صلح عادلانه، امنیت و کرامت انسانی؛ با تأکید بر وضعیت مهاجرین و پناهندگان در سراسر جهان

صلح، امنیت، عدالت و حفظ کرامت انسانی جزء حقوق اولیه و ذاتی بشر است. هیچ کس و به هیچ بهانه ای نمی‌تواند این حق را از ابناء بشر سلب کند. صلح از این منظر، نه عرصه ای برای بازی های سیاسی و جذب فریبکارانۀ افکار عمومی، بلکه چارچوبی برای استواری حق و امنیت بخشیدن به زندگی جمعی انسان ها بر پایۀ عزّت، کرامت و کمال خداگونه است.
با وجود این مفاهیم غنی و تلاش گسترده ای که برای تحقق آن صورت پذیرفته است؛ آنچه امروزه و در عرصه جهانی شاهد آن هستیم وجود تروریسم، ناامنی و بی عدالتی است که باعث ترس، وحشت و تنفر در گوشه و کنار جهان شده و چرخه ای از بی اعتمادی، تبعیض و نابودی را در جهان به وجود آورده است. امروزه شاهد هستیم در نتیجه نقض صلح و امنیت در اقصی نقاط جهان، تعداد بی شماری کشته و زخمی شده اند، خانه های بسیاری ویران شده، جمعیت بیشماری آواره شده اند، افراد زیادی از ترس و وحشت به مهاجرت های اجباری تن داده اند و حوادث رقت بار دیگری که بشر امروز شاهد آن است را در گوشه و کنار جهان شاهد هستیم.
در نتیجۀ این حوادث رقت بار و گسترده و برای پاسخگویی به این ضرورت جهانی؛ سازمان ملل متحد روز ۲۱ سپتامبر مصادف با ۳۰ شهریور را روز جهانی صلح اعلام کرده‌است.
روز جهانی صلح که همه‌ساله در ۲۱ سپتامبر توسط سازمان ملل، نخبگان، سازمان ها و دولت های مختلف گرامی داشته می‌شود، به صلح اختصاص دارد و به طور ویژه به نبود جنگ و خشونت می‌پردازد. این امر تلاش دارد تا منجر به دستاوردهایی چون برقراری یک آتش‌بس موقت در مناطق جنگی برای دسترسی به کمک‌های انسان‌دوستانه شود تا اقدامات گسترده برای برقراری صلح دائمی در نقطه یا نقاطی از جهان را برنامه ریزی کرده است. این روز اولین بار در سال ۱۹۸۲ برپا شد و از آن زمان توسط بسیاری کشورها، گروه‌های سیاسی، گروه‌های نظامی و افراد مختلف ادامه یافته‌ است. از جمله اقدامات این روز، به صدا درآمدن «زنگ صلح» در مقر سازمان ملل (در شهر نیویورک) است. این زنگ از سکه‌های اهدایی کودکان از تمام قاره‌ها به جز آفریقا ساخته شده‌است و هدیه‌ای از سوی انجمن ژاپنی در سازمان ملل است که  جهت یادآوری «هزینۀ انسانی جنگ» طراحی و ساخته شده است. در کنار این زنگ نوشته‌شده است؛ «زنده باد صلح مطلق جهانی».

اما امسال روز جهانی صلح در حالی فرا می رسد که جهان با خشونت‌ و جنگ‌های خانمان‌سوزی مواجه شده است.  و بحران مهاجرین و آوارگانی به جدی‌ترین بحران پناهجویان پس از جنگ جهانی دوم بدل شده است. تعداد افرادی که در نتیجه مناقشات یک دهۀ اخیر آواره گشته‌اند از 60 میلیون نفر تجاوز کرده است. میلیون‌ها کودک و نوجوان هم از مدرسه رفتن بازمانده‌اند. افرادی زیادی در اردوگاه پناهندگان از امکانات اولیه زندگی برخوردار نیستند، تعداد زیادی مورد تعرض و تهاجمات گوناگون روحی و جسمی قرار دارند، گاه  فروش اعضای بدن مهاجرین توسط افراد و گروه های سودجو نیز به گوش می رسد. هم اکنون از هر ۱۲۲ نفر در جهان یک نفر یا پناهجو است، یا در کشور خود آواره است و یا در کشور دیگری منتظر دریافت پناهندگی می‌باشد.
به نظر می رسد به دلیل همین اهمیت ویژه بود که سازمان ملل شعار روز جهانی صلح در سال 2017 را : « صلح، احترام، امنیت و کرامت برای همه؛ با تمرکز ویژه بر وضعیت مهاجرین و پناهندگان در سراسر جهان» قرار داد. روز جهانی صلح 2017 در حالی فرا می رسد که تجاوز به حقوق انسانها در برخی نقاط همچون فلسطین، سوریه، عراق، یمن، بحرین، میانمار و نقض گستردۀ حقوق مهاجران همچنان ادامه دارد و وقایع دیگری چون تهدیدات کره شمالی از سوی ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده ، تهدید قطر از سوی عربستان و حامیان آن و تهدیدات پراکنده اما خطرناک گروه داعش کشورهای جهان به ویژه کشورهای اروپایی را تحت تأثیر خود قرار داده است.
دهۀ افزایش مهاجرین و پناهندگان همراه با نقض کرامت انسانی در جهان
به نقشۀ وضعیت صلح جهانی به تفکیک کشورها دقت کنید:

موسسه اقتصاد و صلح، روز پنجشنبه، ۱۱ خرداد (۱ ژوئن) گزارش سالانه خود در مورد وضعیت صلح جهانی در سال ۲۰۱۷ را منتشر کرد که در آن شرایط کشورهای مختلف جهان از لحاظ برخورداری مردم آنها از صلح، ثبات و آرامش بررسی و در یک جدول جهانی طبقه‌بندی شده است. در این گزارش آمده است که شاخص کل صلح جهانی در سال گذشته با ۰.۲۸ درصد افزایش، نسبت به سال قبل اندکی بهبود یافت هرچند در مقایسه با ده سال پیش، همچنان حاکی از افزایش خشونت و تضعیف صلح و آرامش است. براساس گزارش سال جاری، در مجموع قاره اروپا صلح‌آمیزترین منطقه جهان و خاورمیانه و شمال آفریقا پر مخاطره‌ترین مناطق جهان بوده‌اند.
موسسه اقتصاد و صلح از سال ۲۰۰۷ میلادی هر ساله گزارش سالانه “شاخص صلح جهانی” شامل وضعیت کشورها و مناطق مختلف از لحاظ برخورداری از صلح و امنیت را منتشر می‌کند. در گزارش شاخص صلح جهانی برای سال ۲۰۱۷ آمده است که این شاخص شامل وضعیت ۹۹.۷ درصد از جمعیت جهانی است و براساس ارزیابی ۲۳ عامل کمی و کیفی تاثیرگذار بر صلح و امنیت محاسبه شده است.
این عوامل در سه سطح امنیت و ایمنی اجتماعی، ناامنی و خشونت داخلی، درگیری خارجی و نظامی‌گری یعنی افزایش موقعیت و نفوذ نهادهای نظامی طبقه‌بندی شده و مورد بررسی قرار گرفته است.
بدون تردید این حالت سبب شده تعداد پناهندگان و آوارگان داخلی و بین المللی در دهه اخیر به طور چشمگیری افزایش یافته و از سال  2007 تاکنون به بیش از حدود 60 میلیون نفر در سراسر جهان رسیده است. نه کشور در جهان وجود دارد که بیش از 10 درصد از جمعیت آنان را می توان به عنوان آواره و پناهنده طبقه بندی کرد. کشورهای سومالی و سودان جنوبی با داشتن بیش از 20  درصد از جمعیت خود به صورت آواره و سوریه با بیش از 60 درصد آواره در جهان دارای بیشترین رقم هستند. در صدر کشورهای برخوردار از صلح، ایسلند، زلاند نو، پرتغال، اتریش، دانمارک و جمهوری چک در رده‌های اول قرار دارند و در پائین جدول کشورهای یمن، سودان جنوبی، عراق، افغانستان و سوریه به ترتیب رده های ۱۵۹ تا ۱۶۳ را در اختیار گرفته‌اند. اوضاع تأسف بار مسلمانان روهینگیا در میانمار و آواره شدن جمعت عظیمی از مسلمانان این کشور به کشورهای همسایه، این کشور را در زمرۀ کشورهای مهم دارنده آواره و پناهنده در جهان در سال 2017 قرار داده است. 
از این رو می توان گفت؛ از مهمترین آثار و پیامدهای نقض صلح که جهان به نحو گسترده ای شاهد آن است، وجود آوارگان و پناهندگانی که است که علیرغم خطرات و موانع بی شمار تنها به خاطر نجات جان خود، با تلاش زیاد از سرزمین آباء و اجدادی خود جلای وطن کرده و خود را به نقاط امن در سایر نقاط جهان رسانیده اند. اما سوال مهمتری که این مهاجرین با آن مواجه می شوند این است که آیا سرزمین ها و کشورهایی که پس از مدت ها تلاش به آن رسیده اند می تواند مرهمی بر زخم آنان باشد؟ و یا چالش¬های تازه تری پیش روی مهاجرین و پناهندگان قرار خواهند گرفت؟
مهمترین چالش های مهاجرین و پناهندگان
1. تامین نیازهای اولیه همچون دسترسی به آب سالم، غذای کافی و پناهگاه مناسب یکی از بزرگترین چالش‌های آوارگان و پناهجویان و نهاد‌هایی است که تلاش دارند به آوارگان و پناهجویان کمک کنند.
2. کاهش آلام آوارگان و پناهندگانی که بستگان و عزیزان خود را از دست داده اند و از صدمات روحی و روانی زیادی رنج می برند، از چالش های بسیار مهمی است که آنان را تحت تأثیر قرار می دهد. امری که باید بدون هرگونه تبعیض قومی، نژادی و مذهبی و با عنوان وظیفه ای دینی و انسانی مورد توجه قرار گیرد.
3. بسیاری از مهاجران حاضر نیستند فرهنگ و سنن خود را رها کنند و به آسانی با فرهنگ جامعه میزبان همسو شوند. از این رو گروهی این پایبندی را تهدیدی برموجودیت فرهنگ جامعه میزبان دانسته  و به انحاء مختلف مشکلاتی را برای مهاجرین و پناهجویان به وجود می آورند.
4. توهین و اهانت های مختلف به مهاجرین و پناهندگان، سرزمین و مقدسات آنان توسط برخی شهروندان و گروه های مخالف در کشورهای مقصد مهاجرین و پناهندگان از جمله چالش های پیش روی آنان است. این گروه که به دلایل مختلف فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و ... مهاجرین را بر نمی تابند؛ همواره و به روش های مختلف سعی در آزار و اذیت مهاجرین دارند.
5. اطلاع یافتن از سرنوشت مفقودان و بستگان از جمله مشکلاتی است که مدت ها مهاجرین و پناهجویان با آن دست و پنجه نرم می کنند و زندگی روزمره آنان را تحت الشعاع قرار می دهد.
6. کم اهمیت شمردن مرگ پناهجویان و آوارگان از سوی سایر دولت ها و سازمان های بین المللی مدافع حقوق بشر، چالش مهمی است که جهان امروز شاهد آن است. همه روزه افراد بسیاری شامل زنان، کودکان و افراد سالخورده در فرآیند مهاجرت و یا در اردوگاه های پناهجویان به گوش می رسد بدون آنکه اقدام جدی در خصوص رفع این مشکلات از سوی این دولت ها و سازمان ها صورت گیرد.
7. شرایط بهداشتی و زندگی بسیار آزار دهنده که شیوع بیماری های واگیر در میان پناهجویان را بدنبال داشته، تا اسکان و اقامت آنان در نقاط آسیب پذیر، از جمله چالش هایی است که همواره مهاجرین و پناهجویان از آن آسیب های زیادی را متحمل شده اند.
8. محروم ماندن از آموزش و تحصیل و یا شرایط بسیار نامناسب را می توان در زمره مشکلات این گروه عنوان کرد. 
9. بحران هویتی از جمله چالش های مهمی است که مهاجرین با اسکان و استقرار در جامعه میزبان با آن مواجه می شوند. این گروه به ویژه نوجوانان و جوانان از سویی به خاطر مشکلات پیش آمده در کشور خود (مبدأ) که منشأ و باعث مهاجرت آنان شد خواهان پیوند با فرهنگ و هویت جامعه میزبان هستند و از سوی دیگر نمی توانند از سرزمین مادری و فرهنگی که در آن رشد کرده اند، جدا شوند. تا جاییکه حتی سال¬ها پس از مهاجرت با شنیدن نام سرزمین مادری، پرچم، نمادها و سرود ملی بی درنگ احساس تعلق در آنها زنده می شود.  
10.  شکل گیری و گسترش جنبش های ضد مهاجرتی و گروه های افراطی از جمله مواردی است که همواره مهاجرین در کشورهای میزبان با آن مواجه بوده اند. به عنوان مثال یکی از مشهور ترین جنبش های راست افراطی اسلام ستیز که پس از ورود مهاجرین مسلمان از کشورهای آسیایی به ویژه سوریه و شمال آفریقا به  اروپا شکل گرفت، جنبش " اروپاییان وطن پرست علیه اسلامیزه کردن غرب " موسوم به "پگیدا" است که در اکتبر 2014 در شهر درسدن آلمان پابه عرصه ظهور گذاشت. این جنبش که به عنوان یک سازمان در 19 دسامبر 2014 ثبت رسمی شد، در بیش از دو سال از فعالیت خود ، نه تنها در داخل آلمان بلکه در دیگر کشورهای اروپایی از جمله انگلیس، بلژیک ، سوئیس , لهستان ، هلند و دانمارک گسترش فزاینده ای داشته و تظاهرات و حملات گسترده¬ای علیه مهاجرین مسلمان به اجرا درآورده اند.
نتیجه: صلح عادلانه و پایدار جهانی؛ آرزوی روز جهانی صلح
بر اساس فطرت انسانی و همچنین مطابق قوانین شناخته شدۀ بین المللی، زنان، کودکان و تمامی شهروندان، شایسته کرامت انسانی، آرامش و برخورداری از صلح و عدالت جهانی و پرهیز از هرگونه بی احترامی، بی مهری و خشونت و تحقق مدارای ملی و جهانی در این رابطه بوده و کشورها و دولتها باید نسبت به نقض حقوق آنها و نقض صلح آنان پاسخگو بوده و کشورهای منطقه ای و جهانی باید در راستای اعمال متخلفانه بین المللی خویش، پذیرای مسئولیت بین المللی دولتهای مربوطه خویش و پاسخ به افکار عمومی ملی و جهانی باشند.
امروزه در شرایطی، صحبت از صلح عادلانه و پایدار جهانی می شود که خشونت و جنگ، ترور و تروریسم، فقر و مهاجرت، بی خانمانی و آوارگی، نقض مکرر و مستمر حقوق بشر در بسیاری از مناطق جهان، اختلافات مذهبی و قومی، تحریم های ناعادلانه و غیرقانونی مختلف بین المللی علیه بسیاری از کشورها، برخلاف منشور ملل متحد و معاهده و تعهدات بین المللی، صلح عادلانه و پایدار و کرامت انسانی را در اقصی نقاط جهان نقض کرده و مورد تهدید قرار داده است. با وجود این همه حوادث و وقایع نامطلوب و تأسف بار شاهد نشانه های نگران کننده ای بین وضعیت موجود و تاسف بار کشورها و وضعیتِ مطلوب و عدالت طلب و صلح جوی جهانی شده ایم.
حوادثی که مدت هاست زنگ خطر را برای برقراری جهانی ایمن، عدالت محور و توأم با حفظ کرامت انسانی به صدا درآورده است. از مهمترین این موارد آواره شدن و جلای وطن توسط مهاجرین بی شماری است که از کشورهای افریقایی و آسیا به ویژه لیبی، سوریه، افغانستان و ... به کشورهای همسایه و اروپایی رخ داده است و مهاجرت اجباری میلیون ها مسلمان از کشور میانمار است که به کشورهای همسایه چون بنگلادش، تایلند و ... صورت گرفته است. بدون شک مهمترین وظیفه نخبگان جهانی، سازمان های مردم نهاد و سازمان ها و نهادهای بین المللی در قرن حاضر برون رفت از بحران ها و نابهنجاری های سیاسی و حقوقی داخلی و بین المللی کشورها است که مستلزم تلاشی نهادین و فراگیر برای حرکت در مسیر " صلح عادلانه و پایدار جهانی" است. حرکتی قانونمند، مستمر و منطبق با فطرت پاک انسانی و موازین انسانی بین المللی، آنگونه که زیبندۀ این روز بعنوان " روز جهانی صلح " باشد.

 

نویسنده: تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید