مقصد بعدی داعش ؟

کمتر کسی تصور میکرد که پس از اعلام موجودیت گروه تکفیری – تروریستی داعش، این گروه بتواند با این سرعت توسعه پیدا کرده و دنیا را با  تهدید و چالش مواجه نماید. به جرات می¬توان گفت که از بین گروه های تروریستی که در چند سال اخیر، در منطقه خاورمیانه ظهور کرده اند، گروه داعش یکی از خطرناک¬ترین و پیچیده ترین گروه هاست که با وجود مقابله ی دولت و ارتش سوریه و همچنین مقاومت ها و تقابل ها در عراق و مقابله ائتلاف¬های مختلف منطقه ای و جهانی، همچنان در حال فعالیت است. این گروه تروریستی تروریستی که در واقع یک گروه نظامی ـ نمایشی است، به نظر می رسد  بیشتر برای تحقق اهداف استکبار جهانی تشکیل شده است و طبیعی است بخشی از آینده پیش¬روی این گروه، به رویکرد غرب در خصوص مسائل امنیتی غرب آسیا برمی¬گردد. شاهد این مدعا خاطرات «هیلاری کلینتون»، وزیر امور خارجه اسبق آمریکاست که اذعان می کند: «ما داعش را برای تقسیم خاورمیانه ایجاد کردیم». همچنین «ادوارد اسنودن» کارمند سابق آژانس امنیت ملی آمریکا در این باره می گوید: «سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی در شکل‌ گیری گروه موسوم به دولت اسلامی عراق و شام (داعش) نقش داشتند و در عملیاتی با نام «لانه زنبور» گروه داعش را تشکیل دادند.» وی طبق اسناد فاش شده معتقد است گروه داعش برای حمایت از اسرائیل تشکیل شده است و هدف عملیات «لانه زنبور» تشکیل گروهی با شعارهای اسلامی است که تندروها را از سراسر جهان جذب کند و بر اساس اندیشه ‌های تکفیری، سلاح خود را به‌ سوی کشورهای مخالف موجودیت اسرائیل نشانه بگیرد.
بر این اساس با توجه افول داعش در عراق و سوریه ضرورتی جدی وجود دارد تا در مورد آینده این گروه تروریستی که خطری جدی برای صلح و امنیت بین المللی است اندیشید و کشورهای میزبان احتمالی آنها را مورد شناسایی قرار داد. از سوی دیگر، آینده به قدری پیچیده است که نمی¬توان بطور قطعی بر شکل¬گیری یک آینده مشخص پافشاری نمود. ترسیم دورنمای آینده داعش همواره با عدم قطعیت همراه است، لذا آینده-پژوهان به جای نشان دادن یک پیش¬بینی متقن و دقیق، معمولاً با ارائه چندین آینده محتمل، ضمن جلوگیری از غافلگیری، آیندۀ مطلوب را نیز از میان آینده¬های ممکن، معرفی می¬نمایند. به منظور درک بهتر آینده¬های محتمل و پیش¬روی داعش لازم است تا پیشران¬های اثرگذار بر حیات این گروه را شناسایی و مورد تحلیل قرار داد. در واقع فاکتورهای متعددی چون تحولات منطقه¬ای، تغییر رویکردهای قدرت¬های غربی، ائتلاف¬های جدید و یا هر عامل قابل تصور دیگری می¬تواند موجب تاثیرگذاری بر آینده داعش شود؛ بر این مبنا تلاش می¬شود تا همۀ آینده¬های محتمل و فراروی این گروه در نظر گرفته شود و به تعبیری همۀ احتمالات آتی وکشورهای احتمالی میزبان داعش مورد بحث قرار گیرند. ضمن اینکه آنچه در مورد آینده داعش مهم است اینکه این گروه یک گروه تروریستی خطرناک برای کشورهای جهان است، با این اوصاف، مبارزه با داعش به همان اندازه که در سطح جهانی به یک ضرورت جدی تبدیل شده و تهدید آن فراملی گردیده کشورهای جهان به خصوص کشورهای اسلامی باید در مقابل این گروه تروریستی که از نام اسلام سوءاستفاده می کنند متحد شوند.
در این راستا یکی از سناریوی پیش‌روی داعش بعد از شکست در عراق و سوریه را می‌توان انتقال خلافت آن‌ها به دیگر کشورهای مسلمان دانست. بدین معنی که پس از شکست در هر منطقه‌ای، خلافت به دیگر مناطق انتقال داده شود. در این ارتباط می‌توان در اولین گام انتقال پایتخت از عراق و سوریه به لیبی و یا افغانستان را مطرح کرد. سناریوی دیگر انتقال داعش به آسیای مرکزی یا قفقاز است که کم و بیش زمینه های لازم برای فعالیت داعش در آنجا فراهم است. هر چند در این حالت حکومت داعش را نمی‌توان خلافت نامید اما می‌تواند عنوان دولت اسلامی را حفظ کند. این سناریو تا حدود زیادی قابلیت تحقق دارد و می‌تواند در قالب حکومتی کوچک بر بخشی محدود از سرزمین‌ها کشورهای اسلامی تداوم داشته باشد. با این وجود، این حکومت به معنای محدود شدن فعالیت داعش نخواهد بود، بلکه داعش و تفکر داعشیسم ریشه در میان اذهانفریب خوردگان در  منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا و جهان دوانده که آثار و بقایای آن در اذهان فعلا باقی خواهد ماند.

نویسنده: تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید