مثلث آمریکا،اسرائیل و عربستان، مروج خشونت در جهان

 روز هجده دسامبر که سالروز تصویب قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل در سال 2014 است به عنوان روز جهانی علیه خشونت و افراطی گری نامگذاری شده است؛محسن پاک آیین عضو شورای راهبری مجمع جهانی صلح اسلامی به این بهانه در یادداشتی بر این نکته تاکید کرد که امروز با گسترش سیاست های خصمانه و خشونت آمیز آمریکا علیه کشورهای اسلامی و اصرار بر نهادینه کردن یکجانبه گرائی در دوره ترامپ، جهان شاهد رشد سریع افراط گرایی و تروریسم بویژه در غرب آسیا می باشد.

تردیدی نیست که تروریزم، خشونت و افراط گرایی محصول سیاست های نومحافظه کاران آمریکا و شماری از کشورهای عربی از جمله عربستان سعودی , همراهی رژیم صهیونیستی است و پر بیراه نیست اگر حکام ریاض و تل آویو را همدست اصلی کاخ سفید در این عرصه بدانیم.

مبانی فکری شبکه‌های تروریستی - تکفیری ریشه در گرایش های افراط گرایانه و انحرافی وهابیت دارد و در جهت اقدام مشترک واشنگتن و ریاض برای دامن زدن به درگیری‌های فرقه‌ای و مذهبی و ایجاد شکاف در میان کشورهای اسلامی اعمال می شود. محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی که در ارتباط با قتل وحشیانه جمال قاشقچی، اولین مظنون بشمار می آید، سال گذشته در مصاحبه با واشنگتن پست اعتراف کرد که اقدامات ریاض برای گسترش وهابیت در جهان به درخواست آمریکا و به منظور مقابله با بلوک شرق در دوره جنگ سرد انجام شده است.

امروز داعش، جبهه النصره و القاعده با پشتوانه فکری وهابیت و آموختن روش های تروریستی - تکفیری در مدارس سعودی در خدمت اهداف آمریکا عمل کرده و برنامه‎های خود را پیش می‎برند. در واقع، هم‌ نشینی مقامات آمریکایی بویژه ترامپ با وهابیت سعودی؛ منشاء اصلی تروریسم و گسترش آن در جهان است و به گفته  "پل اتوود"  استاد مطالعات آمریکا در دانشگاه ماساچوست،  تروریسم، ابزاری ‏در راهبرد سیاست خارجی آمریکا است.

در این میان رژیم صهیونیستی به عنوان حامی اصلی تروریسم در جهان،ارتباط نزدیکی با حکام سعودی برقرار کرده و در پشت صحنه، هدایتگر سیاست های خشن و تروریستی آمریکا و عربستان می باشد. اسرائیل که از اعتراف به کشتار مخالفان خود و عملیات تروریستی در کشورهای جهان پرهیز نمی کند ،  به دنبال این است که با افزایش جنگ و ناامنی در غرب آسیا، افکار عمومی را جنایات مکرر خود در فلسطین منحرف نماید. رژيم صهيونيستي با نادیده گرفتن قوانين و مقررات بين المللي و اشغال فلسطين، لبنان و سوريه، محاصره غزه و كشتار بيش از دوازده هزار فلسطيني و تلاش براي تغيير هويت قدس، به عنوان مروج تروريسم از حمایت آمریکا و عربستان نیز برخوردار است.

امسال در حالی جهان به استقبال روز مقابله با خشونت و افراط گرائی می رود که مثلث آمریکا،عربستان و رژیم صهیونیستی، اصلی ترین مروج جنگ و نامنی هستند. کشتار کودکان و زنان در یمن و قتل و مثله کردن جمال قاشقچی از نمادهای برجسته همراهی این مثلث برای ایجاد ترس و ارعاب در جهان است.

البته ناکارآمدی سازمان ملل متحد و بازوی اجرائی آن یعنی شورای امنیت نیز حلقه چهارمی است که با سکوت خود در برابر جنایات این مثلث شوم، سبب تشدید روند خشونت و افراط گرائی و تهدید صلح و امنیت بین‌المللی شده است.

در این مقطع ضرورت دارد حامیان صلح و عدالت و مخالفان اصلی تروریسم و افراطی گرائی، یکپارچه و متحد، جدیت خود را در مبارزه با خشونت و افراطی گری در عرصه عمل نشان دهند.البته نقش نهادهای غیردولتی،مراکز تحقیقاتی،دانشگاهیان و رسانه‌ها نیز بسیار مهم بوده و می توانند با افشای عاملین اصلی معضلات جهانی، در جهت جهان عاری از افراط گرائی و تروریسم اقدام نمایند.

جمهوری اسلامی ایران نیز همانگونه که بارها نشان داده، برای ریشه کن کردن تروریسم و افراط گرائی پیشقدم بوده و با تقدیم شهدائی گرانقدر، جدیت خود در این عرصه را ثابت کرده است. وقت آن است که  کشورهای منطقه در تفاهم با یکدیگر علیه جریان های خشن و ضد اسلامی مانند داعش و النصره و حامیان اصلی آن ها  تدابیر لازم را اتخاذ نمایند.

نکته آخر اینکه برای پیشبرد مبارزه با عوامل ناامنی در جهان باید به گسترش گفتمان صلح عادلانه که برگرفته از آموزه های اسلامی و گفتمان انقلاب اسلامی است، روی آورد و با اشاعه این گفتمان که مقدمه صلح پایدار است، در روند مبارزه دسته جمعی با جنگ و افراطی گری تسریع نمود.

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید