عبدالباری عطوان:غزه یک بار دیگر پیروز شد

عبدالباری عطوان در یادداشتی نوشت: زمانی که اتاق عملیات مشترک گروه‌های مقاومت فلسطینی در غزه تصمیم به پاسخ دادن به جنایت اشغالگران در ترور شهید برکه گرفت در ابتدای کار ۲۰۰ موشک به سوی شهرک های اسرائیلی در اطراف غزه پرتاب کرد، که باعث زخمی شدن 10 شهرک‌نشین برای نخستین بار طی ماه‌های گذشته شد.

 عبدالباری عطوان تحلیلگر برجسته جهان عرب در یادداشتی در رای الیوم در ارتباط با تحولات اخیر غزه نوشت:

زمانی که اتاق عملیات مشترک گروه‌های مقاومت فلسطینی در غزه تصمیم به پاسخ دادن به جنایت اشغالگران در ترور شهید برکه گرفت در ابتدای کار ۲۰۰ موشک به سوی شهرک های اسرائیلی در اطراف غزه پرتاب کرد، که باعث زخمی شدن 10 شهرک‌نشین برای نخستین بار طی ماه‌های گذشته شد، همچنین آژیرهای خطر به صدا درآمد و دستوراتی در زمینه بازگشایی دوباره پناهگاه ها صادر شد.

نکته مهم اینکه همه شاخه های مقاومت در حمله خود به صورت یکپارچه و بدون تردید عمل کردند حکومت اسرائیل که آتش‌بس را به هم زده بود و نیروهای ویژه خود را برای انجام یک عملیات نمایشی و البته شکست خورده به غزه فرستاده بود، باید نتایج و پیامدهای این حمله را متحمل می‌شد.

مقاومت امروز دیگر مقاومت گذشته نیست و بسیار قدرتمند تر و با صلابت تر شده است، گنبد آهنین که میلیاردها دلار برای آن از سوی اسرائیل هزینه شده در برابر موشک‌های مقاومت که پیشرفته شده‌اند، توانمندی  مقابله ندارد.

با وجود اینکه درباره عملیات نظامی اسرائیل در نوار غزه که به کشته شدن یک افسر صهیونیست و شهادت هفت مجاهد قسام منجر شد همچنان ابهامات متعددی وجود دارد، اما نکته واضح و روشن این است که توانمندی نظامی مقاومت فلسطین در سالهای اخیر رو به افزایش نهاده است. همان مسئله ای که باعث شده بود سران اسرائیلی از حمله به نوار غزه تاکنون خودداری کنند و فقط تهدیدات توخالی مطرح کنند.

***

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی طی ماههای گذشته همواره از نتایج و پیامدهای جنگ علیه غزه می ترسید و از هزینه ها و خسارات انسانی و مادی بالای نگرانی شدید داشت. وی همواره سعی می‌کرد در کنفرانس‌های خبری به این واقعیت اشاره کند.  از جمله اینکه در کنفرانس اخیر در پاریس دوباره بر همین مسئله و عدم ورود به جنگی غیرضروری تاکید کرده بود.

اما در مورد پیشرفت قوای نظامی مقاومت در غزه می توان مسائل زیر را مطرح کرد:

1. یگان ویژه ای که با استفاده از سه خودروی عادی وارد شرق خانیونس شده بود، نتوانست از رصد مقاومت فلسطین در امان بماند و با تیراندازی متقابل آنها روبرو شد، که به هلاکت یک افسر و زخمی شدن یک نفر دیگر منجر شد.  اگر دخالت جنگنده های اسرائیلی و بمباران شدید منطقه درگیری نبود  خسارات انسانی اسرائیل بسیار بیشتر از این می شد. صهیونیست‌ها همچنین از جنگنده های عمود پرواز برای نجات سربازان خود استفاده کردند.

2. گردان های قسام به عنوان انتقام از این عملیات، ۲۰۰ موشک به سوی شهرک های اطراف غزه پرتاب کردند که گنبد آهنین تنها توانست ۶۰ موشک را منهدم کند و بقیه موشک ها به اهداف خود اصابت کردند. این مسئله باعث نگرانی شدید سران سیاسی و نظامی اسرائیل شد.

البته اهداف این عملیات همچنان مبهم باقی مانده است و قطعاً هدف اصلی آن ترور شهید «نورالدین محمد سلامه برکه» از فرماندهان میدانی قسام  نبوده است، به ویژه اینکه وی به همراه یگان ویژه قسام در حال تعقیب صهیونیست‌ها بوده است.

درباره اهداف این عملیات می توان مسائل زیر را مطرح نمود:

1. هدف این عملیات ربایش یک رهبر بزرگ حماس و احتمالاً یحیی سنوار رهبر حماس در غزه بوده که از ساکنان منطقه عملیاتی یگان ارتش رژیم صهیونیستی محسوب می شود ،  یا این که صهیونیستها در پی ربایش یکی از رهبران بلندپایه حماس بوده اند تا در مذاکرات در زمینه تبادل اسرا حماس را مجبور به پذیرش شروط خود کنند.

2. دوم اینکه این عملیات برای جمع آوری اطلاعات جهت آزادی اسیران اسرائیلی نزد حماس و یا انجام عملیات آزادی آنها بوده است.

3. سوم اینکه این عملیات برای تخریب توافقات میان حماس و طرف اسرائیلی  داده است، که در اینجا نظریه ای وجود دارد که می‌گوید میان قوای داخلی اسرائیل یک دو قطبی شکل گرفته و شکاف های جدی وجود دارد که منجر به صدور دستور اجرای این عملیات شده است.

***

مسئله قطعی این است که پاسخ فلسطینی ها به عملیات ارتش رژیم صهیونیستی بسیار قوی و منحصر به فرد بوده و صهیونیستها را به شکست کشانده است. این رخداد تا جایی مهم بوده که اسرائیل و رهبران آنها را دچار رعب و وحشت کرده است.  این مسئله را می‌توان در قطع ناگهانی و نیمه کاره ماندن سفر نتانیاهو به پاریس و بازگشت وی به تل آویو مشاهده کرد که پس از آن در نشست فوق العاده کابینه امنیتی شرکت کرد.

مردان مقاومت در نوار غزه  که درگرفتن انتقام شهید برکه با هم متحد شدند بار دیگر و برای هزارمین بار  ثابت کردند که همچنان بر عهد خود باقی مانده اند و بیشترین آمادگی را برای مواجهه با تجاوز رژیم صهیونیستی دارند، آنها نشان دادند که توانمندی دفاعی و هجومی خود را به طور همزمان افزایش داده اند.

این عملیات موفق و غرور آمیز از سوی محور مقاومت و بخش فلسطینی آن یک پاسخ قوی به روند عادی سازی رسمی روابط کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی محسوب می شود و این نکته را یادآور می شود که مقاومت همچنان زنده قوی باقی مانده و می تواند همه معادلات روی زمین را تغییر دهد.

توافق قرن هرگز امکانی برای اجرا ندارد، مردان مقاومت در فلسطین همچنان بر عهد خود باقی هستند و از صلح اقتصادی و انسانی فریب نمی خورند، آنها به طور قطع در برابر اسرائیل با تمام قوا به مقابله برمی خیزند و در کنار آن ها همه شرافتمندانه عرب و مسلمان نیز حضور دارند که در برابر روند عادی سازی روابط که با خون ملت فلسطین آغشته است موضع گیری کرده و از مقدسات اسلامی در قدس و  فلسطین دفاع خواهند کرد و در آینده خواهیم دید...

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید