انقلاب اسلامی ایران، نهضتی در جهت صلح و عدالت در جهان

22 بهمن ماه 1357 نقطه عطفی در تاریخ ایران و بلکه رویدادی سرنوشت ساز در تاریخ معاصر بود که نه تنها اثرات و پیامدهای آن تا به امروز در گوشه و کنار جهان به چشم می خورد؛ بلکه آغازگر جنبش ها و نهضت های عدالت خواهانه در مناطق مختلف محسوب می شود.
این انقلاب به برکت استقامت ملت ایران و در فرآیندی طولانی در جهت مقابله با ظلم و بی عدالتی و با صرف هزینه های مادی و معنوی و از خودگذشتن های بسیار توانست در 22 بهمن 1357 طومار حیات یکی از رژیم های مستبد که خود بازیچه استکبارگران و استعمارگران بود را در هم بپیچد.
در خصوص ریشه ها و مبانی شکل گیری انقلاب اسلامی باید به مبانی دین سعادت بخش و صلح طلب اسلام که در راستای شخصیت بخشیدن به کرامت انسانی ارائه شده است؛ اشاره کرد. در این دین صلح محور، برقراري و تضمين امنيت و نظم عمومي و تامين نيازهاي همگاني آحاد جامعه، از جمله كارويژه هاي بنيادين دولت ها محسوب مي شود تا از رهگذر مديريت امور عمومي و اِعمال بهينه اقتداري كه خداوند به انسان ها اعطا نموده است و توسط مردم از مجراي انتخاب زمامداران بر پايه آموزه هاي شريعت به دولت تفويض شده، اجتماعي متعالي، امن و پيشرفته ايجاد شود و نهايتاً انسان در بستر اين اجتماع مناسب، مسير كمال و تعالي را در دست يابي به جايگاهي كه خداوند متعال مقرر فرموده، بپيمايد (سعادت حقیقی بشر). در اين راستا، وظیفه دولت ها و دولتمردان است که با تصميم گيري خردمندانه، جامع، مبتني خردجمعي و آينده نگري و ترسيم خطوطي روشن براي دستيابي به اين مقصد متعالي، راهبردهاي مناسبی را اتخاذ نمایند.
به طور خلاصه، در بررسی ریشه های شکل گیری انقلاب اسلامی می توان به مواردی چون: وجود ظلم و بیعدالتی گسترده در کشور، فساد و دین‌ستیزی حاکمان، وابستگی حکومت به بیگانگان به ویژه در تصمیم‌گیری-های حساس، اقدامات رژیم که به انحراف و تباهی جوانان می انجامید، بی اعتنایی به رأی مردم، وجود اختناق و مقابله جدی با آزاداندیشی، عقبماندگی کشور در علم، صنعت و برخورداریهای عمومی از اولویت های رفاهی که همگی این موارد موجب تضعیف و از بین رفتن کرامت انسانی شده بود؛ اشاره کرد.
اندیشه انقلاب اسلامی ایران واجد ویژگی هایی منطبق بر فطرت پاک انسانی بود و می تواند این عزت و کرامت از دست رفته را احیاء کند. مهمترین این ویژگی ها را می توان به شرح زیر ارائه نمود: عقیده و ایمان، اسلامی بودن، معنویت، قدرت رهبری و نفوذ معنوی، قیام یکپارچه مردم (وحدت ملی)، وجود مراکز آگاهی بخشی همچون: مساجد، حوزه و دانشگاه، وجود وحدت رویه و هماهنگی میان همه مراکز الهام بخش انقلاب، وجود هدف مشخص (نفی ظلم با ایجاد حکومت اسلامی)، وجود مفاهیمی بی¬بدیل همچون ایثار و شهادت با بهره گیری از فلسفۀ قیام عاشورا و ... .
بنابراین وقوع انقلاب اسلامى و تشكيل نظام اسلامى در ايران که با مبارزات طولانى‏ ملت به رهبری امام خمینی (ره)، براى حفاظت از اندیشه های والای اسلامی و در جهت اعتلای عزت و کرامت انسانی انجام شد، عصر جديدى با خصوصياتى متمايز از دوران قبل، در عالم به وجود آورد که تأثيرات اين عصر جديد، امروزه به وضوح روى ملت ها و دولت هاى ضعيف و نيز روى دولت هاى قوى و ابرقدرت‏ها محسوس است.
مفاهیمی چون، عزت مندی و کرامت انسانی، عدالت، ایستادگی و ساکت نبودن در برابر ظلم و ظالم، شهادت-طلبی و وجود صلح و برابری از مهمترین گفتمان های انقلای اسلامی ایران است که منطبق با فطرت پاک انسانی بوده و جذبه مناسبی برای انسان های آزادی خواه دارند.
انقلاب اسلامی با تأسی به اندیشه های ناب اسلام، به ما آموخته است كه انسان ها با وجود ناهمگوني هاى نژادى، زبانى و فرهنگى، فطرت همسانى دارند كه آنها را به پاكى، عدالت، نيكوكارى، همدردى و همكارى فرا مي-خواند و همين سرشت همگانى است كه اگر از انگيزه‌هاى گمراه‌كننده به سلامت عبور كند، انسانها را به توحيد و معرفت ذات متعالى خداوند رهنمون مي گردد. اين اندیشه و حقيقت تابناك داراى چنان ظرفيتى است كه قادر است پايه و پشتوانه‌ى تشكيل جوامع آزاد، سرافراز و برخوردار از پيشرفت و عدالت گردد و شعاع معنويت را بر همه‌ى فعاليت هاى مادّى و دنيائى انسان ها نفوذ دهد و بهشتى دنيائى - پيش از بهشت اخروىِ موعود اديان الهى - براى آنان فراهم آورد. و نيز همين حقيقت مشترك و همگانى است كه مي تواند شالوده‌ همكاري هاى برادرانه‌ى ملت هائى باشد كه از نظر شكل ظاهرى و سابقه‌ى تاريخى و منطقه‌ى جغرافيائى، شباهتى به يكديگر ندارند.
اما زورگویان و استعمارگرانی که منافع مادی خود را در خطر می بینند، از هیچ اقدامی در جهت ضربه زدن به این اندیشه صلح محور و عدالت خواهانه فروگذار نیستند و اقداماتی از جمله: مقابله سخت و نرم، تبلیغات کاذب، شکل دهی عرفان های کاذب بر بستر صحیح دین و ... برای زدودن این اندیشه ناب از افکار جهانیان انجام می دهند. در همین راستا، رهبر فرزانه انقلاب فرموده اند: «باید توجه داشت که تا وقتى نداى عدالت هست و از حلقوم نيرومند ملت ايران به عنوان سخن اصلى انقلاب خارج مى‏شود، بايد بدانيم كه دشمنان عدالت در كمينند. تا وقتى اعتراض به تعدّي ها و تجاوزهاى قدرت هاى حاكم در سطح بين ‏المللى وجود دارد، بايد بدانيم قدرت هايى كه از وضع جهانى امروز منتفع هستند، ناراحت اند و مترصدند كه ضربه بزنند.
بنابراین وظیفه همگان و به ویژه دولتمردان نظام اسلامی است که با بهره گیری از ظرفیت های مختلف همواره در جهت شناسایی صحیح مفاهیم اسلامی و شناساندن مناسب آن به جهانیان تلاش نمایند. این تلاش می تواند ضمن زدودن غبار جهل از بشریت، به تفکیک مبانی صحیح اسلامی از عرفان های کاذب (که با حمایت استعمارگران) در دنیای اسلام شکل گرفته است، بیانجامد و معرفی صحیح دین صلح محور و عدالت خواه اسلام در جهان را به دنبال داشته باشد.

نویسنده: تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید