هدف‌های عملیات روانی دشمن در ایران

انقلاب اسلامی ایران از اولین روزهای تولد مبارک خود، پیوسته در معرض حمله های شدید روانی و فرهنگی دشمن قرار گرفته و هیچ گاه نیز این روش های غیر اخلاقی و  خصمانه نظام استکباری علیه ملت ایران کاهش و یا از بین نرفته است، ولی شکل و تکنیک آن تغییر یافته است.  و تا زمانی که آرمان های  حضرت امام خمینی (ره) که حرکت انقلاب اسلامی به رهبری مقام معظم رهبری  تبلور عینی آن است، با اتکا به اهداف اسلامی، انسانی و انقلابی تداوم یابد، این دشمنی به شکل های مختلف جریان خواهد داشت.

در روش شناسی توطئه های روانی  آمریکا علیه ایران اسلامی ، مشاهده می شود که آنها برای حمله به حریف خود، قوت محور عمل می کنند و تلاش می کنند تا نقاط قوت ایران اسلامی را به ضعف تبدیل کنند.

گونه شناسی  هدفگذاری دشمن در عملیات روانی   علیه ملت و نظام مقدس جمهوری اسلامی ، نشان می‌دهد که دشمن تلاش می کند حوزه‌های قوت ما را شناسایی و توان خود را روی آنها متمرکز کند تا بتواند با تضعیف نقاط قوت، ملت ایران را به ورطه ناامیدی و عدول از آرمان‌های اصیل و انقلابی خود وادار سازد و در این زمینه مقام معظم رهبری نیز در سخنان اخیر خود در 14 خرداد به آن اشاره کرده و بر شناخت آن تاکید کردند.

در این یادداشت تلاش می کنیم نگاهی محتوایی و روش شناسانه به تحرک دشمن در این زمینه داشته باشیم.

یکی از اولین هدف های دشمن در حوزه عملیات روانی، وحدت و انسجام ملی در ایران بوده و هست.

دشمن به جهت  تجربه تاریخی دریافته است که ملت ایران هر زمان کنار هم ایستاده و بر یک موضوع وحدت داشته باشد، قادر است  هر دشمنی را از سر راه خود بردارد و در پیروزی انقلاب اسلامی، دشمنان ما به خصوص آمریکایی‌ها دیدند که وقتی ملت بزرگ ایران به رهبر ی  پیر و مراد خود متحد و یکپارچه شدند، چگونه ژاندارم منطقه را مجبور به تسلیم کردند، بنابراین دشمن از اولین روزهای پیروزی انقلاب، تلاش کرد تا این نقطه قوت را هدف قرار دهد. در این زمینه شاهد ده ها توطئه در نقاط مختلف کشور  بودیم تا به هر بهانه ای مردم را از هم جدا کرده، با نظام اسلامی فاصله گذاری کنند و در این مسیر از هیچ تلاشی فروگذار نبودند، اما رهبری خردمندانه حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری و عمل  هوشمندانه ملت و اراده محکم انقلابیون همه آنها را خنثی کرد.

یکی دیگر  از حوزه های عملیات روانی دشمن، تهاجم به فرهنگ مقاومت، ایثار و شهادت امت اسلامی است. دشمنان به خوبی دریافته اند که انقلاب اسلامی مردم ایران یک انقلاب و  تحول عمیق فرهنگی مبتنی بر آموزه های اصیل اسلامی بود  بنا بر این فرهنگ یکی از بزرگترین نقاط قوت ایران اسلامی محسوب می شود. لذا تمام توان و اندیشه های خود را بر تضعیف فرهنگ مقاومت، ایثار و شهادت و اراده محکم ملت ایران بنا نهادند، چرا که به خوبی به نقش فرهنگی اصیل انقلابی در پیروزی انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس پی برده بودند و با پوست و گوشت خود همت و اراده رزمندگان تربیت یافته در مکتب فرهنگی انقلاب اسلامی را به رهبری معمار عارف و فرزانه انقلاب، حضرت امام(ره) حس کرده بودند، و اکنون تجلی همان  فرهنگ  و  روحیه  انقلابی ملت انقلابی را در مبارزه با تروریسم و حمایت از جبهه مقاومت می بینند، لذا باید هوشیار بود که همچنان این حوزه مورد هجوم دشمن است.

سومین تمرکز دشمن در عملیات روانی ، متوجه حوزه دانش و فناوری بوده و هست. پرورش جوانان نخبه و افزایش تحصیلات عالی در کشور به صورت تصاعدی، دشمن را به این فکر انداخت که به زودی ملت ایران به قدرت برتر علمی و فناوری منطقه تبدیل خواهد شد،بر این اساس تلاش کرده ، با انواع پرونده‌سازی های دروغین بتواند جلوی پیشرفت کشور را بگیرد.

در این راستا متوجه دو حوزه فناوری هسته ای و دانش دفاعی کشور شدند و با انواع عملیات گسترده رسانه ای و روانی جلوی پیشرفت و دستیابی به دانش های نو را در کشور مسدود کنند و البته، این رفتار غیر عادلانه آن ها، نه تنها نتوانست جلوی پیشرفت کشور را در حوزه های هسته ای،  دفاعی و روند علمی کُند کند، بلکه انگیزه جوانان دانشمند و انقلابی را برای رسیدن به اهداف عالی انقلاب اسلامی مصمم تر کرد و امروز جهان شاهد آن است که ایران اسلامی بدون اتکا به غرب و شرق و واردات بی رویه سلاح، به قدرت اول دفاعی در منطقه تبدیل شده و به قدرت بازدارندگی بزرگی دست یافته است و در دانش های پیشرفته ای مثل دانش هسته ای و نانو تکنولوژی، پیوند اعضا و دستیابی به درمان های پیشرفته از طریق سلول های بنیادی، یکی از پیشرفته ترین کشورهای دنیا محسوب می شود.

چهارمین نقطه قوت ایران اسلامی که کمتر به چشم آمده، اما دشمن  آن را به خوبی دریافته، اقتصاد بومی شده و  کاهش وابستگی به خارج از کشور بود. یادمان باشد که در بحران های مالی جهانی در دهه های اخیر، یکی از کشورهایی که کمترین زیان را دید، ایران بود و این نشان از این ویژگی ارزنده داشت. ولی دشمن تلاش کرد در پرتو یک عملیات روانی، اول ما را تشویق به  توسعه ارتباطات اقتصادی با غرب کند. راه را  برای ما باز گذاشت و در این مسیر بعضی از پایه های اقتصادی را سست کرد و فرهنگ مصرف گرایی را در ایران افزایش داد و در زمان مناسب ما را از قطع این نوع ارتباطات اقتصادی ترساند و با انواع تحریم‌ها سعی کرد تا ضمن تضعیف اقتصاد ملی  و رواج اقتصاد وابسته، از آن به عنوان یک حربه جهت فشار بر ما در تحریم ها استفاده کند، هرچند با طرح اقتصاد مقاومتی توسط رهبر معظم انقلاب تلاش شد با این توطئه برخورد شود، اما به جهت کم توجهی به این مهم و ضعف هایی در مدیریت اقتصادی کشور، امروز تلاش می کنند تا با ترساندن از تحریم ها ما را به عقب برانند، بنابراین  باید ضمن دور کردن ترس از تحریم، با اراده‌ی ملی به بازگشایی راه های برون رفت با نگاه به اقتصاد ملی و مقاوم در مقابل آنها با تدابیر شایسته اقدام نماییم.

و اما نقطه قوت و قدرت دیگر ایران اسلامی که این روزها به صورت بسیار خصمانه مورد هجمه دشمنان قرار گرفته است، فعالیت های ثبات ساز و تولید امنیت برای مردم مظلوم منطقه از جمله در عراق، سوریه و ... است. ایران اسلامی تلاش شبانه روزی خود را معطوف کرده تا نظام های سیاسی و اجتماعی کشورهای آزادیخواه و

مسلمان منطقه از هم نپاشد و از مردم بی دفاع و مظلوم فلسطین در مقابل رژیم تا دندان مسلح صهیونیستی دفاع کرده و همچنین از ملت های مسلمان و بی دفاع منطقه در مقابل گروه های تکفیری و تروریستی دفاع می کند و با وجود حمایت  قدرت های بزرگ از آنها، این عناصر تروریستی را از منطقه بیرون راند که  این روند منجر به شکل گیری و تقویت جبهه قدرتمندی از آزادیخواهان و عدالت جویان تحت عنوان محور مقاومت در منطقه شده است. لذا دشمن تاب دیدن این تأثیرگذاری و پیروزی های بزرگ را برای ملت های  مسلمان ندارد و با عناوین مختلفی که در ذات خود نظام استکباری و شاخصه آن است، ایران اسلامی را به دخالت در امور داخلی کشورهای منطقه متهم می کند، حال آنکه ایران اسلامی یکی از مدافعان سرسخت عدم دخالت بیگانگان در امور داخلی کشورها، به ویژه کشورهای مسلمان است.

مرور آنچه که گفته شد، و با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری در بیست نهمین سالگرد ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی که فرمودند «اکنون دشمن تلاش دارد تا با کار روانی و ریشه ای، این نقطه قوت ملی را به مسئله ای چالش برانگیز تبدیل و ملت را نسبت به آن بدبین کند.» نشان می‌دهد که دشمن در مواجهه با ایران اسلامی قدرت محور عمل می کند. به عبارت دیگر در طی سال‌های گذشته و کماکان تلاش دارد نقاط قدرت و شاخص‌های پیشرفت و بالندگی ایران اسلامی را شناسایی و مورد هجمه عملیات روانی خود قرار دهد و اگر بتواند آنها را به چالش های ملی و بین المللی برای ایران تبدیل کند البته این حرکت دشمن از یک سو نشان ‌دهنده قدرت ملت ما در حوزه های مختلف است و از طرف دیگر مراقبت و ایستادگی بر آنها را به امری دو چندان تبدیل  می کند و در واقع فرصتی برای حراست از آنها ایجاد می کند.

پس شایسته است در این برهه حساس از زمان با شناخت دقیق از ترفندهای دشمنان و ایستادگی بر آرمان ها با اتکای به خدا وند ،درحفظ نقاط قوت خود بکوشیم و دشمن را بار دیگر ناکام بگذاریم.

نویسنده: تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید