انقلاب اسلامی ایران پرچمدار رعایت حقوق بشر در دنیا است

انقلاب اسلامی ایران پرچمدار رعایت حقوق بشر در دنیا است

حجت الاسلام والمسلمین عبدالعلی استیری در خطبه اول نماز جمعه جوادآباد پس از توصیه خود و نمازگزاران به تقوای الهی اظهار داشت: قیام سالار شهیدان حضرت اباعبداللّه الحسین (ع) به عنوان بزرگ ترین حادثه تاریخ اسلام، پس از رحلت پیامبر (ص) و به عنوان یک انقلاب بزرگ اجتماعی، از حوادثی است که زمینه های آن یک باره در سال 61 هجری پیدا نشد، بلکه ریشه های آن را باید در چند دهه پیش و در تحولات فرهنگی، سیاسی و اجتماعی عصر خلفا جست وجو کرد.
امام جمعه جوادآباد گفت: آنچه پس از رحلت پیامبر (ص) در سقیفه بنی ساعده رخ داد، ریشه در حوادث عصر رسالت داشت و آنها نیز به نوبه خود از حوادث پیش از اسلام ریشه می گرفت. حادثه عاشورا نیز یکی از پیامدهای تلخ سقیفه بنی ساعده بود به عبارت دیگر، عاشورا حلقه ای از زنجیرهای به هم پیوسته ای است که یک سر آن به سقیفه و سر دیگر آن به "کربلا " متصل است.
وی ادامه داد: سقیفه نیز به عنوان یک پدیده اجتماعی، ناگهانی تحقق پیدا نکرد و ریشه های آن را باید در عصر جاهلیت و جریانات سیاسی و اجتماعی عصر نبوت جست وجو کرد و در حقیقت سقیفه پیامد بازگشت معیارها و ملاک های جاهلی بود.
استیری خاطرنشان کرد: از این دیدگاه، همه بدبختی ها، انحراف ها و بدعت هایی که متوجه اسلام شد و همه ستم هایی که بر اولیای خدا رفت، به سقیفه می رسد و همه بدبختی های پس از هجرت به جریان های پیش از هجرت و همه مشکلات پیش از هجرت به بعضی از بزرگان قریش منتهی می شود که منافقانه اظهار اسلام کردند. امیرالمؤمنین علی(ع) درباره این عناصر فاسد در جامعه اسلامی و فرصت جویی آنان برای رجعت طلبی فرمودند: "مسلمان نشدند، بلکه فقط تظاهر به مسلمانی کردند و کفر را در دل پنهان داشته اند و آن گاه که یار و همدستانی یافتند، کفر پنهان خویش را آشکار کردند ".
امام جمعه جواد آباد تاکید کرد: ،قیام امام حسین (ع) ریشه دارتر از آن است که بتوان آن را به شروع سلطه گری یزید و درخواست بیعت از امام حسین(ع) محدود ساخت و پس از رحلت پیامبر اسلام (ص)، در فراز و نشیب هایی که برای جامعه اسلامی پیش آمد، حضور داشتند و با کمال هوشیاری آنها را نظاره می کردند.
وی افزود: اینگونه نبود که امام حسین (ع) به یک باره چشم باز کنند و نامه یزید را مقابل خود ببینند و متوجه شوند چاره ای جز بیعت با طاغوت زمان، یا شهادت ندارند، بلکه آن حضرت سالیان متمادی بود که خون دل می خوردند.
حجت الاسلام و المسلمین استیری در خطبه دوم نمازجمعه این شهر نیز پس از توصیه همگان به رعایت تقوای الهی با اشاره به 19 آذر روز جهانى حقوق بشر، گفت: دهم دسامبر مصادف با 19 آذر ماه روز جهانی حقوق بشر است و معمولاً در سراسر دنیا فعالان حقوقی و اجتماعی کشورهای مختلف به این مناسبت دیدگاه های خود را در ارتباط با ارتقاء رعایت انسانی در سراسر جهان به ویژه شعار مطروحه هرسال اعلام می دارند، شعار جهانی سال جاری نیز عبارت است از اینکه با صدای بلند بگوییم تبعیض ها، متوقف شود.
امام جمعه جوادآباد افزود: اسلام با صراحت و قاطعیت اعلام می کند که همه انسان ها برابرند. زادگاه، رنگ، نژاد، منطقه جغرافیایی، زبان و... نمی تواند مایه امتیاز و برتری افراد بر یکدیگر باشد.
ملاک برتری و فضیلت در اسلام، دانش، پرهیزکاری، ایمان و فداکاری است، در اسلام همه مردم حقوقی مشترک و مساوی دارند و امروزه دنیای غرب، حقوق بشر را مخصوص انسان غربی می داند و برای جهان سوم و کشورهای تحت ستم و استعمار، هیچ حقی قائل نیست و هرگاه در این باره راجع به جهان سوم سخن می گوید، غرض و هدفی سیاسی دارد.
وی در ادامه با اشاره به فرارسیدن تاسوعا و عاشورای حسینى و شهادت حضرت امام حسین(ع) و اصحاب وفادارش خاطرنشان کرد: پس از گذشت 14قرن از حادثه کربلا انقلاب عاشورا همچنان زنده است و گذشت زمان نتوانسته آن را به فراموشی بسپارد و در آن انقلاب کودک وجوان، زن و مرد از سرباز شش ماهه گرفته تا پیرمرد 80 و 90ساله، نقش داشتند و با وجود تلاش دشمن و بابدترین اعمال نتوانستند آن را از صحنه تاریخ حذف کنند.
امام جمعه جواد آباد در پایان تصریح کرد: عزاداری ها امروز باید با بصیرت و آگاهی و هوشیاری باشد و اگر عزاداری بدون مسائل سیاسی باشد، پذیرفته نیست و ذکر حوادث کربلا بدون حواشی و تشریح آن شایسته نیست و حمایت از انقلاب و رهبری و آرمان رهبری وظیفه همه ماست چراکه دشمن از عزاداری هدف دار می ترسد.

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید