چرا حماسه خرمشهر بزرگ است؟

 یادآوری حماسه غرورآفرین سوم خرداد، اعتماد به نفس و امید به پیروزی را در ملت ایران همانند گذشته یادآوری کرده و حس وحدت و همدلی را که یکی از مهم‌ترین نیازهای کشور برای عبور از دشواریها و سختی ها است، تقویت می کند.

 مطالعه تاریخ ملت ها و کشور ها نشان می دهد که برای حفظ هویت و بازتولید روح ایثار و فداکاری جمعی، حماسه های تاریخی یکی از بهترین ابزارها هستند. این حماسه‌ها ضمن آنکه پیوند تاریخی ملت ها را استحکام می بخشند، آنها را در یک سری نقطه های شکوهمند به هم وصل می کنند که همانند فتح بلندترین قله ها، حس غرور و بزرگی را به تک تک افراد جامعه هدیه می کند. بنابراین بزرگداشت حماسه‌های ملی نقطه عطفی در ایجاد وحدت و یکپارچگی ملی و تقویت فرهنگ دفاعی هر جامعه‌ای است.

خوشبختانه به جهت تاریخ پرفراز و نشیب ایران اسلامی و هویت ریشه دار ایران زمین، ملت ایران، بارها تجربه فتح بزرگترین قله های حماس را داشته‌اند که یکی از این حماسه های پر افتخار ، عملیات غرورآفرین فتح خرمشهر توسط رزمندگان شجاع و از جان گذشته ملت ایران بود، که با اتصال به آموزه های اصیل حضرت امام (ره) با قلبی مومن به اسلام و آرمان های انسان ساز انقلاب اسلامی توانستندیکی از بزرگترین پیروزی های ممکن در جنگ های صد ساله اخیر که امکان اجرای آن توسط یک نیروی تا دندان مسلح امکان پذیر نبود، به واسطه اعتقاد و ایمان پاک و با بذل جان و استقبال از افتخار بزرگ شهادت به دست بیاورند.

سوم خرداد روزی است که ملت بزرگ، پیروزی شیرین فتح خرمشهر و یک شور ملی را تجربه کرد.

در آن روزها، رژیمبعث عراق به رهبری صدام و با حمایت همه قدرت‌های استعماری و نظام‌های استکباری و در شرایطی که ایران انقلابی هنوز درگیر مشکلات داخلی از قبیل شرارت های تروریستی منافقین و شکل دهی به ساختار های جدید متناسب با خواست ملت انقلابی بودند، به ایران اسلامی حمله ناجوانمردانه ای را آغاز کرد و وعده پیروزی چند روزه را به اربابان خود و نظام خودکامه بعثی داد، اما فتح خرمشهر تمام معادله ها را عوض کرد و توهم پیروزی دشمن را با شکست سنگین در خرمشهر بر جای گذاشتن هزاران اسیر پاسخ گرفت.

بی گمان پرداختن به عوامل پیروزی و بررسی دلایل روحیه سرشار از عشق و ایمان مردم عزیز ایران اسلامی و رزمندگان حماسه آفرین خرمشهر، امروز از دو جهت برای ما ارزشمند است.

اول اینکه یادآوری حماسه غرورآفرین سوم خرداد، اعتماد به نفس و امید به پیروزی را در ملت ایران همانند گذشته یادآوری کرده و حس وحدت و همدلی را که یکی از مهم‌ترین نیازهای کشور برای عبور از دشواریها و سختی ها است، تقویت می کند.

از سوی دیگر به بداندیشان و بدخواهان ایران انقلابی در منطقه و جهان یادآوری می کند که ملت ایران، همان ملت اول انقلاب است همان ملت فاتح خرمشهر است، با این تفاوت که امروز توانمند تر از دیروز شده و در عرصه‌های زیادی مسیر توسعه و پیشرفت را طی کرده است.

بنابراین؛ حماسه‌های بزرگی مثل سوم خرداد، باید بزرگ داشته شود تا نسل های جدید انقلاب با نگاهی به تاریخ غرورآفرین خود، مرعوب جنگ روانی دشمن نشوند و بدانند که در گذشته دشمن نهایت تلاش خود را برای شکست ملت ایران به کار بسته و نتیجه ای جز شرمساری از توطئه های خود به دست نیاورده است و امروز که ملت ایران قدرتمندتر از گذشته در مسیر آرمان های انقلابی خود در حرکتند، دشمنان انقلاب راه به جایی نخواهد برد، اگر ما روح بزرگ رزمندگان فتح الفتوح خرمشهر عزیز را در جوانان خود باز تولید و حفظ نماییم.

بزرگداشت روز مقاومت و پیروزی، پاسخ شایسته ای به عربده کشی های دشمنان ایران اسلامی است که تلاش می کنند ایران اسلامی را از راه آمده نا امید کنند و به آنان یادآوری می کند که ملت ایران به رهبری حکیم بزرگ انقلاب، در هنگام خطر و تهدید، یکپارچه و متحد تر از همیشه با اراده ای پولادین پای آرمان های خود ایستادگی می کنند و به جهانیان اثبات خواهند کرد که دانش آموخته مکتب حسین (ع) هستند.

 

نویسنده: تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید