سوریه پس از حمله سه کشور غربی

 تظاهرات مردم سوریه بعد از حملات 3 کشور غربی حاکی از برگشت مردم به صحنه بوده و افق روشنی در برگشت سرمایه‌های اجتماعی در این کشور وجود دارد.

 به اقرار بسیاری از صاحب‌نظران سیاسی در آمریکا و جهان، حمله موشکی آمریکا به سوریه، سناریویی از پیش طراحی شده و ضمن نمایشی بودن از حداقل تاثیر در فضای سیاسی جهان برخوردار بوده است. دلایل ذیل تنها بخشی از آن ها است:

* رئیس‌جمهور فرانسه در مصاحبه‌ای عنوان نمود این حمله از حدود یک ماه قبل برنامه‌ریزی شده بوده است. ضمن اینکه قبل از ورود کارشناسان تسلیحات شیمیایی سازمان ملل جهت بررسی ادعای چند کشور غربی مبنی بر استفاده از سلاح شیمیایی انجام گردیده است. در نتیجه اصولا نمی‌توان ارتباطی بین آن و ادعای استفاده سوریه از تسلیحات شیمیایی برقرار باشد.

*آمریکا به روسیه زمان و اهداف حمله را اطلاع داده است. در نتیجه به قول دبیر کل حزب الله لبنان سید حسن نصرالله موشک‌ها تنها هوا را هدف‌گیری نموده‌اند. همین آمادگی باعث گردیده تا تلفات انسانی ناشی از حمله موشکی وجود نداشته باشد.

*بسیاری این حمله را نتیجه اصرار شاهزاده جنایتکار و باد به سر افتاده سعودی می‌دانند که دوره افتاده و به خیال خود با هدر دادن سرمایه مالی کشورش، تلاش کرده تا این سه کشور جنایتکار را متقاعد کند تا معادله قدرت را در سوریه تغییر دهند. بنظر می‌رسد آنها نیز ضمن سرکیسه کردن وی با این نمایش مسخره، جوابی تحقیرآمیز به او داده باشند.

*بر اساس شواهد تاکنون رژیم جنایتکار و کودک‌کش صهیونیستی چند حمله هوایی به برخی مناطق سوریه کرده است. به نظر می‌رسد ترامپ جنایتکار با این حربه  تلاش نموده تا صهیونیست ها را نیز آرام نماید. هر چند آنها بیشتر از بن سلمان متوجه شده و خودشان نیز تحرکاتی مذبوحانه کرده اند.

*اظهارات ترامپ مبنی بر اینکه آمریکا تا کنون هفت تریلیون دلار در منطقه هزینه نموده و دستاوردی نداشته است می‌تواند این نتیجه را بدهد که آمریکا دیگر بنا ندارد که خود مستقیم وارد منازعات منطقه‌ای شود. معاملات تسلیحاتی سنگین با عربستان و قطر، منافع چندگانه‌ای برای آمریکا دارد. از یک سو مسئولیت مستقیم در قبال درگیری‌ها ندارد، از سوی دیگر با فروش تسلیحات بخشی از سرمایه‌های هنگفت از دست رفته را  بر می‌گرداند.

*در مجموع به نظر می‌رسد این حمله که خارج از کلیه قوانین بین المللی و بدون کسب اجازه از کنگره آمریکا و سازمان ملل متحد انجام پذیرفته است فاقد هر گونه نتیجه ملموس و تاثیرگذار در منطقه و جهان بوده است. تظاهرات مردم سوریه بعد از حملات حاکی از آغاز برگشت مردم به صحنه بوده و افق روشنی در برگشت سرمایه‌های اجتماعی در این کشور وجود دارد. این همان امر وظیفه مهمی است که در حال حاضر دولت سوریه باید روی آن سرمایه‌گذاری کند.

نویسنده: تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید