چهل سال استقلال،دستاورد مهم انقلاب اسلامی

محسن پاک آیین عضو شورای راهبری مجمع جهانی صلح اسلامی در یادداشتی اختصاصی  حضور یکپارچه مردم علیه استبداد داخلی و سلطه خارجی  به رهبری حضرت امام خمینی(ره) را رمز پیروزی انقلاب اسلامی ایران دانست .

انقلاب اسلامی ایران به رهبری حضرت امام خمینی(ره) و حضور یکپارچه مردم علیه استبداد داخلی و سلطه خارجی به وقوع پیوست و آزادی و استقلال را برای نظام اسلامی به ارمغان آورد. امروز در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به اهمیت مقوله استقلال برای پیشرفت ایران و به عنوان یکی از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی می پردازیم.
در قرون معاصر، عدم استقلال حکومت های سلطنتی و وابستگی به بیگانگان یکی از علل اصلی عقب ماندگی همه جانبه ملت ایران بود. در دوره حکومت پهلوی وابستگی ایران در ابعاد گوناگون فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و نظامی به قدرت‌های خارجی از جمله آمریکا،انگلیس،روسیه و فرانسه به اوج خود رسید و هر یک از این کشورها در حد ظرفیت خود، منابع ملی کشور را به تاراج می بردند. مقام معظم رهبری در این زمینه می گویند:
«برای یک ملت، خفّتی بالاتر از وابستگی نیست... حکومت ایران در زمان رژیم طاغوت منحوس، رژیم ذلیل، رژیم فاسد که تا گردن در لجنزار وابستگی گیر کرده بود، اصلاً وابسته زاییده شده بود.»
در دوره پهلوی، ایران به دلیل فقدان استقلال در سیاست خارجی،یکی از اقطاب بلوک غرب با محوریت آمریکا بود و در نظام دو قطبی حاکم بر روابط بین‌الملل، سیاست های کاخ سفید و غرب را اجرا می‌کرد. ارتش ایران و فرماندهان آن تحت تسلط ژنرال های آمریکائی بوده و برای جلوگیری از نفوذ شوروی نقش " ژاندارم خلیج فارس" را ایفا می کردند. در صحنه سیاست خارجی نیز ایران در مسیر تامین منافع غرب، متحد راهبردی رژیم صهیونیستی بود و با فروش نفت به این رژیم، ماشین جنگی صهیونیسم را علیه مردم مظلوم فلسطین تغذیه می کرد. آفریقای جنوبی که با تکیه بر نظام آپارتاید و کشتار سیاهان،منفور جهانیان بود، یکی دیگر از مشتریان نفتی ایران بشمار می آمد. فردینالد مارکوس دیکتاتور فیلیپین نیز با خرید نفت از رژیم پهلوی، جنگ گسترده ای را علیه مسلمانان مورو در جنوب فیلیپین هدایت می کرد. در این دوره، شاه بدون اعتقاد به استقلال و حاکمیت ملی ایران به دنبال تداوم حضور خود در قدرت در ازای اطاعت از فرامین کاخ سفید بود. این وضعیت، ادامه حضور همه جانبه کشورهای سلطه گر در ایران و عقب ماندگی ملت ایران و محرومیت از دستیابی به پیشرفت و تکامل و توسعه را در پی داشت.
اولین دستاورد انقلاب اسلامی، قطع وابستگی از بیگانه و دستیابی به استقلال بود. شعار "نه شرقی نه غربی – جمهوری اسلامی" در کنار "استقلال آزادی - جمهوری اسلامی" نماد خواسته مردم انقلابی ایران برای اداره سرزمین خود و حرکت در مسیر پیشرفت و تعالی بود.
با پیروزی انقلاب اسلامی، دست کشورهای خارجی بخصوص آمریکا از منابع غنی معدنی و نفتی ایران قطع شد و عقب‌افتادگی ناشی از حکومت‌های مستبد و سلطه‌طلبی بیگانگان به سرعت جای خود را به کار و تلاش و سازندگی و شکوفائی استعدادهای نهفته برای پیشرفت ایران اسلامی داد. چندی نگذشت که ایران از یک کشور ضعیف و محتاج به بیگانه، تبدیل به قدرتی منطقه‌ای و موثر در منطقه گردید و موجب "هویت‌بخشی" به مسلمانان عالم و مبارزه آنان برای نجات از سلطه شد.فروش نفت به رژیم های اسرائیل و آفریقای جنوبی و فیلیپین قطع شد و ملت فلسطین و مسلمانان مشتاق به آزادی قدس، بعد از سال‌ها ناکامی و شکست در سه جنگ با رژیم صهیونیستی، دوباره روحیه گرفتند و به صحنه مبارزه بازگشتند.پیروزی در جنگ‌های 33 روزه، 22 روزه و 8 روزه معادلات صهیونیست‌ها را برهم ریخت و حمایت های بیدریغ غرب از اسرائیل نیز نتوانست جبهه مقاومت را فرو ریزد.
تسریع در فروپاشی آپارتاید و استقلال نامیبیا، فوری ترین اثر انقلاب اسلامی در دوره استقلال ایران بود. اقدام تاثیر گذار جمهوری اسلامی ایران با قطع صدور نفت به آفریقای جنوبی، نویدبخش مبارزات سیاهان مظلوم علیه نژادپرستی شد. رژیم  آپارتاید از طریق عایدات نفتی، سلاح تهیه می کرد و آن ها را به سوی سیاه پوستان نشانه می رفت. قطع صدور نفت به آفریقای جنوبی در  استقلال نامیبیا به عنوان آخرین کشور مستعمره آمریکا هم موثر واقع شد و مهمترین حمایت ایران از مبارزات ضد نژادپرستی بود.

نگارنده هنگام سفارت در زامبیا به عنوان رئیس کشورهای مقدم جبهه مبارزه با آپارتاید، از نزدیک شاهد چگونگی آزادی ماندلا  و استقلال نامیبیا و فروپاشی نظام اپارتاید بودم.  همه روزه پیگیری می شد. به همین دلیآمریکا،انگلیس و برخی از کشورهای اروپائی که حامی اصلی نظام آپارتاید بوده و منافع خود را در حفظ این نظام می دانستند، از حضور ایران در زامبیا بسیار نگران بودند. یادم می آید که در همان روزهای نخستین ماموریت در لوزاکا، رادیو دویچه ووله آلمان اعلام کرد: "ایران آمده است تا با حمایت از سیاه پوستان، آنان  را در برابر سفید پوستان تحریک کند". این قبیل نگرانی های غرب از ایران و جنگ های تبلیغاتی علیه ایران فراوان بود.
اضمحلال نظام آپارتاید و آزادی "نلسون ماندلا" از زندان جزیره روبن از رویدادهای شیرین حضور من در زامبیا بود. ماندلا پس آزادی از زندان به لوزاکا آمد و در همان فرودگاه با سلام گرم خودفاز حمایت های ایران تشکر کرد. من همانجا از از طرف مرحوم هاشمی رفسنجانی از ماندلا دعوت کردم که به ایران بیاید و ایشان این دعوت را پذیرفت و چند ماه بعد سفر انجام شد.نگارنده و آقای "شیخ الاسلام" معاون وقت وزارت خارجه  در جشن استقلال نامیبیا هم حاضر بودیم. همه مقامات ارشد دنیا در آن مراسم دیدند که آقای "نجوما" با هواپیمایی اختصاصی جمهوری اسلامی ایران ، پس از 30 سال تبعید، از اروپا به کشورش بازگشت و این امر نماد حمایت ایران از استقلال نامیبیا بود. زمانی که پرچم آفریقای جنوبی پایین کشیده می شد و "سام نجوما" در حال خواندن سرود ملی ، پرچم نامیبیا را به اهتزاز درآورد، تاثیر انقلاب اسلامی ایران در نابودی یکی از نظام های منفور جهان مشخص گردید.
و امروز پس از چهل سال شاهد نفوذ و حضور غیرقابل انکار جمهوری اسلامی ایران در غرب آسیا است. آمریکا با تمام توان خود به این نفوذ اعتراف کرده و ایران را مانع اصلی تحقق اهداف استکباری خود در منطقه معرفی می نماید. داعش و گروه های تروریستی به برکت انقلاب اسلامی از عراق و سوریه گریختند و اسرائیل در مسیر انزوا قرار گرفته و در انتظار سرنوشتی همچون سرنوشت نظام آپارتاید می باشد.یمن با حمایت معنوی ایران با متجاوزان عرب می جنگد و افغانستان از پشتیبانی ایران در مقابله با حضور غیرقانونی آمریکا در کشورش برخوردار است.
استقلال، دستاورد مهم و تاثیرگذار انقلاب اسلامی بود و ملت ایران با اتکا به این موهبت و عدم وابستگی به بیگانگان، از تمام مشکلات خود بخصوص تحریم های ظالمانه عبور خواهد کرد و با اتکا به منابع داخلی،مسیر خودکفائی را برای تعالی و پیشرفت طی خواهد نمود.

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید