خروج بزرگ‌ترین ناقض حقوق بشر از شورای حقوق بشر

بامداد چهارشنبه خبری مبنی بر خروج امریکا از شورای حقوق بشر سازمان ملل روی تلکس خبری همه خبرگزاری‌های دنیا گذاشته شد و دلیل این خروج، به صراحت در جهت حمایت از رژیم صهیونیستی بیان گردید.
البته موضوع خروج ترامپ از تعهدات بین‌المللی دیگر تبدیل به یک قاعده شده است و اگر در طول یک ماه با چنین پدیده‌هایی مواجه نشویم باید حتماً بدانیم که یک جای کار در نظام بین‌الملل لنگ می‌زند که امریکا نتوانسته در آن ماه زیر یک توافقنامه، معاهده یا قراردادی که پیشتر اسلاف او در کاخ سفید آن را امضاکرده‌اند نزده و از آن خارج نشود. این بار ظاهراً خروج از پیمان‌های بین‌المللی شتاب بیشتری به خود گرفته و از خروج ترامپ از برجام هنوز ۴۰ روز نگذشته بود که خبر خروج امریکا از شورای حقوق بشر سازمان ملل مطرح شد.
در چرایی خروج امریکا از شورای حقوق بشر، پامپئو وزیر خارجه امریکا و نیکی هیلی نماینده امریکا در سازمان ملل که با قرائت یک بیانیه رسمی این خروج را اعلام کردند، تلویحاً اشاره به ناکامی در خارج کردن رژیم صهیونیستی از دستور کار شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد داشتند. این در حالی است که پامپئو در شرایطی که کشورش به حمایت از جنایتکاران بین‌المللی و روی کار آوردن دیکتاتور‌های مستبد در نقاط مختلف جهان متهم است و به‌تازگی با زندانی کردن مهاجران (نه مجرمان) در قفس، جنجالی تازه آفریده و مدعی‌اند که دولت ترامپ خود را به محافظت از «آزادی خدادادی تمامی انسان‌ها» متعهد می‌داند.
این دو مقام امریکایی در این بیانیه با این استدلال که شورای حقوق بشر، مدافعی ضعیف برای حقوق بشر است، دلیل خروج خود از این شورا را توجیه کردند. اینکه شورای حقوق بشر یک نهاد ضعیف و بی مسئولیت در احقاق حقوق مظلومان جهان است و همواره تحت فشار‌های قدرت‌هایی همچون امریکا تاکنون چشم بر واقعیت‌های صحنه بین‌الملل بسته و نسبت به کشتار مظلومان فلسطین، سوریه، عراق، یمن و... بی تفاوت بوده است و مستحق خروج یا هر چیز دیگر خواهد بود متفاوت است با رفتاری که امریکایی‌ها چهارشنبه نسبت به این شورا داشته‌اند. اتفاقاً امریکا این شورا را در اعتراض به کارکرد ضعیف آن در بحران‌های جهانی و منطقه‌ای و کشتار انسان‌های بی‌گناه و سکوت در مقابل آن‌ها ترک نکرده است، بلکه فقط و فقط به دلیل قرار داشتن موضوع رژیم صهیونیستی به عنوان نقض‌کننده حقوق بشر در فلسطین و برای همیشه باز بودن پرونده آن‌ها در این شورا، این مجموعه از سازمان ملل را ترک کرد. این یعنی باید این شورا همواره می‌بایست در مقابل همه جنایات حقوق بشری صهیونیست‌ها و امریکایی‌ها سکوت اختیار می‌کردند. وزیر خارجه امریکا، بدون اشاره به جنایت‌های رژیم صهیونیستی در سال‌های گذشته مدعی شد «شورای حقوق بشر، علیه این رژیم جانبدارانه رفتار می‌کند و سوگیری ادامه‌دار و عیان شورای حقوق بشر علیه اسرائیل، غیرقابل کنترل است. این شورا از زمان ایجاد، قطعنامه‌های بیشتری در محکومیت اسرائیل صادر کرده تا علیه مجموع کل کشور‌های دیگر.». برای پاسخ به چرایی خروج امریکا از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد می‌توان به چند دلیل اشاره کرد که عبارتند از:
۱. تلاش ترامپ برای خارج کردن اسرائیل از انزوای تاریخی
به نظر می‌رسد یکی از مهم‌ترین دلایل ترامپ برای دست زدن به خروج از شورای حقوق بشر این است که اسرائیل را از انزوای تاریخی در مسئله حقوق بشر خارج کند. ترامپ به دنبال شناسایی اسرائیل به صورت بلندمدت با انجام پروژه یکپارچه‌سازی سیاست‌های امریکا و اسرائیل نزد افکار عمومی است، به گونه‌ای که دیگران تصور کنند اگر کسی می‌خواهد احترام امریکا را داشته باشد، بایستی حتماً به همان میزان برای اسرائیل نیز احترام بخرد. این سیاست یکپارچه‌سازی ابتدا با «معامله قرن»، تلاش برای شناسایی اسرائیل به‌وسیله کشور‌های عربی شبیه عربستان و امارات، خروج امریکا از توافق هسته‌ای ایران عملی شد، سپس با انتقال سفارت امریکا از تل‌آویو به قدس عملیاتی گردید و نهایتاً با خروج از شورای حقوق بشر سازمان ملل به عنوان یکی از مهم‌ترین اقدامات امریکا در حمایت و تلاش برای شناسایی اسرائیل همراه شده است.
۲. عدم اعتقاد مقامات کاخ سفید به حقوق بشر
دومین دلیلی که می‌توان برای چرایی خروج امریکا از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد برشمرد، این است که ترامپ با این اقدام در حال فرستادن این پیام به کشور‌های جهان است که امریکای دوران ترامپ هیچ اعتقادی به حقوق بشر به عنوان مبنای رفتار امریکا با سایر کشور‌ها در نظام بین‌الملل ندارد و کشور‌های دیگر نبایستی از امریکا انتظار این را داشته باشند که امریکا رفتار‌های خود را متناسب با موازین حقوق بشری تنظیم کند.
اینکه در زمان قرائت بیانیه خروج امریکا از شورای حقوق بشر سازمان ملل، نیکی هیلی نماینده امریکا، این شورا را حامی ناقضان حقوق بشر و فاضلابی برای جانبداری‌های سیاسی معرفی می‌کند، نشان از یکجانبه گرایی مطلق امریکایی‌ها در شرایط فعلی و نظم جدیدی است که امریکایی‌ها و صهیونیست‌ها مایلند برای کشور‌ها تعریف کنند. طبیعی است امریکایی که یک سند رسمی مورد تأیید سازمان ملل مثل برجام را در کمتر از دو سال از توافق آن نمی‌تواند تحمل کند و از آن خارج می‌شود، از توافق آب و هوایی پاریس به بهانه اینکه با اجرای این توافق امریکا از لحاظ اقتصادی متضرر خواهد شد، در اجلاس جی ۷، شش کشور صنعتی جهان را به بدترین شکل مورد تمسخر قرار می‌دهد، طبیعی است که امروز چنین رژیمی از شورای حقوق بشر و دیروز از مجموعه دیگر این سازمان همچون یونسکو که یک نهاد علمی - فرهنگی در سازمان ملل است، خارج می‌شود.
تعجب نباید کرد فردا ترامپ با گسیل نیرو‌های امنیتی خود مانع ورود دبیر کل سازمان ملل به مقر این سازمان به دلیل وجود ساختمان سازمان ملل در خاک امریکا شود. البته دبیر کلی که سخنگویش با یک جمله کاملاً خنثی و بی‌معنا در مقابل خروج امریکا از شورای حقوق بشر، می‌گوید: «دبیر کل بسیار ترجیح می‌داد که ایالات متحده در شورای حقوق بشر باقی می‌ماند»، همان بهتر که از همین فردا ترامپ مانع ورودش به ساختمان سازمان ملل شود. شاید از این رهگذر نظم جهان منظم‌تر گردد و ملت‌ها خودشان بتوانند حقوق از دست رفته خود را اعاده کنند.

Reference: تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید