اشغال فلسطین و تروریسم صلح جهانی را تهدید می‌کنند

مزروقی علی رئیس مجلس اندونزی امروز دوشنبه در آئین گشایش پنجمین اجلاس سالانه مجمع مجالس آسیایی در دمشق اظهار داشت: اعضای مجمع مجالس آسیایی امیدوارند این مجموعه از نمایندگان بتوانند در راستای توسعه آسیا گام اساسی بردارند.

وی با اشاره به نقش آفرینی اتحادیه بین المجالس آسیایی (APA) در حل مسائل این قاره، تصریح کرد: مجالس می توانند در کنار دولت ها فقر را از چهره آسیا بزدایند و در عرصه دیپلماسی پارلمانی نقش فعالی ایفا کنند.

رئیس مجلس اندونزی که طی دو سال گذشته ریاست مجمع مجالس آسیایی را بر عهده داشت، گفت: آگاهیم که کشورها روز به روز به هم متصل می شوند و لذا کشورهای منطقه باید همکاری های منطقه ای را بیشتر و از طریق (APA) و دیگر نهادها و کمیته های منطقه ای دنبال حل مشکلات باشند.

مرزوقی علی از اشغال فلسطین توسط رژیم صهیونیستی و تروریسم به عنوان دو مسئله مهم جهان که تمدن ملل آسیایی را تهدید می کنند، یاد کرد و متذکر شد "باید ظرفیت های لازم برای ریشه کن کردن تروریست را ایجاد کرد ".

وی با اشاره به بحث فلسطین که هنوز تحت اشغال رژیم نامشروع و غاصب اسرائیل قرار دارد، این موضوع را تهدید کننده صلح جهانی دانست و اضافه کرد: مردم غزه در رنج به سر می برند و از توسعه شهرک سازی های اسرائیل در فشار به سر می برند که معتقدم اتحادیه بین المجالس که در تروئیکا با تصویب قطعنامه هایی دنبال حل این مسئله بوده، باید تعهد خود را در این زمینه انجام دهد.

مرزوقی علی خاطرنشان کرد که کشورهای عضو (APA) نقش مهمی در ایجاد صلح در فلسطین ایفا می کنند.

رئیس مجلس اندونزی در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: کشورهای آسیایی ثابت کرده اند که اقتصاد های محکمی دارند و لذا برای پیش بینی بحران ها اهمیت اصلاحات نظام مالی جهان ضرورت دارد.

وی با تاکید بر اینکه بهبود اقتصادی کشورهای آسیایی ضروری است، افزود: مسئله مهم دیگر دخالت زنان در همه شئونات زندگی است؛ چرا که این موضوع کلیدی برای ایجاد یک جامعه صلح آمیز و عادلانه است.

در ادامه مراسم افتتاحیه مجمع مجالس آسیایی در سوره، محمدهادی نژادحسینیان دبیرکل مجمع مجالس آسیایی با تشکر از محمود البرش رئیس جدید این مجمع و مزروقی علی رئیس دوره گذشته آن اظهار داشت: همگرایی در آسیا توسط (APA) برای پیشرفت بیشتر صلح باید مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: ما در چارچوب (APA) برای اعضا زمینه های تحکیم هماهنگی را فراهم کردیم و لذا اساس اتحادیه مجالس آسیایی ارتقای قدرت های پارلمانی به سمت همگرایی بیشتر در آسیاست.

نژادحسینیان خاطرنشان کرد: مجمع مجالس آسیایی به ابتکارات خوبی در زمینه همکاری در آسیا دست زده است و مسائل غزه و بحث تهاجم رژیم صهیونیستی به مناطق مختلف فلسطین را برررسی کرده است.

محمود الابرش رئیس مجلس سوریه و رئیس دو سال آینده مجمع مجالس آسیایی هم در مراسم افتتاحیه این مجمع طی سخنان کوتاهی اظهار داشت: در تاریخ گاهی ما از هم جدا بوده ایم ولی سرنوشت این بود که کنار هم باشیم و به ریشه خود برگردیم.

وی افزود: بسیاری از نشانه های پیشرفت از طریق پارلمان ها توسعه یافته تا مردم پیشرفت کنند.

محمود الابرش یادآور شد: جهانی شدن یک سیستم فراگیر در دنیای امروز است و رئیس جمهوری سوریه نیز به دنبال ایجاد این پل ارتباطی بین کشورهاست.

رئیس مجلس سوریه با بیان اینکه بحث اشغالگری در فلسطین هنوز وجود دارد، گفت: در حال حاضر بخش زیادی از فلسطین تحت اشغال است و علیرغم اینکه عراق خود را پیدا کرده ولی فلسطین و لبنان به این مرحله نرسیده اند.

وی در پایان به تاکیدات رئیس جمهور کشورش در زمینه بازگشت مهاجران فلسطینی به کشورشان اشاره کرد و گفت: سوریه هر گونه تحریم بر علیه خود را محکوم می کند.

گفتنی است؛ پس از اتمام مراسم افتتاحیه پنجمین اجلاس سالانه مجمع مجالس آسیایی، محمود الابرش رئیس مجلس سوریه و نژادحسینیان دبیرکل این مجمع و محمد هدایت نوری از اندونزی در آغاز اجلاس پنجم مجمع مجالس آسیایی سخنرانی کردند.

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید