ترکیه همکاری جهانی برای مبارزه با تروریسم را ضروری دانست

وی در مراسمی که از سوی نهاد حقوق بشر ترکیه وابسته به نخست وزیری این کشور در آنکارا برپا شده بود، این مطلب را عنوان کرد.
چیچک گفت: در حال حاضر دستکم 50 کشور جهان درگیر مساله تروریسم هستند و اکثریت جمعیت جهان نیز در معرض خطر تروریسم قرار دارند.
وی با تاکید بر این که ترور در حال حاضر یک تهدید بین المللی است، گفت: برای مبارزه با یک تهدید بین المللی، همکاری جهانی نیز الزامی است و سازمان ملل نیز باید در این زمینه گام بردارد.
چیچک با انتقاد از کشورهای داعیه دار حقوق بشر گفت: کشورهایی که از حقوق بشر دم می زنند و سرکردگان گروه های تروریستی در آنها اقامت دارند، نه اقدام به اعاده این افراد و نه اقدام به محاکمه آنان می کنند.
به گفته چیچک، مفاهیمی مانند حقوق بشر،آزادی و دمکراسی در عصر حاضر مورد استثمار قرار می گیرند و همه گروه های تروریستی نیز برای اعمال خود که حق حیات را از انسان ها سلب می کند این مفاهیم را به کار می برند.
معاون نخست وزیر ترکیه افزود: کشورهای داعیه دار حقوق بشر در موارد مختلف حق حیات انسانی را مورد سوء استفاده قرار می دهند و بطور نمونه این کشورها در ملاء عام از کمکهای انسانی و تعهدات بین المللی سخن به میان می آورند ولی حتی یک دهم تعهدات بین المللی خود را ادا نمی کنند.
چیچک گفت: بیانیه جهانی حقوق بشر یک ایده آل بشری است و حتی اگر از لحاظ حقوقی از سوی کشوری قبول نشود از لحاظ اخلاقی مورد قبول همگان است .
به گفته معاون نخست وزیر ترکیه، در حال حاضر در زمینه مساله حقوق بشر استانداردهای قابل قبولی برای همگان در زمینه بین المللی مطرح
است ولی عملا این استانداردها به کار گرفته نمی شود و مسایلی همچون تروریسم، تبعیض نژادی و جنسی هم در کشورها و هم در بین دولت ها به کار گرفته می شود.
وی افزود: آخرین تغییرات در قانون اساسی ترکیه در ماه سپتامبر در 20 مورد بطور مستقیم و غیرمستقیم در زمینه بهبود حقوق بشر می باشد و امیدواریم که قبل از انتخابات عمومی در سال آینده برخی قوانین مرتبط با تغییرات قانون اساسی را به تصویب برسانیم.
خانم ' گلدال آکشیت' رییس کمیسیون برابری حقوق زن و مرد در مجلس ملی ترکیه نیز در این نشست گفت: بیانیه جهانی حقوق بشر به رغم اینکه یک بیانیه جهانی است ولی در آن توجه چندانی به نقض عملی حقوق زنان در سطح جهان نشده است.
به گفته وی زنان که نیمی از جمعیت جهان را تشکیل می دهند هم از موارد نقض بشر کلی و هم از موارد نقض بشر که در حق آنان بکار برده می شود رنج می برند.
وی خشونت در خانواده ها، قتلهای ناموسی و عدم امکان تحصیل را تنها گوشه ای از موارد نقض حقوق بشر در مورد زنان خواند و گفت: ترکیه تجربه ای تاریخی در زمینه برابری حقوق زن و مرد دارد، ولی به رغم وجود قوانین در ترکیه تبعیض بین زن و مرد و نقض حقوق زنان همچنان پابرجاست.
آکشیت با اشاره به تغییرات در برخی مواد قانون اساسی، قوانین مدنی، جزایی و حقوقی به نفع بانوان این کشور گفت: این تغییرات انجام شده است ولی مهمتر از انجام تغییرات در قوانین، تغییر در دیدگاه ها و اجرای این تغییرات است.
وی تشکیل کمیسیون برابری حقوق زن و مرد در مجلس ملی ترکیه در سال های اخیر را نیز از جمله گام های مهم ترکیه برای احقاق حقوق بانوان این کشور خواند.
' شاهد نژام' نماینده سازمان ملل در ترکیه نیز طی سخنانی در این مراسم از تلاش های ترکیه برای احقاق حقوق بشر در این کشور تقدیر کرد.
به گفته وی در حال حاضر میلیون ها نفر در سطح جهان از موارد نقض حقوق بشر در زمینه های مختلف رنج می برند و مسایلی همانند تبعیض نژاد، فقر، گرسنگی، عدم امکان تحصیل دختران تنها بخشی از این موارد نقض حقوق بشر است.
' محمد ییلماز کوچک' رییس نهاد حقوق بشر ترکیه وابسته به نخست وزیری این کشور نیز طی سخنانی در گفت: این نهاد فعالیت های خود را در چهار سرفصل همکاری و هماهنگی با نهادهای داخلی و خارجی حقوق بشر، تعلیم و تربیت حقوق بشر، بررسی موارد نقض حقوق بشر و ارایه راه حل برای شکایات واصله به این نهاد پی می گیرد.
به گفته ییلماز کوچک با تغییر ساختار این نهاد امکان فعالیت مستقل و گسترده تر برای این نهاد فراهم خواهد شد.

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید