سوچی با دستاورد صلح ؛ ورشو در توهم جنگ

دکتر روح اله مدبر، کارشناس مسائل بین الملل: پس از چند ماه فضاسازی شدید رسانه‌ای طرف آمریکایی با حمایت و هزینه‌های سنگین مالی برخی متحدانشان در منطقه بویژه عربستان سعودی و به منظور تکمیل پازل هیجانی و غیر خردمندانه‌ای که شروع آنرا در دانمارک با صحنه سازی و دروغ پراکنی علیه جمهوری اسلامی ایران آغاز نمودند و پیرو آن سفر‌های دوره‌ای و طولانی پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا به بخش عمده‌ای از کشور‌های منطقه حساس خاورمیانه جهت فضاسازی، یارگیری و آماده کردن اذهان عمومی برای نشست (۱۳ و ۱۴ فوریه، ورشو) انجام شد، شاهد بودیم که آنهمه حجم تبلیغات، تهدیدات و تحلیل‌های هیجانی و غیرواقع گرایانه کارشناسان وابسته به بنگاه‌های تبلیغاتی آمریکایی، سعودی، صهیونیستی، کوه پوشالی ورشو موش زائید!

و بیانیه‌ای خنثی و در پایین‌ترین سطح مدعوان و از همه نامتناسب‌تر شاهد همنشینی اعراب شرکت کننده در اجلاس با نخست وزیر ناقض حقوق بشر و غاصب سرزمین‌های مقدس اسلامی و قدس شریف بودیم. 

آنان در این نشست بر طبل جنگ زدند که البته به سرعت از حرف خود عقب نشستند، اما آن سو‌تر و هم زمان با ابتکار عمل هوشیارانه (روسیه، ایران و ترکیه) نشست سه جانبه مهمی در شهر سوچی کشور فدراسیون روسیه با محوریت توسعه صلح و ثبات در منطقه خاورمیانه و ریشه کنی تروریسم و افراطی گری در منطقه با دستاورد مهم پایان مخاصمات در سوریه و همچنین حمایت از تلاش‌های بی دریغ جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با تروریسم و اقدامات ایران در باثبات سازی منطقه صورت پذیرفت. البته ضروری است این نشست‌های مهم بین این سه کشور مهم و راهبردی در منطقه و جهان همراه با توسعه همه جانبه روابط میانشان با وجود تبلیغات منفی غربی‌ها گسترش روز افزون داشته باشد. ائتلاف ایران، روسیه و ترکیه در حوزه‌های اقتصادی نیز در خنثی کردن طرح‌های تحریمی آمریکایی هم موثر است. 

شایان ذکر است اقدام همزمان برخی شرکت کنندگان نشست ورشو در عملیات وحشیانه تروریستی جاده خاش به زاهدان که منجر به شهادت ده‌ها تن از جوانان مخلص پاسدار سرزمین ایران گردید در رسوایی هر چه بیشتر ماهیت خطرناک ائتلاف (سعودی، آمریکایی و صهیونیستی) در ورشو موثر بود.

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید