کنفرانس صلح جهانی در عصر امپریالیسم

کنفرانس صلح جهانی در عصر امپریالیسم

به مناسبت گرامیداشت میلاد حضرت محمد (ص) پیام آور صلح و معنویت کنفرانس "صلح جهانی در عصر امپریالیسم"، 23 بهمن ماه در شهر تورنتوی کانادا برگزار شد.

این کنفرانس با مشارکت چند مرکز اسلامی از جمله موسسه اندیشه اسلامی معاصر (ICIT) گروه های حامی صلح و ضد جنگ در کانادا ، جامعه اسلامی الهادی کانادا، سازمان شیعیان کانادا CASMO و مرکز اسلامی یورک با حضور شخصیت های سیاسی، فرهنگی، علمی و اجتماعی جوامع مختلف کانادا برگزار شد.

یکی از ویژه گی های کنفرانس سالجاری حضور خانم سینتیا مک کینی عضو پیشین کنگره آمریکا و نامزد ریاست حزب سبز آمریکا، دکتر فیل ویلیتو استاد برجسته دانشگاه و نویسنده منتقد آمریکایی، از طرفداران پرتلاش صلح جهانی و از منتقدین سرسخت سلطه غرب و همچنین جرج سوربن سرکنسول کشور کوبا در تورنتو به عنوان سخنرانان اصلی کنفرانس بود که هر سه سخنران اصلی برنامه در خصوص صلح جهانی و نقش سلطه آمریکا در تضاد با صلح در جهان به ایراد سخن پرداختند.

این کنفرانس به دلیل حضور این دو منتقد سرشناس امریکایی از اهمیت بسیار زیاد و همچنین استقبال گسترده ای برخوردار بود.

در ابتدا، ظفر بنگاش از فعالان جامعه اسلامی کانادا و رئیس موسسه اندیشه اسلامی معاصر در رابطه با انقلاب اسلامی ایران و اثرگذاری آن بر حرکت های ضد استکباری و ضد سلطه در جهان و به ویژه کشورهای منطقه سخنانی ایراد نمود.

وی با تبریک سی و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به مناسبت های ویژه ای که در این ایام تقارن پیدا کرده اند، اشاره نمود.

مدیر موسسه اندیشه اسلامی معاصر فرا رسیدن ایام جشن سالگرد میلاد پیامبر بزرگوار اسلام (ص) را به حضار تبریک گفت و همچنین شهادت حاج ملک شباز که بیشتر با نام مالکوم ایکس شناخته می شود را گرامی داشت.

وی به زندگی پیامبر اسلام اشاره کرد که سراسر مبارزه در برابر استبداد و ظلم و ستم بود و صبر، پشتکار و استقامت. در تبعیت از آن پیامبر عظیم الشان قرن ها بعد امام خمینی توانست رژیم فاسد شاه را سرنگون سازد و برای اولین بار در تاریخ معاصر دولت اسلامی تاسیس کند.

جورج سوربن سرکنسول کوبا در تورنتو، ضمن ادای احترام به مبارزات مردم ایران گفت: کشورش مخالف هر گونه تهدید به حمله نظامی یا تحریم ها علیه جمهوری اسلامی است.

وی تاکید کرد: کوبا در کنار مردم و دولت ایران برای حفظ استقلال و عزت خود ایستاده است.

فیل ویلیتو یکی از فعالان صلح در آمریکا که اخیرا کتابی بسیار خواندنی "در دفاع از ایران" را نوشته است، موضوع سخنرانی خود را به "اسطوره های رسانه ای در مورد ایران " اختصاص داد.

وی تشریح کرد : افسانه های زیادی از جمله این ادعا که ایران در حال ساخت سلاح های هسته ای توسط رسانه ها ساخته شده است اما تا کنون هیچ مدرکی دال بر تائید این ادعا ارائه نشده است. در عین حال رسانه ها این دروغ را به طور مداوم منتشر می کنند تا بتوانند از ایران یک چهره اهریمنی ترسیم کنند.

فیل ویلیتو همچنین خاطراتی در باره سفر جذاب خود به جمهوری اسلامی بیان کرد و به و مهمان نوازی ایرانیان و فرهنگ غنی و تاریخ دیرپای آنان اشاره نمود.

خانم سینتیا مک کینی، عضو پیشین کنگره آمریکا حول سیاست خارجی آمریکا و اینکه چگونه این سیاست در جهت تضعیف آرمانهای مشروع مردم تلاش می کند، متمرکز بود.

وی در سخنان خود بطور مکرر به مبارزات مردم فلسطین، مصر، لبنان و تونس اشاره کرد و گفت: "این حق مردم است که فارغ از سیاست های منفعت طلبانه آمریکا و غرب، سرنوشت خویش را خود بدست بگیرند.

خانم مک کینی همچنین به زندگی سراسر مبارزه مالکم ایکس اشاره کرد و گفت: "او شجاعت و تعهد خود را به نمایش گذاشت و آماده شد تا زندگی شرا فدای اشول و اهدافش کند." مردم ایران در دوران انقلاب اسلامی، فلسطینیان، مردم مصر در امروز نیز با همین روش در پی کسب آزادی هستند. انها می خواهند با کسانیکه در پی سلطه بر آنها هستند مقابله کنند.

در بخش پایانی کنفرانس صلح جهانی در عصر امپریالیسم، خانم سینتیا مک کینی، فیل ویلیتو و جرج سوربن به پرسش های حاضرین پاسخ دادند.

همچنین حضور گروه هایی از مسیحیت و یهودیان غیر صهیونیست در کنار مسلمانان کانادایی در این کنفرانس بسیار قابل توجه بود.

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید