بان کی مون: برقراری آتش‌بس در سوریه

 «بان‌کی‌مون» دبیر کل سازمان ملل با صدور بیانیه‌ای برقراری آتش‌بس در طول ماه رمضان در سوریه را خواستار شد. وی از طرفین درگیر خواسته است در این ماه سلاح‌های خود را بر زمین بگذارند.

بان‌کی‌مون در این بیانیه از ارتش سوریه، مخالفان مسلح و هرکسی که در این کشور سلاح به دست دارد، خواسته است از جنگیدن دست برداشته و در این ماه صلح را برقرار کنند.

در بخشی از بیانیه دبیر کل سازمان ملل آمده است: می‌دانم که برخی این درخواست را غیرواقع‌بینانه می‌دانند. صلح پایدار تنها از طریق مذاکرات جدی برقرار می‌شود. اما من معتقدم مردم سوریه حق دارند از کسانی که مدعی‌اند برای آن‌ها می‌جنگند، این درخواست را داشته باشند.

وی در پایان از ارتش سوریه و مخالفان مسلح خواسته است اسرایی را که در اختیار دارند، آزاد کنند.

پیشتر «احمد جربا» رئیس جدید ائتلاف مخالفان سوری هم درخواستی مشابه بان‌کی‌مون مطرح کرده بود. این درخواست‌ها در حالی مطرح می‌شود که مخالفان به اذعان «جربا» در «موضع ضعف» قرار گرفته و در حال از دست دادن نقاط کلیدی هستند. جربا در صحبت‌های خود ابراز امیدواری کرده است که کمک های مالی و تسلیحات سنگین به زودی از عربستان به سوریه برسد تا اوضاع به نفع مخالفان تغییر کند.

درخواست‌های اخیر برای برقراری آتش‌بس موقت را نیز می‌توان در همین راستا ارزیابی کرد. مخالفان تلاش می‌کنند با برقراری آتش‌بس موقت در سوریه، تسلیحات جدید و نیروهای تازه‌نفس را به سوریه تزریق کنند تا بلکه بتوانند اوضاع را به نفع خود تغییر دهند.

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید