسابقات مانند جام جهانی فوتبال یا مسابقات المپیک قریب به اتفاق مردم جهان این رقابتها را دنبال می کنند.
همگرایی کشورها و آرمان جهانی صلح
برای اشاره به یکی از پديد ههاي مهم ورزشی كه نمایانگر رابطه صلح جهانی و ورزش بوده و همواره یک ارتباط تنگاتنگ با مفهوم صلح را داشته است می توان به  المپيك اشاره  کرد. پنج حلقه ي المپيك، به هدف همبستگي قاره هاي جهان طراحي شده است؛ همان گونه كه رنگ هاي اين حلقه ها مختلف اند،ورزشكاران جهان از رنگ ها و نژاد هاي مختلف با شرايط سياسي و اجتماعي گوناگون، هر چهار سال يك بار در بزرگ ترين رويداد ورزشي جهان گرد هم مي آيند كه جنگ و رقابت آن ها هم صلح و دوستي را با خود دارد. اصول اساسي المپيزم بيان مي كند كه المپيك به دور از هر گو نه تبعيض نژادي، سياسي و جنسيتي است و در فضای کاملا صلح آمیز در حال انجام است.
ورزش سمبل صلح و  مزيستي، تحمل ويك ديگرپذيري، زمينه ساز و سازمان دهي كننده ي ارتباطات اقوام مختلف جهان، زير چترصلح پذيري و امنيت است. برجسته ساختن ابعاد مثبت ورزش در سطح بین المللی همان ايجاد روابط دوستانه است و می توان با راهكارهاي مناسب و اتخاذ سياست هاي مناسب، باعث ايجاد شرايطي شد كه ورزش، پاكي خود را حفظ و در حل كشمكش هاي بين المللي وايجاد صلح نقش مؤثري را ايفا كند.

مصالح مشترک انسانی و هماهنگی منافع انسانها و کشورها باعث همگرایی کشورها و نوع بشر می شوند. از این رو، در روابط بین الملل باید همگرایی ملتها مورد توجه و تاکید قرار گیرد.
صلح يك آرمان جهاني و يكي از مهمترين ضرورت هاي زمانه ما است و بنياد زندگي انساني را تشكيل مي دهد. پيشرفت جامعه، آرامي و خوشبختي همه براي تحقق پيدا كردن نياز به صلح دارند.
صلح فقط ارتباط نيست بلكه صلح عبارت از تبادل افكار و ذهنيات، محبت متقابل و پذيرفتن يك ديگر است، در روابط سياسي بين كشورها همواره يكي از نكات مهم و قابل ذكر مسابقات ورزشي بوده و نقش آن انكارناپذيراست.
رابطه دیپلماسی ورزشی و روابط بین الملل

با ظهور و گسترش جهانی شدن دیگر تنها بازیگر در عرصه بین اللمل دولتها نبودند و بازیگران دیگری مانند:سازمانهای بین المللی ، شرکتهای چند ملیتی ، نهاد های غیر دولتی(NGO)و فداراسیون های بزرگ ورزشی  در عرصه روابط بین الملل ظهور پیدا کردن و به نوعی تنوانستن خلع موجود در بسیاری از حوزه های روابط  بین الملل را پوشش داده و بسیاری از مشکلات که با دیپلماسی رسمی قابل حل نبوده و یا آن که شرایط برای حل مشکل از طریق دیپلمات های رسمی محیا نبوده است را حل نمایند.
برای مثال از نمونه های بسیار معروف استفاده سیاسی از ورزش به دیپلمات های غیرمعمول که برای بازی پینگ پنگ رفتند و تاریخ را تغییر دادند اشاره داشت که از آن به عنوان دیپلماسی پینگ پنگی یاد می کردد،
مذکرات دو کشور آمریکا و چین در دهه 1970 میلادی زمانی که دو کشور تلاش های زیادی برای بهبود روابط انجام دادن و با ابتکار چین تیم تنیس روی میز آمریکا برای برگزاری مسابقه دعوت نمود که در این تیم تعدادی از دیپلمات ها نیز حضور داشتند که مخفیانه با مقامات چینی گفت و گو کردند.
این مذاکرات سرانجام به سفر پنهانی هنری کیسینجر مشاور امنیت ملی دولت ریچارد نیکسون به پکن در ژوئیه سال 1971 انجامید.
یک سال بعد، ریچارد نیکسون، رئیس جمهور آمریکا در سفری رسمی به چین، با مائوتسه تونگ دیدار کرد.
اینان دیپلمات های غیرمعمول بودند که برای بازی پینگ پنگ رفتند و در ضمن آن تاریخ را تغییر دادند، این برنامه هشت روزه نمایشگر تمایل دو جانبه برای آرام کردن مشکلات قدیمی میان پکن و واشنگتن بود. نخست وزیر چین چوئن لای در یک میهمانی برای میهمانان آمریکایی در «تالار بزرگ خلق» در پکن گفت: «شما فصل جدیدی در روابط بین آمریکا و خلق چین گشودید، ... من مطمئن هستم که این آغاز دورة دوستی ما، قطعاً مورد حمایت مردم دو کشور خواهد بود»
در همان روز، 14 آوریل، ایالات متحده یک تحریم تجاری 20 ساله علیه چین را برداشت.
ورزش و مسابقات ورزشی علاوه بر اینکه باعث نزدیک تر شدن دشمنان می گردد ؛ در مواردی زیادی باعث تعمیل و تقویت روابط خوب با دوستان و همسایه گان نیز می گردد و از آن جمله می توان به اظهار نظر هاردینگ رئیس جمهور وقت آمریکا اشاره کرد که امیدوار بود که ادامه ارتباطات ورزشی بین ژاپن و آمریکا به بهبود روابط دو کشور کمک کند و یا  دربازي هاي آسيايي 2014 م اينچئون كره جنوبي، مردم و مسؤولين اين كشور با احترام خاصي با ورزشكاران كره شمالي رفتار كردند به شکلی که زمان رژه ورزشكاران در افتتاحيه اين بازي ها تمام تماشاگراني كه در ورزشگاه حضور داشتند با بلند شدن از جاي خود و در دست گرفتن پرچم كره شمالي به تشويق آنان پرداختند.
و شاید مهمترین رخ داد تلخ تاریخی که در پی مسابقات ورزشی روی داد حادثه اي كه شايد ديگر همانند
آن تكرار نشود. دو كشور هندوراس و السالوادور در سال 1969 . م پس از يك مسابقه فوتبال و حوادث  درون زمین  و داخل استاديوم به يك ديگر اعلا ن جنگ دادند و با تانك و توپ و هواپيما به مرزهاي هم هجوم آوردند. اين جنگ كه بعدها به جنگ فوتبال معروف شد در حدود سه هزار نفر كشته در پي داشت و هزاران نفر را بی خانه مان كرد.
دیپلماسی عمومی ورزش و فرصتهای پیش رو

يكي از نقش هاي مهم ورزش در روابط بين الملل، نقش ديپلماسي عمومي است. بدين سان ورزش فعاليتي براي همكاري و تعامل بين المللي است و کشورها از آن برای اشاعه ارزشها و باورهای  فرهنگی خود در غالب ورزش استفاده نمایند و جا دارد کشور مان تمامی امکانات مادی و معنوی خود رابسیج نمایند چرا که اشاعه اهداف سیاسی و نمایش قدرت ملی کشور با قدرت نرم ورزش و علی الخصوص منش پهلوانی که همواره به عنوان یک باور در عرصه های ورزشی ریشه در تاریخ ایران زمین دارد می تواند یک منزلت در عرصه بین المللی برای جمهوری اسلامی ایران تبدیل گردد و شاهد بر این مدعا آورد گاه  جام جهانی کشتی 2017 در کرمانشاه بود که چند روز پس از فرمان رئیس جمهور جدید امریکا دونات ترامپ مبنی بر عدم صدور اجازه ورود هفت کشور مسلمان از جمله ایران اتفاق افتاد که واکنش نظام جمهوری اسلامی ایران در خصوص پذیرش کشتی گیران آمریکایی و مطابق با ان میهمان نوازی مردم شریف کرمانشاه از ایشان، توانست تا ضمن نشان دادن ارزشهای والای فرهنگ ایرانی ، اسلامی باعث اشاعه قدرت نرم  جمهوری اسلامی گردیده و واکنش های متعددی از ورزشکاران  تیم ملی کشتی ایالات متحده را در فضای رسانه ای در پی داشته که به بیان احساسات در این خصوص پرداخت و هر کدام بعنوان سفیران فرهنگی جمهوری اسلامی نوعی شرمندگی سیاسی را متوجه اهداف ضد ایرانی دولت متبوع خود می نمایند. و مسئولین می بایستی از پناسیلهای موجود در این عرصه نهایت استفاده را جهت نیل به اهداف نظام اسلامی نمایند.
 

 

نویسنده: تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید