رشد شتابان علم و فناوری؛ دستاورد بزرگ انقلاب اسلامی

دکتر داود عامری دبیر کل مجمع جهانی صلح اسلامی در یادداشتی اختصاصی رشد شتابان علم و فناوری را یکی از دستاوردهای بزرگ انقلاب شکوهمند اسلامی دانست. 
یکی از حوزه های پیشرفت جمهوری اسلامی ایران تولید دانش و علم در طی چهل سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی بوده است. تفاوت در این حوزه با قبل از انقلاب چنان محسوس و آشکار است که به هیچ عنوان برای اثبات این مدعا نیازمند مقایسه پیشرفت های علمی کشور با پیش از انقلاب اسلامی نیستیم. چرا که اولاً از یک سو در این دوره کشور وارد بسیاری از حوزه‌های دانش شده است که اصولا پیش از انقلاب حتی عنوان آن به گوش مسئولان وقت نخورده بود و دوم اینکه آرمان و اهداف علمی انقلاب، افق های بسیار بالا تری از سطح منطقه را در نظر گرفته است و البته این امر محقق نیز شده است.
بر اساس گزارش سازمان بین المللی آیسیسکو، جمهوری اسلامی ایران در میان ۵۷ کشور اسلامی از لحاظ علمی و پژوهشی و ثبت اختراع در رتبه اول قرار دارد. این مطلب نشان می‌دهد که تولید علم در کشور به سطحی فراتر از منطقه رسیده و در بسیاری از حوزه‌ها در ردیف رتبه های نخست هستیم، به طوری که امروز ایران اسلامی رتبه دوم جهان را در زمینه تولید نانو دارو به خود اختصاص داده است و سومین کشور از لحاظ استخراج سلول های بنیادین از دندان های شیری می باشد، که طبیعتاً این علوم در قبل از انقلاب وجود خارجی نداشتند که بخواهیم مقایسه‌ای نیز صورت دهیم.
نبود اقتدار علمی و معنوی، ضعف بزرگ دوران قبل از انقلاب اسلامی بود که یکی از زمینه‌های مهم نفوذ بیگانگان در کشور و تشدید وابستگی ها بود. این مسئله از یک سو به علت عدم توجه به هویت مستقل ایرانی باعث از بین رفتن اعتماد به نفس ملی در جوانان برای ورود به عرصه‌های دانش می شد از سوی دیگر حاکمیت نیز باور و اعتقاد به توانایی‌های ملی نداشت، بسیاری از نخبگان کشور هم که توانایی‌های علمی ارزشمندی داشتند، در اثر بی توجهی مسئولان مربوطه،راهی جزء خروج از کشور و رفتن به اروپا و آمریکا برای عرضه دانش و توانمندی علمی خود نداشتند، لذا نگاهی به آمارهای جهانی نشان می دهد سهم تولید علم ایران در سال ۱۳۵۷، 01/0 درصد است، حال آنکه امروز سهم ایران در تولید علم جهانی به81/1 درصد رسیده است که می توان به سادگی ۱۸۱ برابر شدن آن را ملاحظه کرد.
از نظر آمار و ارقام نشریات علمی و پژوهشی نیز تفاوت های موجود قابل تصور نیست، به طوری که قبل از انقلاب تعداد ۲۰ عنوان نشریه علمی پژوهشی، منتشر می شد و امروز این رقم به ۱۰۴۷ عنوان رسیده است.
برای درک بهتر رشد علم در ایران اسلامی کافی است به رتبه های تک رقمی ایران در جهان نگاهی گذرا داشته باشیم:
•  مقام اول در حوزه فناوری نانو
•  دومین کشور دارای دانش ساخت پروتز عصبی
•  دومین کشور دارای فناوری تولید پهپاد رادار گریز
•  رتبه دوم جهانی در زمینه تولید نانو دارو
•  سومین کشور استخراج کننده سلولهای بنیادی از دندان های شیری
•  رتبه سوم جهانی در صنعت سدسازی
•  رتبه چهارم جهان در تولید علوم ناباروری و باروری
•  رتبه چهارم جهان در تولید داروهای بیوتکنولوژی
•  ششمین کشور تولید کننده زیر دریایی
•  هشتمین کشور جهان دارای چرخه کامل فناوری فضایی
نگاهی به تغییر رتبه جهانی تولید علم ایران در سال‌های اخیر نشان می‌دهد که طی سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۱۵ از رتبه ۵۳ به ۱۶ ارتقا یافته ایم و سهم ایران در تولید مقالاتISI 5/16برابر شده است و از تعداد ۶۶۹ مقاله در سال ۱۳۵۷ به ۲۳ هزار مقاله در سال ۱۳۹۵ رسیده است.
آمارهای صعود رتبه علمی ایران در جهان در رشته های مختلف نشان می دهد که ایران اسلامی در زمینه مهندسی هوافضا از رتبه ۴۳ به ۱۱؛ در رشته ی شیمی از ۴۸ به ۱۱ ؛در رشته بیوتکنولوژی از رتبه ۵۶ به ۱۴؛ در رشته پزشکی از رتبه ۵۴ به ۱۱؛ در رشته نانو تکنولوژی از رتبه ۵۷ به ۱۶ و در رشته انرژی اتمی از رتبه ۸۳ به ۱۱ صعود کرده است.
نتیجه آنکه بی هیچ اغراقی، میزان تولید علم در بعد از انقلاب رشد چشمگیر و فزاینده ای داشته است و این امر حاصل نگاه به توانمندی‌های داخلی و اعتماد و اعتقاد به خلاقیت و قدرت علمی جوانان کشور حاصل شده است که در تمامی زمینه‌ها خود را نشان داده، به طوری که در سطح دانش آموزان که آینده سازان ایران اسلامی هستند، دستیابی به مقامات جهانی در المپیادهای علمی در رشته های فیزیک، ریاضی، شیمی، کامپیوتر و کسب ۵۷ مدال طلا، 92 مدال نقره و ۵۸ مدال برنز نوید بخش آینده روشن در پیشرفت های علمی در کشور است. ان شاءالله

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید