مقاومت؛ منطقی عقلی، علمی و تاریخی

در ایران اسلامی مقاومت جزء فرهنگ و هویت تاریخی ملت ایران است. ایرانیان در درازنای تاریخی خود پیوسته از هویت ملی و دینی خود دفاع کرده اند و نتیجه آن، حیات عزت مند یک ملت بزرگ در فراز و فرودهای تاریخ جهان بوده است.
دکتر داود عامری دبیر کل مجمع جهانی صلح اسلامی در یادداشتی بر این نکته تاکید نمود که مرور تاریخ اسلام، نشان می دهد که دین مبین اسلام یک همزاد تاریخی با خود دارد به نام مقاومت.

از اولین روزهای بعثت، نبی گرامی اسلام بر اساس دستورات وحیانی مقاومت و ایستادگی در برابر مشترکان را سرلوحه رسالت خود قرار داد و در برابر پیشنهاد قدرتمندان و ثروتمندان عصر خویش که گمان می کردند رسول گرامی اسلام حضرت محمد (ص) برای دستیابی به مقام و شهرت دنیوی ادعای رسالت می‌کند، به صراحت فرمودند که اگر خورشید را در دست راست و ماه را در دست چپ من قرار دهند، دست از رسالت و آیین خود بر نمی دارم و در ادامه تمامی مسلمین با اقتدا به پیامبر اعظم (ص) خود، در سخت ترین شرایط و با تحمل شدیدترین شکنجه ها و در نهایت فشار اقتصادی در شیب ابی طالب دست از مقاومت برنداشتند و سرانجام این مقاومت، ثمره شیرین فتح و نصرت مسلمانان بر تمامی کفار و مشترکین بود که تاریخ به روشنی گواه این حقیقت است.

مقاومت و ایستادگی ائمه معصومین علیه السلام در برابر زور و ستم حاکمان زمان خویش در تمام طول حیات آن بزرگواران جریان داشته است و ما اوج ایثار و مقاومت را در طول تاریخ بشری در واقعه عاشورا می توانیم به وضوح مشاهده کنیم، که نه تنها درس آزادگی و مقاومت برای پیروان اهل بیت بلکه یک درس انسانی برای تمامی انسانهای است که زندگی با ذلت سازگار با کرامت انسان های آزاده نیست و این آزادگی و حریت است که انسان را به درجه بالای انسانیت  می رساند و در واقع وقتی که رهبر معظم انقلاب بیان می‌کند که:«مانه ظلم می کنیم و نه زیر بار ظلم می‌رویم.  با ظلم هم کنار نمی آییم و از مظلوم حمایت می‌کنیم»، ترجمان هیهات من الذله امام حسین علیه السلام در کربلا است.

در ایران اسلامی مقاومت جزء فرهنگ و هویت تاریخی ملت ایران است. ایرانیان در درازنای تاریخی خود پیوسته از هویت ملی و دینی خود دفاع کرده اند و نتیجه آن، حیات عزت مند یک ملت بزرگ در فراز و فرودهای تاریخ جهان بوده است به طوری که امروز ایران اسلامی صاحب یکی از اصیل ترین تمدن های جهان است که از روزگاران پیش از تاریخ به صورت ناگسسته تحت نام ایران و ایرانی به حیات خود ادامه داده است و در برهه های سرنوشت‌ساز، تاریخ زنجیره‌ای هویت فرهنگی ملی و دینی ملت ایران را به روزگار امروز متصل ساخته است.

امروز نیز ملت ایران یکی از برهه های سرنوشت‌ساز خود را سپری می‌کند. و همانطور که رهبر معظم انقلاب فرمودند کماکان و همانند تاریخ درخشان خود، مقاومت را با منطق قوی خود در برابر زیاده خواهی دشمنان در پیش گرفته است. تجارب تاریخی و مرور حوادث مشابه نشان می‌دهد که زیاده‌خواهی دشمن استکباری حد و اندازه ندارد و تا زمانی که با ایستادگی و مقاومت، ضربه نهایی ناامید سازی دشمن از تسلیم را به او وارد نکنیم، دست از تهدیدات و زیاده خواهی های خود بر نخواهد داشت.

«مقاومت معنایش این است که انسان یک راهی را انتخاب کند که آن را حق می داند.» با توجه به این فرموده مقام معظم رهبری، اولین منطق حاکم بر مقاومت، حق بودن مسیر آن است. در واقع حقانیت ریشه و اصل خدشه ناپذیر مقاومت انبیا و ائمه معصومین و تمامی آزادگان جهان در برابر نظام های زورگو و ستمگر بوده و هست. بر این اساس است که رهبر معظم انقلاب در سخنرانی خود در حرم مطهر حضرت امام خمینی ضمن آن که به صراحت فرمودند که «دکترین مقاومت خمینی با تمام توان شاهرگ های سیطره غرب و آمریکا را هدف گرفته است»، آن را براساس یک بنیان منطقی عقلی و علمی توصیف کردند. «امام (ره) مسیر مقاومت را انتخاب کرده است اما مقاومت را از روی هیجان زدگی انتخاب نکرد پشتوانه انتخاب مقاومت از سوی امام یک پشتوانه منطقی است و نه احساسی، پشتوانه عقلی علمی و دینی است.»

نگاهی به واقعیت های تاریخی به خصوص در طی سالیان اخیر نشان می‌دهد که هیچ کشور و ملتی از عقب‌نشینی در برابر نظام های استکباری به اهداف خود نرسیده است و «تنها ایستادگی و مقاومت کردن راه جلوگیری از پیش آمدن او است» و «خطای بزرگ اینجاست که کسی تصور کند که در مقابل گردن کلفتی های استکبار نمی شود مقاومت کرد و این بزرگترین آفت و سست کننده اراده در انتخاب مسیر مقاومت است.»

بنابراین باید گفت که در شرایط حاضر منطقی ترین و عقلانی ترین راهبرد ایران اسلامی در برابر دشمنان زیاده خواه، انتخاب مسیر مقاومت و ایستادگی است و این راهبرد یک مسیر آزموده شده با نتایج موفقیت آمیز در تاریخ اسلام و مسیر طولانی حیات تاریخی ملت ایران است. بر این اساس و با توجه به بیانات رهبر معظم انقلاب در روز 14 خرداد در حرم مطهر حضرت امام (ره) باید با اتقان قبلی پذیرفت که در ایستادگی و مقاومت کردن راه جلوگیری از پیش آمدن دشمن است.»

نویسنده: تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید