‎ترامپ، شورای امنیت و تدابیر ما

محسن پاک آیین عضو شورای راهبری مجمع جهانی صلح اسلامی در یادداشتی بر این نکته تاکید نمود که رئیس جمهور آمریکا قصد دارد با سوءاستفاده از ریاست دوره ای بر شورای امنیت، اذهان عمومی و افکار جمعی را از رسوائی های خود منحرف کرده و آب رفته را به جوی برگرداند.

بطور طبیعی حضور رئیس جمهور ایران در شورای امنیت و رودررو شدن با ترامپ، حتی با هدف پاسخگوئی به اتهامات وی، کمک به رئیس جمهور آمریکا برای خروج از وضعیت منفعل فعلی است.

طبق اعلام نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل ، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا قصد دارد ماه جاری میلادی (سپتامبر) ریاست نشست شورای امنیت با موضوع آنچه "نقض قوانین بین المللی از سوی ایران" خوانده شده را بر عهده بگیرد.  هدف دونالد ترامپ از حضور در شورای امنیت این است تا کشورهای جهان را برای اتخاذ رویکردی شدیدتر علیه ایران تحت فشار قرار دهد. نیکی هیلی، در این رابطه به خبرنگاران گفت که رییس‌جمهور آمریکا ریاست جلسه شورای امنیت سازمان ملل را برای رسیدگی به نقض قوانین بین‌المللی از سوی ایران و بی‌ثبات سازی منطقه خاورمیانه بر عهده خواهد داشت.                                           در رابطه با این تصمیم ترامپ نکات زیر قابل توجه است:

1- ترامپ در شرایطی قصد حضور در شورای امنیت را دارد که با مشکلات عدیده ای در داخل آمریکا مواجه است. وی در ادامه سیاست های خود محورانه و رسوایی های اخلاقی خود، سه شنبه هفته گذشته بیست و یکم ماه اوت، از سوی مقامات قضائی آمریکا مجرم شناخته شد و بیش از هر زمان دیگر به استیضاح نزدیک گردید. امروز شخصیت منفی ترامپ حتی در میان جمهوریخواهان هم مورد انتقاد است و آمریکائی ها به رئیس جمهور خود افتخار نمی کنند.

2- در خارج از کشور نیز ترامپ به یک رئیس جمهور عهد شکن که بنای ستیز با مبانی و قوانین بین المللی را داشته و به هیچیک از اصول انسانی و پذیرفته شده در عرصه جهانی، تعهد ندارد، شناخته شده است. ترامپ، در تاریخ ۱۸ اردیبهشت‌ماه به طور یکجانبه با نقض تعهدات آمریکا ذیل توافق هسته‌ای برجام، کشورش را از این توافق خارج و سندی را در تاریخ ۱۵ مردادماه برای اجرای اولین بسته تحریم‌ها علیه ایران صادر کرد. در واقع رئیس جمهور آمریکا قطعنامه شورای امنیت درباره ایران را نقض کرد در حالی که ایران توافق هسته ای را نقض نکرده، آژانس بین المللی انرژی اتمی دوازده بار این موضوع را تایید کرده و بقیه اعضا شورای امنیت خود را مقید به ادامه توافق هسته ای می دانند. دولت آمریکا بعد از خروج از برجام نیز فعالیت همه‌جانبه ای برای اعمال فشار علیه ایران آغاز کرده و با روش های غیر قانونی نظیر تهدید، تطمیع و ارعاب سعی دارد کشورها، شرکت ها و بانک های جهان را به حمایت از تحریم‌های یکجانبه علیه ملت ایران فرا بخواند.

3- اینک حدود دوماه به انتخابات کنگره مانده ، رئیس جمهور آمریکا و حزب جمهوریخواه در معرض حملات و انتقادهای گسترده قرار داشته و حتی اوباما رئیس جمهور سابق نیز برای مبارزه با ترامپ به میدان آمده است. در این مقطع رئیس جمهور آمریکا سعی خواهد کرد با بکارگیری انواع ترفند ها، آبروئی برای خود دست و پا کرده و چهره ناموجه خود به عنوان یک عنصر قانون گریز را اصلاح نماید.

4- یکی از ترفندهای ترامپ برای تغییر وضعیت دشوار خود، حضور در شورای امنیت و تکرار ادعاهای پوچ و بی اساس خود علیه ایران است. در واقع رئیس جمهور آمریکا قصد دارد با سوءاستفاده از ریاست دوره ای بر شورای امنیت، اذهان عمومی و افکار جمعی را از رسوائی های خود منحرف کرده و آب رفته را به جوی برگرداند. بطور طبیعی حضور رئیس جمهور ایران در شورای امنیت و رودررو شدن با ترامپ، حتی با هدف پاسخگوئی به اتهامات وی، کمک به رئیس جمهور آمریکا برای خروج از وضعیت منفعل فعلی است.

5- البته آنچه که در این جلسه قرار است رخ دهد، برای ایران مهم است و ما باید پاسخ اتهامات بی اساس ترامپ را داده و وی را به انفعال بکشانیم. این اقدام را نماینده دائمی ایران در سازمان ملل می تواند انجام دهد بدون اینکه نیازی به حضور مقام بالاتر باشد. در عین حال می توان از کشورهائی مثل روسیه،چین و حتی کشورهای اروپائی خواست که در بحث، مشارکت کرده و پاسخ آمریکا را در چارچوب مواضع خود بدهند. کشورهائی که امضا کننده برجام هستند باید در چنین مواقعی به میدان آمده و از آمریکا توضیح بخواهند که چرا ترامپ از این توافق خارج و قطعنامه شورای امنیت را نقض کرده است.

6- رهبر معظم انقلاب صریحا مذاکره با آمریکا را در هر سطحی ممنوع اعلام کرده و مقام‌های ایران از جمله رئیس جمهور درخواست دولت ترامپ برای گفت‌وگو را رد کرده‌اند. آقای دکتر روحانی روز دوشنبه ۱۶ مردادماه اعلام کرد: "کسی که به مذاکره پشت کرده ترامپ است. مذاکره همزمان با تحریم معنایی ندارد". لذا خوشبختانه درمورد منتفی بودن مذاکره با آمریکا، اتفاق نظر حاصل است.   در عین حال باید مراقب بود که رئیس جمهور آمریکا از فرصت حضور هیات بلند پایه ایران در سازمان ملل برای خروج از بحران داخلی سوء استفاده نکرده و بدانیم که کوتاه آمدن در برابر فشارهای ترامپ در آستانه انتخابات کنگره، باعث افزایش سرمایه‌های سیاسی او در رقابت‌های انتخاباتی خواهد شد. در این رابطه ضرورت دارد تدابیر لازم برای جلوگیری از ترفندهای تبلیغاتی- رسانه ای آمریکا اتخاذ گردد.

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید