300 مورد مرگ زندانیان در اثر رفتارهای خشونت‌آمیز نگهبانان آمریکا

گزارش حاضر بررسی آخرین گزارش سالیانه وزارت امور خارجه چین در مورد نقض حقوق بشر در آمریکا در سال 2008 است که توسط مرکز پژوهش های مجلس ترجمه و منتشر شده است.
قسمت دوم(حقوق سیاسی و مدنی) از مشروح این گزارش را که در چهار بخش تنظیم شده در زیر می خوانید:

*ردیابی 100.000 کاربر اینترنت و اجرای تست روی ده درصد شهروندان آمریکایی

در ایالات متحده محدودیت های بسیاری در قبال حقوق مدنی شهروندان اعمال می شود. بر اساس گزارشی که در وب سایت واشنگتن در 4 آوریل 2008 منتشر شد کنترل عمیقی بر صفحه های اینترنتی توسط تکنولوژی کاملا جدید مراقبت، صورت می گیرد و قادر است هر ایمیل و هر جستجوی آنلاینی را ثبت و کنترل کند. آمارها نشان می دهد که حداقل 100.000 کاربر اینترنت در آمریکا مورد ردیابی قرار گرفته اند و سرویس دهندگان، تست هایی را بر روی بیش از ده درصد شهروندان آمریکایی اجرا کرده اند.
FBI متعهد به اعمال کنترل و مراقبت غیرقانونی- که از سوی دولت مرکزی طراحی شده است و اخذ شماره تلفن شماره حساب و دیگر اطلاعات شخصی هزاران نفر از مردم با وسایل غیرمجاز شده است.

*استراق سمع دولتی

بر اساس گزارش سیاتل تایمز، در 15 جولای 2008 بوش، رئیس جمهور آمریکا در تاریخ 10 جولای لایحه ای را که در سیاست استراق سمع دولتی تجدید نظر می کند امضا کرد و آن را نقطه عطفی که برای امنیت مردم ما ضروری است، نامید. قانون جدید با مصونیت قانونی شرکت های مخابراتی که در برنامه های استراق سمع شرکت می کنند موافقت می کند و به دولت اجازه می دهد بدون مجوز قانونی، ارتباطات مخابراتی بین المللی مابین احزاب و گروه های خارج از ایالات متحده را به منظور اهداف ضد تروریستی مورد استراق سمع قرار دهد. اداره امنیتی داخلی ایالات متحده در جولای 2008 فاش کرد که به عنوان قسمتی از سیاست های گسترده تجسس، پلیس فدرال می تواند لپ تاپ یا وسایل الکترونیکی مسافران را بگیرد و برای مدت نامعلومی بدون هیچ سوءظنی به یک پایگاه سیار ببرد.
نیویورک تایمز در تاریخ 8 دسامبر 2008 گزارش داد که اداره امنیت ملی و به طور غیرقانونی مکالمات تلفنی یک دانشجوی مسلمان به نام علی تمیمی رادر ایالت ویرجینیا شنود کرد و به طور عمدی اطلاعاتی را که از طریق استراق سمع در جریان دادگاهی در 2005 که در آن این دانشجوی مسلمان به اتهام مباشرت در تروریسم، مجرم شناخته شده به دست آورد این اطلاعات شواهدی را نشان می دهد که برنامه استراق سمع ایالات متحده، حقوق مدنی شهروندانش را نادیده گرفته است.

*کشته شدن بی مورد شهروندان آمریکا توسط پلیس

سوءاستفاده پلیس از قدرت موجب نقض حقوق مدنی آمریکاییان می شود. بر اساس گزارش شیکاگو تریبون در 25 ژوئن 2008 شیکاگو شاهد هشت مورد تیراندازی از سوی افسران پلیس در طول دو هفته در ماه ژوئن بود که منجر به پنج مورد مرگ ناگهانی شدند. شاپل ترل، کارگر 29 ساله بهداشت عمومی، به طور اتفاقی در روز 22 ژوئن در ورودی ساختمانی دو طبقه در جایی که اعضای خانواده وی در هر چهار آپارتمان آن حضور داشتند، مورد اصابت گلوله پلیس قرار گرفت.
لوئیس کولون مرد 18 ساله ای در شیکاگو در روز 24 ژوئن در حالی که با دوستش برای دیدن دوستانش و صرف غذا در رستوران می رفت مورد اصابت گلوله افسر لباس شخصی قرار گرفت و کشته شد.
داریل بتل 20 ساله در آپارتمان خود در بروکلین در صبح روز دوم آگوست 2008 در اثر اصابت گلوله کشته شد. میشل مینئو در 15 اکتبر در ایستگاه پرتردد و شلوغ متروی بروکلین با باتوم پلیس مورد تجاوز جنسی قرار گرفت. گیلبرتو بلانکو در حالی که یک صندلی تاشو را در مقابل یک پلیس زن به نام داون اورتیز در یک پارکینگ در نزدیکی کلیسای کنی ایلند می چرخانید به وسیله گلوله کشته شد.

*میزان زندانیان آمریکا شش برابر بیشتر از میانگین جهانی است

نسبت زندانیان ایالات متحده در مقایسه با جمعیت آن به رکوردی جدیدی دست یافته است. واشنگن پست در 11 ژوئن 2008 گزارش داد که ایالات متحده ، 2.3 میلیون مجرم در پشت میله های زندان دارد. رقمی که از تعداد مجرمان هر کشور دیگری در جهان بیشتر است. در 11 دسامبر 2008 گزارشی از سوی وزارت دادگستری ایالات متحده منتشر شد که نشان می داد بیش از 7.3 میلیون نفر در آخر سال 2007 در مجازات تعلیقی یا زندان به سر می برند یا به طور مشروط از زندان آزاد شده آند. این رقم برابر است با 3.2 درصد همه ساکنین بزرگسال ایالت متحده و به عبارتی یک نفر از هر سی و یک نفر بزرگسال از هر 9 سیاهپوست دارای 20تا 34 سال سن، یک نفر در زندان است. میزان زندانیان ایالت متحده که بیش از هر دوره تاریخی این کشور است- شش برابر بیشتر از میانگین جهانی (125 نفر در هر 100.000 نفر) است. بر اساس آمارها، میزان جنایت پیشگی (اعتیاد به ارتکاب جرم) در ایالات متحده بالاست. نصف افرادی که سابقه محکومیت دارند در عرض سه سال مجددا به زندان محکوم شده اند.

*33 زندان ایالت کالیفرنیا دو برابر ظرفیت، زندانی دارد

حمایت مناسبی از حقوق اولیه زندانیان در ایالات متحده نمی شود. اطلاعاتی که در آگوست 2008 از سوی وزارت دادگستری این کشور ارائه شده است نشان می دهد که میزان محکومیت صادر شده در دادگاه های ایالات متحده از سال 1993 به بعد رو به رشد بوده است. مجرمانی که جرم های خشونت آمیز مرتکب شده اند بیش از پنجاه درصد کل مجرمان را تشکیل می دهند. در ایالت کالیفرنیا 172.000 زندانی وجود دارد که در 33 زندان این ایالت نگهداری می شود حال آنکه این زندان ها برای حدود نصف این تعداد زندانی با احتساب فضایی برابر با 6 فوت برای هر زندانی، ساخته شده اند. در مریلند زندان مارلبورو در حدود 1.500 زندانی در خود جای داده است. در حالی که ظرفیت آن در حدود 1.330 نفر است.

*مرگ زندانیان در اثر رفتارهای خشونت آمیز نگهبانان

گزارش های مکرری از مرگ زندانیان در اثر رفتارهای خشونت آمیز نگهبانان زندان وجود دارد. گزارشی از عفو بین الملل در سال 2008 نشان می دهد که در مراکز حبس و زندان های ایالات متحده برای کنترل زندانیان از دستگاه شوک دهنده به طور گسترده استفاده می شود. از سال 2001 به بعد بیش از 300 مورد گزارش شده است که مردم در اثر وارد شدن شوک جان باخته اند. از این 300 مورد 69 مورد آن در سال 2008 اتفاق افتاده است. بنابراین گزارش واشنگتن پست در 25 جولای بیش از 10 نگهبان زندان در پرنس جورج مریلند سابقه بازداشت دارند. حداقل شش نگهبان در هفت ماه گذشته به حالت تعلیق از خدمت درآمده اند و نه نفر دیگر علیرغم اینکه متهم به ارتکاب جرم و خشونت شده اند. هنوز در زندان مشغول به کارند. بارون پیکس که به خاطر مصرف کوکائین بازداشت شده بود، در ژانویه 2008 پس از اینکه یک افسر پلیس به او 9 مرتبه با یک دستگاه شوک دهنده، شوک وارد کرد، جان باخت.

*برخی از زندان های آمریکا بصورت تیمارستان های جدید برای معتادان و بیماران روانی درآمده است

رونی ال وایت 19 ساله در حالی که در یک سلول انفرادی در یک مرکز تأدیبی در پرنس جورج مریلند نگهداری می شد در روز 29 ژوئن بر اثر خفگی مرد.
بر اساس آخرین آمارهای وزارت دادگستری ایالات متحده (در ژوئن 2008) 154 زندانی در زندان های دولتی و فدرال در بین سال های 2001 تا 2006 در اثر ایدز مردند. با توجه به اینکه از هر 10 نفر زندانی شش نفر دارای بیماری روانی است، برخی از زندان های ایالات متحده به صورت تیمارستان های جدید برای معتادان به مواد مخدر و بیماران روانی درآمده است. در تاریخ 10 مه 2008 اکونومیست گزارش داد که ایالات متحده از جمله اندک کشورهایی است که در آن تبهکاران از حقوق خود محرومند برخی از ایالت های آمریکا حتی رای دادن را برای تبهکاران قدغن می کنند.

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید