اخبار

وزارت بازرگانی آمریکا با صدور دو دستورالعمل دولتی اعلام کرد موازین نظارتی جدیدی را برای کنترل انتقال فن‌آوری‌ها و فعالیت‌های افرادی که ممکن است با سرویس‌های نظامی خارجی همکاری کنند، وضع می‌کند.

براساس بیانیه روز پنجشنبه دفتر صنعت و امنیت وزارت بازرگانی آمریکا تشدید کنترل‌ها شامل ارتباطات با چین، کوبا، روسیه، ونزوئلا و همچنین «تمام کشورهای حامی تروریسم» خواهد شد.

یورونیوز نوشت:

جو بایدن پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری وعده داد که کشورش را باردیگر به برنامه جامع اقدام مشترک، برجام بازگرداند تا از این راه امکان کنترل توان هسته‌ای ایران تقویت کند اما رئیس جمهوری منتخب آمریکا اما هنوز جزئیات بازگشت کشورش به برجام و نیز احتمال طرح پیش شرط‌هایی را برای این منظور به صورت رسمی مشخص نکرده واز آن صحبتی نمی کند . او فقط  به نوعی از تمایل برای ادامه گفت وگو‌ها با تهران بر سر برنامه‌های هسته‌ای و موشکی این کشور خبر داده است .

صفحه توییتر آمریکانا نوشت: طبق آمار جدید موسسه گالوپ؛ ۲۷ درصد مردان و ۲۳ درصد زنان سیاه‌پوست آمریکایی گزارش داده‌اند که در یک سال گذشته در محل کارشان با تبعیض مواجه‌ شده‌اند.این تبعیض در میزان دریافتی ها، ساعات کاری اضافه، ارتقا و امنیت شغلی و رفتار حرفه ای و مانند آن بوده است.

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل ریاض را به رفتار سازنده و دوستی با همسایگان و منطقه فرا خواند و گفت: حاکمان عربستان بهتر است سیاست جنگ افروزی، پرورش تروریسم و همراهی علیه تحریم ملت‌ها را متوقف کنند.حسین امیرعبداللهیان حرف‌های آشفته وزیر خارجه عربستان سعودی و اتهام بی اساس به جمهوری اسلامی ایران را تکراری و کسل کننده خواند و گفت: ریاض باید به جنگ علیه مردم مظلوم یمن و کشتار زنان و کودکان یمنی پایان دهد.

روزنامه آمریکایی مدعی شده سه کشور اروپایی در حال انجام رایزنی‌هایی با کشورهای عربی درباره ایران و برجام هستند.

اندیشکده آمریکایی «صندوق جرمن مارشال ایالات متحده در گزارشی نوشت: انتظار می‌رود سیاست دولت بایدن در قبال ایران، ابتدا روی دو هدفِ مربوط به «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) متمرکز باشد. هدف اول، متقاعد کردن ایران به بازگشت به تعهداتش در جنبه‌های فنی هسته‌ای توافق است.

«سرگئی باتسانوف» رئیس جنبش دانشمندان طرفدار صلح در ژنو از نامه سرگشاده گروهی از دانشمندان و کارشناسان خلع سلاح هسته ای خطاب به جو بایدن رئیس جمهوری منتخب آمریکا خبر داد که در آن خواستار بازگشت واشنگتن به برجام شده اند. باتسانوف که چندین سال در دوره اتحاد شوروی و روسیه، نماینده مسکو در کنفرانس خلع سلاح هسته ای در ژنو بود و همینک رئیس جنبش دانشمندان طرفدار صلح (پاگواش) در ژنو است روز جمعه در توئیتی نوشت: گروهی از دانشمندان و کارشناسان خلع سلاح هسته ای از کشورهای مختلف خواستار بازگشت سریع آمریکا به برجام شده اند.

نشریه آمریکایی ‏فارین پالسی در تحلیلی به تلاش‌های موفقیت آمیز ایران در بی اثر کردن تحریم‌های آمریکا پرداخته و نوشته است: گذشت زمان به نفع ایران است تا امریکا. تاثیر تحریم‌ها کاهش یافته است. فروش ‌نفت ایران رو به افزایش است و راه‌های دور زدن تحریم‌ها برای ایران راحت‌تر شده است. همچنین توانایی ایران برای غنی‌سازی نسبت به گذشته افزایش چشمگیری یافت.گذشت زمان به نفع ایران است تا امریکا. تاثیر تحریم‌ها کاهش یافته است. فروش ‌نفت ایران رو به افزایش است و راه‌های دور زدن تحریم‌ها برای ایران راحت‌تر شده است. همچنین توانایی ایران برای غنی‌سازی نسبت به گذشته افزایش چشمگیری یافت.

رئیس جمهوری منتخب آمریکا، دیوید کوهن معاون پیشین سازمان جاسوسی سیا را بار دیگر برای دولت خود برگزید.

دیوید اس. کوهن در موضوعات امنیت ملی، امور مالی و حقوقی تجربه دارد. او از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ به عنوان معاون رئیس سیا فعالیت می‌کرد.

در این پست، او با مدیریت عملیات داخلی و جهانی سیا، نظارت بر مدرن‌سازی استراتژیک این سازمان و هدایت جمع آوری، تحلیل و اقدام اطلاعات خارجی همکاری داشت.

وی پروژه‌های ویژه‌ای را در زمینه فناوری‌های جدید و چگونگی کار بهتر با شرکت‌ها در پیشبرد ماموریت سیا هدایت کرد.

بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس امروز جمعه در واکنش به شناسایی گونه جدید و ناشناخته ویروس کرونا اعلام کرد که تمام مسیرهای ورودی به انگلیس از روز دوشنبه بسته خواهد شد و بسیاری سفرهای دیپلماتیک نیز در حال حاضر متوقف خواهد شد.

بر اساس اعلام رویترز، این اقدام در راستای اعمال محدودیت‌های بیشتر برای ورود مسافران به این کشور انجام خواهد شد.

صفحه‌ها

اشتراک در اخبار