جام صلح و دوستی به رییس جمهوری ایران اهداء شد

یک استاد برجسته دانشگاه پیرآس واقع درغرب شهر آتن ،جام صلح و دوستی را به محمود احمدی نژاد رییس جمهوری ایران اهداء کرد.

استاد دیمتریس کامبیس استاد تجارت و اقتصاد دانشگاه پیرآس واقع درغرب شهر آتن روز چهارشنبه در نشست خبری با ایرنا گفت: ما از توسعه روابط خود با جمهوری اسلامی ایران استقبال می کنیم و جام صلح و دوستی را به عنوان بزرگداشت و احترام به رییس جمهوری اسلامی ایران، به حمید بقایی معاون رئیس جمهور کشورتان تحویل تا تقدیم دکتر محمود احمدی نژاد، نماید.

این استاد یونانی که رئیس، هیات رئیسه یک شرکت مشاورتی تجاری شناخته شده نیز می باشد ،دراین نشست با اشاره به جایگاه ویژه کشورمان درمنطقه وجهان گفت : ایران کشوری قدرتمند درمنطقه است و همه به خوبی می دانند بدون همراهی و همکاری ایران، ثباتی در منطقه ایجاد نه خواهد شد ، زیرا جمهوری اسلامی ایران نقش اساسی درایجاد صلح و ثبات در منطقه ایفا می کند.

وی افزود: ایران و یونان دارای تمدنی غنی و تاریخی هستند که استفاده صحیح و عملی ازاین عامل مهم که مانند بزرگراهی برای توسعه روابط ملت هاست،، در توسعه روابط دو کشوردوست بسیار موثرو مفید واقع خواهد شد.
این استاد یونانی توسعه روابط گردشگری وفرهنگی بین دو کشور تاریخی و کهن ایران و یونان را بسیار مهم قلمداد کرد و گفت: رئیس جمهور یونان در دیدار با معاون رئیس جمهور ایران تمایل خود بر توسعه روابط همه جانبه و بخصوص درصنعت گردشگری را ابراز داشت و وزیر فرهنگ یونان نیزدر دیدار خود با حمید بقائی بر این مهم تاکید و قول هایی را مبنی بر تسهیل صدور روادید برای شهروندان ایرانی که مایل به سفر توریستی به یونان هستند را داده است.
وی درادامه گفت: بایستی از حرف زدن فراتر رفت و تصمیمات جدی برای عملی کردن توسعه روابط دو کشور متمدن یونان و ایران گرفته شود .

این استاد یونانی درادامه سخنان خود افزود: خیلی ها به یونان سفر می کنند و ابراز دوستی و همیاری دراین شرایط سخت اقتصادی با ما می نمایند ولی عملا کاری نمی کنند ولی من اطمینان دارم دولت و ملت دوست ایران و یونان با تکیه بر فرهنگ غنی خود، در گفتار و عمل صادق هستند و با توسعه روابط همه جانبه و بخصوص توسعه همکاری در زمینه فرهنگی و گردشگری، به همگان اثبات خواهند کرد که دو ملت در کنار هم هستند.

کامبیس سفر معاون رئیس جمهور کشورمان و هیات همراه به یونان را بسیار موفقیت آمیز خواند و گفت: دراین سفردولتمردان ایران و یونان برای توسعه همه جانبه روابط به خوبی عمل کردند و بایستی اینگونه سفرها و تبادلات بین مسئولان دولتی و بخش خصوصی دو کشورادامه یابد تا زیر بنای توسعه هرچه بیشتر روابط دو کشور فراهم آید.
وی درادامه این نشست خبری با تاکید بر ضرورت توسعه روابط همه جانبه دو کشور تصریح کرد: بایستی گام به گام از کارهای کوچک ولی عملی شروع کرد و سپس رفته رفته به توسعه پروژه های بزرگتر پرداخت و به همین خاطر من معتقدم توسعه در مرحله اول می تواند با از سرگیری پروازها بین دو کشور و سفر گردشگران ایرانی به یونان و بلعکس آغاز شوند.

این استاد یونانی درادامه گفت: معاون رئیس جمهور ایران گفته است حدود دو میلیون گردشگر ایرانی سالانه به ترکیه سفر می کنند ، من معتقدم این مهم به علت شباهت های فرهنگی دو کشور و سهولت در امر سفر، باعث شده که ایرانیان به ترکیه سفر کنند و این همکاری نیز می تواند در مورد یونان صدق کند،زیرا مردم ایران مردمی متمدن هستند و تمایل دارند با خانواده های خود به کشورهایی سفر کنند که با فرهنگ سنتی و تاریخی آنان شباهت داشته باشد و یونان دارای چنین مشخصه ای است.

کامبیس درادامه افزود: یونان به عنوان یک کشورعضو اتحادیه اروپا گرچه در حال حاضر با مشکلات اقتصادی روبروست، ولی با تلاش های دولت و همراهی مردم، از این مشکلات نیز گذر خواهد کرد وایران به عنوان کشور قدرتمند منطقه که دارای روابط خوبی با کشورهای همسایه خود است، می توانند همکاری های تجاری و اقتصادی خود را در چارچوب منافع دو ملت توسعه دهند.

وی در پایان تبادل و سفرهای دست اندرکاران بخش دولتی و خصوصی دو کشور را یکی از راهکار های مهم توسعه روابط دو کشور قلمداد کرد.

معاون رئیس جمهور و رئیس میراث فرهنگی . گردشگری کشورمان از روز دوشنبه پیش به همراه یک هیات برای شرکت در برنامه هفته میراث فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و دیدار با مقامات رسمی و شخصیت های یونان به آتن سفر کرده بود.

حمید بقایی در خلال اقامت خود در آتن پایتحت یونان دیدار های مهم و بسیار موفقی را با رئیس جمهور یونان و دیگر مقامات این کشور داشته است.

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید