دیپلماسی اتحاد اسلامی راه‌حل مشکلات جهان اسلام است

آیت‌الله خامنه‌ای با نگاهی راهبردی به گفتمان اتحاد اسلامی، وحدت مسلمانان را با رویکرد نزدیک‌سازی دیدگاه‌های مذاهب اسلامی دنبال کرده و برای اولین بار گفتمان دیپلماسی اتحاد اسلامی را مطرح کرده است.
بعد از پیروزی انقلاب و با الهام از آموزه‌های اسلامی، حضرت امام خمینی(ره) وحدت اسلامی را به‌عنوان شعاری راهبردی مطرح کرده و با نامگذاری ایام میلاد پیامبر عظیم الشأن اسلام(ص) به‌عنوان هفته وحدت و راه‌اندازی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، گفتمان اتحاد اسلامی را رایج کردند.

آیت‌الله خامنه‌ای خلف صالح امام خمینی(ره) نیز با نگاهی راهبردی به گفتمان اتحاد اسلامی، وحدت مسلمانان را با رویکرد نزدیک‌سازی دیدگاه‌های مذاهب اسلامی دنبال و برای اولین بار گفتمان دیپلماسی اتحاد اسلامی را مطرح کردند و در حکم انتصاب آیت الله اراکی دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی از ایشان خواستند که دیپلماسی اتحاد اسلامی را به‌عنوان یک راهبرد مورد توجه قرار دهند.

سال‌ها قبل دو نفر از نومحافظه‌کاران آمریکا به‌نام‌های توماس فریدمن و مایکل لدین، پس از اجرای یک پروژه مطالعاتی مشترک اعلام کردند که دنیای غرب اگر به امنیت آتی خود می‌اندیشد باید از هیچ تلاشی برای جلوگیری از یکپارچگی مسلمانان خودداری نکند. آن‌ها دولتمردان آمریکا را از به‌کار بردن واژه «جهان اسلام» در سخنرانی‌های خود منع کرده گفتند "بهتر است از واژه «مسلمانان جهان» استفاده کنید چرا که مفهوم جهان اسلام در کلیت خود اتحاد اسلامی را نوید می‌دهد و این گفتمان نباید ترویج شود".

امروز تلاش برای ایجاد تفرقه در جهان اسلام یکی از عناصر جنگ نرم غرب علیه جهان اسلام بوده و افکار و اندیشه‌های مسلمانان را هدف قرار داده است. در جنگ سخت آسیب‌ها و ویرانی‌ها محسوس و ملموس است و با سرمایه‌گذاری دوباره بازسازی می‌شود، اما در جنگ نرم آثار تخریب و استحاله افکار و اعتقادات در کوتاه‌مدت محسوس نیست و دستگاه‌های تبلیغاتی صهیونیسم جهانی سعی دارند با ایجاد اختلاف میان مسلمانان و همچنین تشدید منازعه میان کشورهای مسلمان، جنگ نرم خود علیه جهان اسلام را دنبال می‌کنند. فرقه‌سازی مذهبی، سیاسی و ایجاد گروه‌های تروریستی شبه‌نظامی با قرائت‌های تحریف‌شده از اسلام و تشکیل گروه‌های تکفیری با تفکر وهابیت، امروز در دستور کار دشمنان اسلام قرار دارد.

توجه به رهنمون مقام معظم رهبری و استفاده از دیپلماسی اتحاد اسلامی قادر خواهد بود دسایس دشمنان را خنثی کرده و تفاهم مسلمانان را تقویت و تقریب و دوستی ایجاد کند. این نوع دیپلماسی می‌تواند با افزایش گفتگو میان علمای اسلام و روشنفکران متعهد مسلمان و آشنا کردن آنها با اقدامات نرم دشمنان اسلام علیه وحدت مسلمانان، اعمال شود. در سایه اجرای این دیپلماسی امکان یافتن راهکارهایی برای حل مشکلات جهان اسلام وجود دارد.

دیپلماسی وحدت اسلامی به‌معنای تعامل مستمر، تبادل نظر و تفاهم همه‌جانبه میان مسلمانان است که پیروان مذاهب مختلف را در مسیر تقریب دیدگاه‌ها، بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و شناخت توطئه‌ها قرار می‌دهد. عنصر اصلی این دیپلماسی گفت‌و‌گو برای تقویت تفاهم و پرهیز از جنگ و نزاع  است. در این فرایند منافع و زمینه‌های مشترک می‌تواند یک امکان بزرگ برای گفت‌و‌گو و زمینه‌ساز اتحاد باشد.

امروز بحث دیپلماسی اتحاد اسلامی با مدیریت مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی باید فراگیر شده و فقط در حیطه کار این مجمع نباشد و مجریان این نوع دیپلماسی، علما، روحانیون، اندیشمندان اسلامی و دیگر افراد تأثیرگذار خواهند بود. مراجع عظام ما هم می‌توانند وارد این حیطه شده و همانند آیت الله بروجردی(ره) هیئت‌ها و نمایندگانی را به کشورهای اسلامی بفرستند. از ظرفیت جامعة المصطفی(ص) که هزاران دانش‌آموخته و دانشجو در داخل و خارج دارد نیز باید استفاده شود. اگر این ظرفیت بسیار عظیم در خدمت گفتمان اتحاد اسلامی قرار گیرد، کارهای بزرگی انجام خواهد شد. حمایت وزارت امور خارجه، همراهی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و دیگر دستگاه‌های فعال در خارج از کشور می‌تواند در اِعمال این نوع دیپلماسی تسهیل کند. اعمال دیپلماسی اتحاد اسلامی یکی از منابع قدرت نرم ما است و در هفته وحدت باید به این موضوع پرداخته شود و مجریان و سفیران این نوع دیپلماسی باید در اجرای گفتمان اتحاد اسلامی که نظر رهبر معظم انقلاب است، فعال شوند.

لازم به ذکر است مجمع جهانی صلح اسلامی در نظر دارد کنفرانس جهانی با عنوان صلح و عدالت را در اسفند ماه سال جاری در تهران برگزار نماید...

نویسنده: تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید