باشگاه خبرنگاران

هدف اصلی این نوشته عبارت است از اینکه حقوق بشر علی‌رغم استفاده‌های احتمالی یا واقعی ابزاری از آن، دارای ایرادهایی است که عبارت‌اند از یک‌سویه بودن و تمرکز بر بشر به عنوان انسان لیبرال و نه انسان بماهو انسان، عدم توجه به بسترهای فکری‌فرهنگی ملل مختلف و صرفاً غربی بودن، بی‌تفاوتی نسبت به دین و مذهب، فقدان ضمانت اجرا، وجود تناقضات در اصول و...

وزیر امور خارجه کشورمان با تاکید بر مقابله با اسلام‌هراسی و هر نوع افراط‌گرایی در هر قوم و گرایشی، گفت: سازمان ملل باید فرآیند و زمینه لازم برای رسیدن به این هدف را فراهم کند.

هیئتی از مجمع حقوق بشر بحرین، در سفر به شهر صیدا در لبنان با شیخ "ماهر حمود" و "عفیف نابلسی"، از شیوخ این منطقه دیدار کرد.

رهبر معظم انقلاب در بخشی از فرمایشات خود در دیدار با مردم قم، با اشاره به سابقه‌ی دولت آمریکا و برخی دیگر از کشورهای غربی در دشمنی با ملت ایران، از جمله دفاع و حمایت از دولت عراق در حمله به جمهوری اسلامی، با تأکید بر موضوعات مورد علاقه‌ی آنان برای اِعمال فشار بر کشورمان، حقوق بشر را از آن جمله موضوعاتی دانستند که «شخصیت‌هاى سیاسى‌شان، مطبوعاتشان و محافل سیاسى‌شان» با آن «کینه‌هاى قدیمى خودشان»، دشمنی خود را با آن نشان داده‌اند.

نظر به اینکه حقوق بشر به لحاظ فکری  ریشه در سنت فلسفی غرب داشته و از مشکلات تاریخی غرب گرفته شده است، اما به عنوان یک ایده مورد توجه کشورهای در حال توسعه قرار گرفته است. توجه به ایده حقوق بشر در کشورهای در حال توسعه در شرایطی صورت می پذیرد که این کشورها نابرابریهای شدیدی را در زمینه قدرت و ثروت تجربه می کنند. مطلب حاضر تلاش دارد ضمن چگونگی پیدایش مفهوم حقوق بشر و نیم‌نگاهی به رژیمهای حقوق بشری، موانع و چالشهای پیش روی حقوق بشر در کشورهای درحال توسعه را مورد بررسی قرار دهد.
مقدمه

از آنجائی که کشورهای غربی بویژه هلند از مقوله حقوق بشر به عنوان ابزاری برای تحت فشار قرار دادن کشورهای مختلف استفاده می کنند بدون این که در جوامع خود کوچکترین ارزشی برای حقوق بشر قائل باشند لذا  در نظر داریم در چند شماره به برسی این موضع در کشور پادشاهی هلند بپردازد.

ایالات متحده‌‌ی آمریکا در طول سال‌های پس از جنگ جهانی دوم، همواره تلاش نموده است تا منافع خود را بدون توجه به ارزش‌های جهانی و حقوق بین‌الملل به اجرا گذارد. به ویژه رفتارهای این کشور پس از 11 سپتامبر 2001 به سوی تجاوز به حقوق بنیادین ملت‌ها و نقض گسترده‌ی حاکمیت ملی کشورها سوق یافت.

حقوق بشر (Human Rights) گرچه مفهومى جدید و برخاسته از شرایط قرون متأخر و از مبانى و لوازم لیبرال دموکراسى به شمار مى رود، ولی مستندات تاریخی بیانگر این واقعیت است که ریشه در ادیان الهی دارد و اصول بنیادین حقوق طبیعی شامل حق حیات، حق کرامت، حق تعلیم و تربیت، حق آزادی مسئولانه و حق مساوات، ... بتفصیل درتعالیم اسلام مطرح شده و بخش های وسیعی از ابواب فقه را به خود اختصاص داده است.

حجت‌الاسلام و المسلمين دکتر حسن روحاني رئيس‌جمهور در مراسم تحليف خود در صحن علني مجلس شوراي اسلامي گفت:رهبر فقید و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران امام راحل(ره) میزان را رأی ملت و مردم اعلام نمودند و امروز به اعتبار رأی مردم و امضای آن از سوی رهبری، متعهد به انجام این مسئولین می‌شوم که فراتر از توان هر شخص حقیقی است.

اشتراک در باشگاه خبرنگاران