ترور همواره محکوم است

 از منظر حقوق اسلامی‌سلب نفس فقط در سه جا مورد تایید و حمایت قانونی است، نخست در حدود الهی که به حکم شریعت این عمل صورت می‏گیرد و جزء حدود الله است دوم قصاص نفس از شخصی که نفس شخص دیگری را سلب نموده باشد و سوم در جهاد که البته در جهات سلب نفس به معنای شهادت و یا عملیات شهادت طلبانه، مورد بررسی قرار می‏گیرد که البته قسم سوم مورد توافق همه حقوقدانان نیست!
در غیر از این سه موضع سلب نفس عملی شنیع، خلاف شریعت، خلاف قانون و خلاف اخلاق بشری است، ترور همواره محکوم بوده و اسلام و خصوصاً مذهب تشیع بزرگترین قربانی ترور در تاریخ بشری است.
ترور در واقع نوعی آدم کشی است که عمدتاً با اهداف سیاسی یا عقیدتی انجام می‌گیرد. عموماً فرد کشته شده دارای مقام، شهرت یا علایق سیاسی است و گاه نیز ترور به علت پاره ای اختلافات عقیدتی ایجاد و انجام می‏گردد.
ترور و تروریسم که خود دو معنای متفاوت از منظر ماهوی دارند اما از نظر وحشت آفرینی و ضد صلح دارای توافق معنا می‏باشند و هر دو از نگاه حقوق خدا محور و انسان محور محکوم و غیر قابل دفاع می‌باشند.
متاسفانه دیروز بار دیگر شاهد ترور یکی دیگر از فرزندان انقلاب بودیم که این امر موجب تأثر شدید هموطنان گشت، هرچند هنوز دلیل و عوامل این ترور شناسایی نگشته، اما این عمل وحشت آفرین و هدر دادن خون یک مسلمان و نقض امنیت ملی و نقض حقوق بشر موجب جریحه دار شدن احساسات بشردوستانه جامعه و خصوصاً حقوقدانان گردیده است. لذا انتظار می‌رود قوه قضائیه و ضابطان قضایی با تمام توان و تلاش خود عاملان این حرکت را در کوتاه ترین زمان ممکن شناسایی و در اندک زمانی به مجازات‌های قانونی محکوم نمایند.

نویسنده: تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید