احمد نادعلیان همراه با دوچرخه صلح عازم کره جنوبی شد

اثر «رویای صلح در خلیج فارس» با استفاده از یک دوچرخه در بهمن ماه سال 87 در جزیره هرمز ارائه شد. چرخ های این دوچرخه با استفاده از چند لاستیک کهنه دوچرخه طراحی و ساخته شده است. یک لاستیک کهنه دوچرخه که پس از استفاده مکرر صاف و بدون عاج بوده به صورت حروف بریده شده و حروف برجسته بر روی دو لاستیک دیگر نیز که فاقد عاج هستند به صورت وارونه چسبانده شده است و با رکاب زدن این خطی نوشته در ساحل حک می شود.

این هنرمند محیطی در همین رابطه به خبرنگار بخش هنرهای تجسمی خبرگزاری دانشجویان ایران توضیح داد: یک روز پس از پایان نمایشگاهم در ماه مهر نمایشگاه آثارم در شهر سئول افتتاح خواهد شد.

او اضافه کرد: بعد از دریافت دعوت نامه رسمی از «کیم چان دونگ» و عقد قرارداد با مرکز «آرکو»، مجموعه ای از آثارم را در یک نمایشگاه که به هنرهای محیطی اختصاص داده شده ارائه خواهم کرد.

نادعلیان گفت:در اولین نامه دعوت که برایم ارسال شد، مسئولان و انتخابگران نمایشگاه با توجه خاص به دوچرخه «رویای صلح در خلیج فارس»،پیشنهاد ارائه اثری در رابطه با آن را دادند تا به واسطه این دوچرخه پیام صلح دوستانه آنها در آن نقطه جهان نیز دیده شود. همچنین توافق شده است که عکسهای دوچرخه «رویای صلح در خلیج فارس» در کاتالوگ نمایشگاه منتشر شود.

او درباره دیگر جزییات این نمایشگاه توضیح داد:علاوه بر دوچرخه صلح که به صورت مجموعه عکس و چیدمان ارائه خواهد شد، دو مهر سنگی جدید بزرگ نیز آماده کرده ام و به صورت چیدمان در فضای نمایشگاهی ارائه خواهم کرد. چیدمان اثر ویدئوئی «مرگ ماهی ها» نیز بخش دیگری از این نمایشگاه است.

نادعلیان که همزمان با این سفر قرار است بخشی از هنر محیطی خود را در حاشیه رودخانه «هان» به اجرا بگذارد، بیان کرد: در ساحل رودخانه «هان» که از میان شهر سئول می گذرد، آثار هنر محیطی انجام خواهم داد و قبل از افتتاح رسمی نمایشگاه با دوچرخه صلح در یکی از سواحل کره جنوبی رکاب می زنم. برای این سفر علاوه بر دوچرخه قبلی، خط نوشته های جدیدی نیز آماده کرده ام.

به گفته این هنرمند نقاش، برای این نمایشگاه که در موزه مرکز آرکو برگزار خواهد شد، ده هنرمند از کشورهای ژاپن،آمریکا، آلمان ، چین،انگلستان،آرژانتین،هلند،هند و دو هنرمند از کره جنوبی دعوت شده اند. موزه مرکز آرکو که معمولا برگزار کننده نمایشگاه های رسمی کشور کره در قلمروی هنر معاصر است،در این مدت میزبان این هنرمندان می شود و در حاشیه این نمایشگاه نشست مرور مجموعه آثار نادعلیان نیز برپا خواهد شد.

این هنرمند محیطی با تاکید بر اهمیت پرداختن به نیازهای فرهنگی در جوامع گفت:با توجه به مفاد قرارداد، هزینه های این سفر و اقامت در کره توسط مرکز «آرکو» پرداخت خواهد شد. اگرچه میزان منفعت اقتصادی چنین سفری مهم نیست،اما ضرورت فرهنگی ایجاب می کند تا صدای صلح مردم ایران، دوستی ملل و پیوند انسان با طبیعت که در فرهنگ ما ریشه دارد، بواسطه هنر در قلمرویی جهانی منتشر شود.

بر روی چرخ های دو چرخه علاوه بر عنوان «رویای صلح در خلیج فارس» جملات کوتاهی همچون «جنگ نه» ، «دوستی ملل»،«محیط پاک» و آدرس سایت آثار محیطی احمد نادعلیان «WWW.RIVERART.NET» دیده می شود.

تمامی نوشته ها به زبان انگلیسی بوده که هدف از انتخاب این زبان وسعت کاربرد آن در جهان است.

نادعلیان بهمن ماه سال 87 هر روز با استفاده از دوچرخه صلح رکاب در جزیره هرمز مسافتی بیش از 1400 کیلومتر را رکاب زد. این مسافت به صورت نمادین مرتبط با میزان تقریبی ساحل خلیج فارس است که از خرمشهر تا بندرعباس وسعت دارد.

هدف او ترویج فرهنگ صلح و صیانت از حریم جغرافیایی و فرهنگی کشور ایران است و به گفته خودش هنر انسانی ترین راه برای ترویج فرهنگ صلح محسوب می شود.

این اثر در ادامه روند مجموعه مهرهای استوانه ای که از سال 85 ساخته و بر روی ماسه ها چاپ کرد شکل گرفت.

سال 2009 نیز یکی از آثار ماسه چاپی نادعلیان با درج نام «خلیج فارس» در تقویم دیواری هنر محیطی آمریکا منتشر شد.

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید