آمریکا امیدوار است وحدت در کشور تبدیل به شکاف و قطب بندی شود

 سفیر پیشین ایران در جمهوری آذربایجان گفت: امروز آمریکا و اذناب آن به این امید بسته اند که وحدت و همدلی تبدیل به شکاف و قطب بندی در کشور شود.

«محسن پاک آیین» بیانات روز چهارشنبه رهبر انقلاب اسلامی در دیدار با مسئولین را مثل همیشه شجاعانه و دوراندیشانه عنوان کرد و گفت: ایشان همانند دفعات پیشین در بیانات خود بر دو محور اصلی عزت مردم ایران و لزوم منافع ملی تاکید کردند.
وی با اشاره به سخنان رهبری درباره عزت مردم ایران، اظهار داشت: ایشان با یادآوری موارد نقض حقوق بشر از سوی آمریکایی ها و جنایات آنان در زندانهایی مثل گوانتانامو، ابوغریب و افغانستان به اظهارات وقیحانه مقامات این کشور مبنی بر تروریست خواندن ملت ایران پاسخ دادند و تاکید کردند که مردم بزرگ ایران بازهم می توانند با مقاومت و پایداری همانند چهل سال اخیر مشکلات را پشت سر بگذارند.
این دیپلمات پیشین کشورمان به توصیه ها و مطالبات و انتظارات رهبر معظم انقلاب از مذاکرات آتی با اروپایی ها اشاره کرد و گفت: ایشان در بیانات خود خواسته های بحق مردم ایران از اروپایی ها را مطرح کردند و فرمودند ما با اروپایی ها قصد دعوا نداریم و صحبت مان را با صورت مستند و منطقی مطرح می کنیم.
پاک آیین اضافه کرد: ایشان در عین حال با اشاره به بی اعتمادی به اروپایی ها، تصریح کردند که در سال های بعد از انقلاب به طور مکرر شاهد همراهی اروپا و آمریکا بوده ایم و اروپایی ها همواره منافع مردم ایران را فدای روابط خود با آمریکا کرده اند.
وی شروط رهبر معظم انقلاب همچون محکومیت بدعهدی های آمریکا در برجام در شورای امنیت سازمان ملل، خرید نفت و گاز ایران و عمل به وعده های برجامی از سوی اروپایی ها را از دیگر محورهای مهم بیانات روز گذشته مقام معظم رهبری عنوان کرد.

*نه تنها در اقتصاد، بلکه در تمام امور باید خودکفا شویم
سفیر پیشین کشورمان در جمهوری آذربایجان با اشاره به تاکیدات رهبر معظم انقلاب بر مقاوم سازی اقتصاد کشور اظهار داشت: خیلی ها راه تقویت اقتصاد ایران را از طریق گفت و گو و صحبت با غرب و برطرف شدن تحریم ها می دانند در حالی که مقام معظم رهبری تاکید دارند که باید اقتصاد ما به سطحی برسد که در صورت اعمال هر نوع تحریمی آسیب نبیند.
وی تصریح کرد: اقتصاد زمانی در برابرتخریب ها مقاوم می شود که بتوانیم در تمام امور خودکفا شویم بخصوص وابستگی به درآمدهای نفتی را کاهش دهیم و به تعبیری این طور نباشد که ما اسیر نفت شویم، بلکه این نفت باشد که در مشت ماست.
پاک آیین یادآورشد: اگر هم مسئولین برای احقاق حقوق مردم ایران و تامین منافع ملی و حفظ عزت ایرانیان مذاکره می کنند این موضوع جانبی باشد و اصل تلاش برای مقاوم سازی اقتصاد از طریق افزایش تولید و صادارت کاهش وابستگی به نفت باشد.
وی درباره فراز دیگری از بیانات رهبر انقلاب اسلامی برای خودداری سیاسیون از اتهام زنی به یکدیگر گفت: امروز آمریکا و اذناب آن به این امید بسته اند که وحدت و همدلی تبدیل به شکاف و قطب بندی در کشور شود؛ در این راستا مقام معظم رهبری به درستی به قطب بندی ها درباره برجام اشاره کردند.
وی تصریح کرد: اگر بنا باشد سیاسیون بخشی در مدح و عده ای در مذمت برجام بحث کنند این وضعیت به طور طبیعی همدلی را کاهش داده و باعث بروز نوعی شکاف در جامعه می شود و این چیزی است که مطلوب غرب و آمریکاست.
سفیر پیشین کشورمان در آذربایجان ادامه داد: ایشان نکته مهمی فرمودند مبنی بر اینکه همه باید تلاش کنیم تا مردم امیدوار باشند امروز یکی از دسیسه های اصلی آمریکا و عوامل آن در این مسیر است که دستاوردهای انقلاب را ناچیز نشان داده و نوعی ناامیدی را نسبت به آینده کشور ایجاد کنند؛ امروز وظیفه همه مسئولین و قلم به دستان هر جناحی است که سعی کنند مقابل این موج ایستادگی کنند.
سفیر پیشین کشورمان در جمهوری آذربایجان ادامه داد: مذاکره کنندگان باید با قدرت و با دست پر وارد مذاکرات دیپلماتیک شوند و نگران این نباشند که برجام شکست بخورد؛ چرا که اگر برجام شکست بخورد بیش از همه آمریکا و اروپا ضرر می کنند و ما با برجام و بی برجام هم می توانیم کشور را مدیریت کنیم.
وی یادآورشد: قطعا مذاکره کنندگان همیشه مطیع رهبری بوده اند و خواهند بود و با قدرت مذاکرات خود را با اروپایی ها انجام داده و مطالبات ایران را از آنها مطرح می کنند و در صورتی که تضمین های لازم داده نشود، نظام تصمیم خود را خواهد گرفت.
سفیر پیشین ایران در جمهوری آذربایجان در باره اظهارات «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا هم اظهار داشت: پمپئو در اولین اظهار نظر در کسوت و مقام وزارت امور خارجه آمریکا ناپختگی و خامی کرد و در واقع مطالباتی مطرح کرد که اجرای آن محال و مردود است و از طرف ما هم به آن توجهی نخواهد شد هر چند این طبیعت آمریکایی هاست به این شکل صحبت کنند.
وی با تاکید بر لزوم اهتمام بر تقویت بنیه دفاعی کشور گفت: جمهوری اسلامی ایران از حضور منطقه ای خود برای ثبات و امنیت منطقه و مبارزه با تروریسم استفاده خواهد کرد.
پاک آیین در عین حال گفت: البته اظهارات وزیر خارجه آمریکا بیش از اینکه به ما باشد خطاب به اروپایی ها بود و پمپئو با این کار خواست تا عرصه را بر اروپایی ها در مذاکرات با ایران تنگ کند و اروپایی ها به جای تامین مطالبات ایران به دنبال تامین خواسته های آمریکا باشند.
وی درعین حال گفت: البته اروپایی ها هم خیلی از این اظهارات استقبال نکردند به طوری که «بوریس جانسون» وزیر خارجه انگلیس هم گفت این اظهارات نمی تواند عملی شود.
به گزارش ایرنا، سران قوا، مسئولان، کارگزاران و جمعی از مدیران ارشد دستگاه‌های مختلف کشوری و لشکری عصر (چهارشنبه) در هفتمین روز از ماه مبارک رمضان، با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کردند.
رهبر معظم انقلاب اسلامی در این دیدار همچنین در نکته ای مهم و اساسی با پرهیز دادن «عناصر سیاسی، مدیریتی و مطبوعاتی» از سرزنش یکدیگر درباره برجام تأکید کردند: نقد صحیح، منصفانه و عاقلانه ایراد ندارد و مسئولان هم باید به آنها توجه کنند اما اهانت، هتک حرمت، اتهام و ایجاد دو قطبی بر سر برجام نباید صورت گیرد و وحدت و همزبانی نباید نقض شود.

نویسنده: Reference: تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید