امنیت،صلح ،‌دوستی و آبادانی ،‌ارمغان همکاری‌های منطقه‌ای است

دکتر محمود احمدی نژاد در دیدار وزرای انرژی و آب افغانستان و تاجیکستان با قدردانی از همکاری و هماهنگی های مثبت و سازنده وزرای سه کشور در جهت خدمت به مردم اظهار داشت: امروز سه کشور در فضایی برادرانه و متعهدانه به دنبال خدمت به ملت ها و کشورهای خود برآمده اند و بی تردید این همکاری ها موجب پیشرفت ، رفاه و امنیت سه ملت است .

رییس جمهور با تاکید بر این که ایران، افغانستان و تاجیکستان سه ملت و کشوری هستند که روابط آنها به طور ویژه از اعماق تاریخ به هم پیوند خورده است ، گفت : سه کشور به مانند اعضای یک پیکر هستند که در غم و شادی شریک یکدیگرند.

احمدی نژاد خاطر نشان کرد : ایران ، افغانستان و تاجیکستان دارای فرهنگ ، دین ، زبان و منافع مشترک هستند و امروز شرایطی فراهم آمده است که می توانند از امکانات یکدیگر برای پیشرفت ، آبادانی و رفاه کشور و ملت های خود استفاده کنند .

رییس جمهور گفت : سه کشور علاوه بر تقویت روابط تاریخی ، فرهنگی و اعتقادی باید در حوزه های اجتماعی ، اقتصادی و زیربنایی نیز همکاری های خود را به نفع ملت های خود تقویت کنند تا روابط برادرانه و مستحکم سه کشور هر چه بیشتر تثبیت و ماندگار شود.

احمدی نژاد با بیان این که سه کشور در زمینه های گوناگون فرصت های فراوانی برای ارتقاء سطح همکاری دارند، اظهار داشت : هر سه کشور از امکانات و توانمندی های ویژه ای برخوردارند که اگر در کنار هم قرار بگیرد، موجبات پیشرفت هر سه کشور را فراهم خواهد کرد.

رییس جمهور افزایش همکاری در زمینه آب و انرژی را از اهمیت ویژه ای در روابط و مناسبات سه کشور دانست و گفت : ایران آمادگی دارد امکانات و تجربیات خود را در زمینه شیوه استفاده از آب در اختیار افغانستان و تاجیکستان قرار دهد و بی تردید برنامه ریزی دقیق و تنظیم مناسب تفاهمات، آسایش و رفاه سه ملت را فراهم خواهد آورد.

احمدی نژاد خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران پیشرفت و امنیت تاجیکستان و افغانستان را پیشرفت و امنیت خود می داند .

رییس جمهور اضافه کرد: آنچه تاریخ و آینده سه کشور را رقم می زند تلاش هایی است که امروز از روی برادری و تعهد بین سه کشور در حال انجام است ، اینگونه تلاش ها ماندگار بوده و امنیت ، صلح ، دوستی و آبادانی منطقه را به ارمغان می آورد.

در این دیدار محمد اسماعیل خان وزیر انرژی و آب افغانستان پیشرفت های ایران را در بخش های مختلف، افتخار امت اسلامی دانست و گفت : این که ایران تجربیات خود را که با هزینه های سنگینی به دست آورده به آسانی در اختیار کشورهای نیازمند قرار می دهد اقدام ارزشمندی است که باید همه ملت ها و کشورها از آن الگو گرفته و قدر آن را بدانند .

شیر علی گل ، وزیر انرژی و صنایع تاجیکستان نیز در این دیدار با اشاره به همکاری های مناسب تهران و دوشنبه گفت : مردم تاجیکستان هیچ گاه حمایت های ایران را فراموش نخواهند کرد .

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید