سیاست های اسلام هراسانه ترامپ زمینه ساز حمله به مسلمانان است

 استاد دانشگاه هیوستون تگزاس گفت،: سیاست های اسلام هراسانه، نژادپرستانه و ضدمهاجرتی رییس جمهوری آمریکا زمینه ساز رشد گروه های افراطی سفید پوست در غرب شده و حملات تروریستی به دو مسجد مسلمانان در نیوزیلند یکی از نتایج آن است.

'ژرالد هورن' روز یکشنبه در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: کشتار نیوزیلند نشان می دهد که با یک پدیده جهانی افزایش قدرت و فعالیت گروه های دست راستی و افراطی نژادپرست روبرو هستیم. همین حمله ممکن است بزودی در جای دیگری تکرار شود.
روز جمعه 24 اسفند ماه چند تروریست با حمله به دو مسجد در شهر 'کرایست چرچ' در نیوزیلند، نمازگزاران را به گلوله بستند.
در نتیجه این اقدام تروریستی، 50 نفر از مسلمانان کشته و حدود 50 نفر دیگر زخمی شدند.
مظنون اصلی این اقدام تروریستی یک مرد 28 ساله اهل استرالیا با تبار انگلیسی توصیف شده که پیشتر بارها در صفحات مجازی خود از حضور مهاجران مسلمان در سرزمین‌های اروپایی ابراز خشم کرده بود.
وی خاطرنشان کرد: اگر شما به بیانیه عامل حمله به مساجد در نیوزیلند نگاه کنید، متوجه می شوید که وی به عامل حمله و کشتار نروژ اشاره کرده و از انتخابات فرانسه و پیش تازی دست راستی ها در فرانسه و آمریکا سخن می گوید. بی تردید این حمله نشان می دهد که ما با خطر جهانی رشد افراط گرایی جریان 'برترپنداری سفید پوست' روبرو هستیم.
این استاد آمریکایی با اشاره به سیاست های ضد اسلامی و ضد مهاجرتی ترامپ همچون دستور منع سفر به خاک آمریکا گفت: تشابه در ادبیات و اهداف عامل کشتار مسلمانان نیوزیلند و ترامپ برجسته است.
هورن تصریح کرد: اگر شما به بیانیه منتشر شده از سوی عامل حملات نیوزیلند مراجعه کنید، می بینید که همان زبان ترامپ را مورد استفاده قرار داده است. حتی او گفته که می خواهد با این کار خود در داخل آمریکا اثر بگذارد.
وی یادآور شد: و اینکه می خواهد بر روند بحث در آمریکا درباره حق حمل سلاح تاثیر داشته باشد. او همچنین به نام چند چهره محافظه کار در ایالات متحده اشاره کرده که در میان آنها نام 'کنوس اوون' به چشم می خورد.
استاد دانشکده مطالعات تاریخ آمریکا و آفریقای دانشگاه هیوستون ادامه داد: لحن سخنان وی مرا به یاد عامل حمله پیتسبورگ در آمریکا انداخت که شعار می داد که 'یهودیان نمی توانند جای ما را بگیرند'. این شعارهای یهودستیزانه را ما از ترامپ در جریان رقابت های انتخابات ریاست جمهوری شنیده بودیم.
هورن تصریح کرد: گفته های عامل حمله در نیوزیلند علیه مهاجران، تداعی گر سخنان ضد مهاجرت ترامپ بود. هر دو 'مهاجران' را تهدید نامیده و آنها را با عنوان 'اشغالگر' توصیف کرده اند.
وی با بیان اینکه نگران کننده این است که ترامپ در داخل کشور پایگاه اجتماعی دارد و این پایگاه با سخنان ضد اسلامی، ضد یهودی و نژادپرستانه به هیجان می آید، خاطرنشان کرد: اگر ترامپ هم نباشد، این اندیشه و پایگاه به حیات خود ادامه می دهد. ما در اروپا و برزیل نیز با همین پدیده روبرو هستیم.
استاد دانشگاه هیوستون تاکید کرد: برگزیت در بریتانیا نتیجه افزایش نفوذ این جریان های افراطی است که به نظر می رسد با ترامپ آغاز شده و هر روز هم قوی تر می شود. کسانی چون 'ماری لوپن' در فرانسه یا ژانر بولسونارو رئیس‌جمهوری برزیل، از ترامپ الهام گرفته و دقیقا راهبرد نفرت پراکنی وی را دنبال می کنند تا رای بیاورند.

** رفتار دوگانه رسانه های غربی
هورن در پاسخ به اینکه رسانه های اصلی غربی ابتدا صرفا این حملات را کشتار گروهی نامیدند و برخلاف مواردی که فردی مسلمان یا رنگین پوست در آن دست دارد، از برچسب تروریسم استفاده نکردند، گفت: واکنش رسانه های غربی نتیجه روند کلی سیاست های دولت های غربی است.
وی همچنین بر ضرورت تحلیل برخورد دوگانه رسانه هایی چون 'بی بی سی' و 'سی ان ان' با موضوع حملات تروریستی در بستر تاریخی و بلند مدت تاکید کرد.
این استاد دانشگاه هیوستون آمریکا اظهار کرد: تاریخ ایالات متحده، استرالیا و نیوزیلند در نیمه قرن 19، با تصرف زمین و سرکوب جمعیت بومی و پاکسازی آنها آغاز می شود. در ونزوئلا این تضاد میان جمعیت سفیدپوست و بومی ها همچون آنچه در آمریکا و استرالیا دیده می شود، وجود داشته است.
هورن با بیان اینکه از منظر اروپایی هایی که با مردم بومی می جنگیدند، تنها راه حفظ زمین، کشتار و سرکوب بود که با ایده های نژادپرستانه توجیه می شد، افزود: آنچه در سال 2019 خود را به شکل خشونت نژادی نشان می دهد، نتیجه این سیر تاریخی است که نژادپرستی و ایده برتری سفیدپوست ها را در ذهن بسیاری از جمله رسانه ها، به یک واقعیت تبدیل کرده است.
وی خاطرنشان کرد: امروز فکر می کنم شاهد واکنش به جنبش های ضد استعماری و ضد تبعیض نژادی قرن گذشته هستیم. تلاشی برای اثبات برتری نژاد سفید که برخی فکر می کنند، بی ارزش شده است.
استاد دانشگاه هیوستون تگزاس، رویکرد دولت های غربی به اسلام را زمینه ساز رشد گروه های افراطی سفید پوست دانست و تصریح کرد: دولت های غربی، از جمله دولت نیوزیلند پس از حملات 11 سپتامبر سال 2001، نظارت بر جامعه مسلمانان را تشدید کردند و توجهی به خطر فعالیت گروه های نژادپرست سفیدپوست و ملی گرایان افراطی سفید پوست نشان ندادند. ما همین روند را در ایالات متحده و دیگر کشورهای غربی می بینیم.
هورن یادآور شد: رسانه ها بازتاب دهنده این روند بوده اند و برای همین در توصیف حمله نیوزیلند، تمایلی به تروریستی نامیدن آن نداشتند. در نتیجه چندان توجهی به خطر گروه های سفید پوست ملی گرای افراطی و نژادپرست نکرده و هر جا پای مسلمانان یا رنگین پوستان وسط باشد، واکنش شدیدتری نشان می دهند. 

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید