روز حقوق بشر اسلامی نماد ابراز هویت اسلامی در جامعه بین المللی

روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی در (14 مرداد ماه )در تقویم جمهوری اسلامی ایران، نماد "ابراز هویت اسلامی" از سوی جامعه اسلامی در سطح بین المللی در خصوص حقوق انسان‌هاست.
حقوق بشر، حقوق بنیادین و پایه ایی است که هر انسان تنها از آن جهت که انسان است، فارغ از رنگ، نژاد، زبان، ملیت، جغرافیا و با پیدایش خلقت واجد آن شده است. حقوق بشر و کرامت انسانی، از موضوعاتی است که همه انسان های آزاداندیش و پاک فطرت، برای تعالی جوامع انسانی خواهان آن هستند.
حقوق بشر از نگاه اسلامی، موضوع جدیدی نیست بلکه از صدر اسلام همواره بر آن تاکید شده است. اسلام برای تمام حقوق انسان ها ارزش قائل است و احترامی که در دین اسلام برای حق حیات انسان ها در نظر گرفته شده بسیار بالاست؛ به طوری که حتی هیچ انسانی حق ندارد خودش، این حق حیات را از خودش سلب کند.
باید بر این نکته اذعان داشت که دو اعلامیه جهانی حقوق بشر و اعلامیه قاهره ( اعلامیه حقوق بشر اسلامی) به ترتیب در سالهای  ۱۹۴۸ و ۱۹۹۰ میلادی به تصویب رسیدند و هر کدام به شیوه خود در پی تحقق حقوق و آزادی های بشرند. انتشار اعلامیه حقوق بشر اسلامی از سوی کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی فرصتی شد تا کشورهای اسلامی نیز با تاسی از اندیشه‌ها و فرهنگ ناب اسلامی، راهکاری جمعی برای ارزش گذاشتن به حقوق انسانها از نگاه شریعت اسلامی را به منصه ظهور برسانند.
در قسمتی از قطعنامه تعیین روز حقوق بشر و کرامت انسانی آمده است که بر اساس شریعت اسلام حقوق بشرناشی از کرامت و ارزش ذاتی انسان است وامت اسلامی که خداوند آنرا بهترین امت قرار داده رسالتی جهانی دارد.
در بخش دیگری از قطعنامه آمده است: شرایط حاکم در عرصه بین المللی و ضرورت تقویت همکاری و هماهنگی فعال در میان کشورهای عضو کنفرانس اسلامی بمنظور دستیابی به ابزار وراههای نشر،ارتفاء و حفظ تعالیم وارزشهای اسلامی در حوزه حقوق بشر، وهمچنین به منظور حمایت ودفاع از تصویر واقعی اسلام ونیز مبارزه علیه اهانت به اسلام و تشویق گفتگوی میان مذاهب نیاز است که روزی موسوم به روز حقوق بشر اسلامی وکرامت انسانی انتخاب شود تا در آن روز فرصتی برای امت اسلامی فراهم گردد و مسلمانان بتوانند در خلال آن روز حقوق بشر در اسلام را به جامعه جهانی معرفی کرده و در خصوص چالشهای حقوق بشری جهان امروز به تبادل نظر بپردازند.
با توجه به قطعنامه های یاد شده می توان بر این امر تاکید نمود که حقوق بشر و کرامت انسانی با موازین اسلامی از موضوعات بسیار مهم در قلمرو حقوق، فلسفه، اخلاق و عرفان، است؛ زیرا این موضوع پایه و اساس بسیاری از حقوق، امتیازات و تکالیف انسانی را تشکیل می دهد. پیشرفت و توسعه پایدار در هر جامعه-ای و همچنین جامعه جهانی، در گرو رعایت آن است. در صورت بی  توجهی به این اصل و عدم التزام عملی به آثار آن، ارزش هایی چون عدالت، آزادی و صلح در روابط داخلی و بین المللی، مفهوم خود را از دست خواهد داد و در این صورت شاهد جهانی پر از ظلم، بی عدالتی، بی مهری، خشونت، جنگ، تجاوز، ترور و تبعیض خواهیم بود.همچنین بر اساس آموزه های دینی در اسلام، مهم ترین معیار و محور کرامت انسان، «تقوا و ایمان» است. خداوند متعال در این باره می فرماید: «یَا أَیُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْنَاکُم مِّن ذَکَرٍ وَأُنثَى وَجَعَلْنَاکُمْ شُعُوبًا وَقَبَائِلَ لِتَعَارَفُوا إِنَّ أَکْرَمَکُمْ عِندَ اللَّهِ أَتْقَاکُمْ.» (حجرات: 13). از دقت و تأمّل در این آیه، چنین استنباط می¬شود که: نژاد، زبان و جنسیت هیچ کدام ملاک برتری و کرامت نیست و آیه تصریح می¬کند همه انسان¬ها دارای کرامت اند؛ اما با کرامت ترین آنان نزد خدا، باتقواترین آنان است.
اعلامیه حقوق بشر اسلامی در واقع تلاشی از سوی جامعه اسلامی برای ابراز هویت اسلامی خود در سطح بین‌المللی و بیان دیدگاه‌ها و نظرات این دین الهی در خصوص حقوق انسان‌هاست؛ چراکه با توجه به موقعیت حساس کنونی و وجود ظلم و ستم در ملل اسلامی، متأسفانه عدم نظارت سازمان‌های حقوق بشری سبب شده ملت‌های مسلمان مورد ظلم و ستم قرار بگیرند.با یادآوری شرایط حاکم بر عرصه بین المللی و منطقه ای و شرایط برخی از کشورهای اسلامی همچون فلسطین، سوریه، عراق، یمن، بحرین، کشورهای مسلمان حوزه خلیج فارس و ...ضرورت تقویت همکاری و هماهنگی فعالی در میان کشورهای اسلامی به منظور حمایت و دفاع از تصویر واقعی اسلام بسیار حائز اهمیت می باشد.از سوی دیگر، روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی مجالی است که دولت های اسلامی و متفکران مسلمان با درک نیازهای جهان معاصر و حقوق نسل های آتی جامعه بشری، در عرصه نظر و عمل با نگرشی دلسوزانه، دیدگاه های خود برای صیانت از کرامت انسان و راهکارهای شایسته برای بهبود وضعیت جامعه جهانی ارائه کنند.

نویسنده: تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید