دیدگاه مجمع

کنفرانس بین‌المللی “ائتلاف سازمانهای مردم‌نهاد برای صلح و عدالت و همگرایی ملل” در روز اول با حضور اندیشمندان و فعالان سازمان‌های مردم‌نهاد برگزار شد .

خیابان‌های اصلی پاریس و چند شهر دیگر فرانسه امروز شنبه بار دیگر صحنه اعتراضات مردمی علیه قانونی است که با اجرای آن قدرت پلیس این کشور برای سرکوب اعتراضات ضد دولتی بیشتر می‌شود.

«محمود جوخدار» نماینده پارلمان سوریه اعلام کرد که تغییر رؤسای جمهور در آمریکا به معنی تغییر سیاست های این کشور نیست.

وی افزود: ما باید همواره منتظر بدترین سناریوها از سوی آمریکایی ها و عناصر وابسته به آنها باشیم. سیاست های دشمنان در قبال ما با تغییر رؤسای جمهور آنها، تغییر نمی کند.

جوخدار تاکید کرد: ما نباید انتظار داشته باشیم که بایدن از ترامپ بهتر باشد. سیاست های آمریکا در قبال سوریه و عراق ثابت است و تغییر نمی کند.

پایگاه هوایی «اندرسن» آمریکا از بازگشت بمب افکن‌های هسته‌ای بی ۵۲ این کشور به ایندوپاسیفیک بعد از سه ساله خبر داد.

گفته می‌شود که ۴ فروند از این بمب‌افکن ها دو روز پیش به جزیره گوام منتقل شده‌اند و قرار است در عملیات‌های بازدارندگی راهبردی که در پایگاه اندرسن تدارک دیده می‌شوند؛ مشارکت داشته باشند.

آخرین باری که این بمب‌افکن ها به گوام منتقل شدند؛ دسامبر۲۰۱۸ بود.

مشاور امنیت ملی آمریکا اعلام کرد مهار برنامه هسته‌ای ایران اولویت اصلی دولت آمریکا در مواجهه با ایران است، اما مقابله با برنامه موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران نیز باید در دستور دولت جدید آمریکا قرار گیرد.

وی با اشاره به ناکارامدی سیاست های ترامپ در مواجهه با ایران ادامه داد: «مهار برنامه هسته ای ایران یک اولویت مهم برای ماست. برنامه موشکی ایران و همچنین فعالیت‌های شرورانه آنها در خاورمیانه نیز تهدیداتی چشمگیر محسوب می‌شوند و ما باید با این تهدیدات مقابله کنیم.»

یک کانال خبری عربی روز جمعه گزارش داد که «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه می کوشد تا عربستان سعودی نیز در گفتگوهای احتمالی پیرامون اعاده توافق هسته‌ای ایران حضور یابد.

شبکه خبری العربیه به نقل از ماکرون نوشت: «گفتگو با ایران سخت خواهد بود، و آنها نیاز خواهند داشت که متحدانمان در منطقه را [در مذاکره] برای یک توافق هسته‌ای وارد کنند و این شامل عربستان سعودی می شود».

محمود احمدی‌ نژاد در مصاحبه با شبکه آمریکایی فاکس نیوز از ارسال نامه به جو بایدن، رییس جمهور آمریکا، در هفته اخیر خبر داد.

محمود احمدی نژاد به شبکه فاکس نیوز گفت: «پس از اینکه جو بایدن در انتخابات پیروز شد به او نامه ای نوشتم. در آن نامه شرایط جهان را شرح دادم و از ایشان خواستم که قاطع بایستند و سیاست ها را به خاطر صلح و عدالت تغییر دهند!»

«یحیی رسول» سخنگوی فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق از هلاکت ۳ عنصر تروریستی در مرزهای مشترک با سوریه خبر داد. وی گفت: نیروهای گارد مرزی عراق عملیاتی را در مرزهای مشترک با سوریه ترتیب دادند.

بر اساس این گزارش، یحیی رسول افزود: عملیات نیروهای عراقی در مرزهای مشترک با سوریه پس از جمع آوری اطلاعات محرمانه انجام شد. در این عملیات، ۳ عنصر تکفیری از جمله یک عامل انتحاری که کمربند انفجاری به خود بسته بود، به هلاکت رسیدند.

رئیس جمهور روسیه روز جمعه توافقنامه تمدید «پیمان کاهش تسلیحات استراتژیک» میان مسکو- واشنگتن به مدت پنج سال را امضا کرد.

در بیانیه کاخ کرملین آمده است: «رئیس جمهور قانون فدرال تنفیذ توافقنامه برای تمدید معاهده میان فدراسیون روسیه و ایالات متحده در زمینه تدابیری برای کاهش و تحدید افزون‌تر تسلیحات تهاجمی استراتژیک مورخ هشتم آوریل ۲۰۱۰ را امضا کرد».

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس گفت: سیاست آمریکایی‌ها با اعمال فشار بر ایران نشان داد که شکست خورده است و دچار یک اشتباه محاسباتی نسبت به قابلیت جمهوری اسلامی ایران شدند و امروز نیز همچنان از موضع بالا صحبت می‌کنند، گرچه هر کس صحنه جهانی را نگاه می‌کند ضعف و افول آن‌ها کاملاً مشخص است.

وی با بیان اینکه مذاکره یا هر موضوعی که بنای طرح آن وجود داشته باشد نیاز به مقدمه‌ای دارد گفت: آمریکایی‌ها باید همه تعهدات خود را به شکل ملموس انجام دهند و خسارت‌های ما را پرداخت کنند.

صفحه‌ها

اشتراک در دیدگاه مجمع