موج بیداری اسلامی در سراسر جهان

موج بیداری اسلامی در سراسر جهان

بیست و چهارمین کنفرانس وحدت اسلامی با حضور شخصیت های جهان اسلام از 57 کشور جهان و با سخنرانی دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و آیت الله تسخیری دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، روز شنبه 30 بهمن ماه در محل سالن اجلاس جمهوری اسلامی ایران در تهران افتتاح شد.

در مراسم افتتاحیه این دوره که صبح روز شنبه 30 بهمن ماه با حضور شخصیت های برجسته ای از جهان اسلام و با موضوع راه کارهای اندیشه ای و کاربردی تحقق تقریب مذاهب اسلامی آغاز شد .

آیت الله تسخیری طی سخنانی ضمن خیر مقدم به میهمانان کنفرانس وحدت اسلامی به معرفی اجمالی مجمع تقریب مذاهب و فعالیت های آن پرداخت. دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با تبریک میلاد پیامبر اکرم (ص) و هفته وحدت اظهار داشت: کنفرانس امسال در روزهایی برگزاری می شود که موج بیداری اسلامی سراسر جهان اسلام را فراگرفته و مسلمان شمال افریقا و سراسر جهان اسلام خیزشی بلند تر برداشته تا طاغوت های ستمکار را به سرنوشت محترم طاغوت های عالم گرفتار کرده و خاورمیانه ی جدید اسلامی را علی رغم خواست آمریکا و صهیونیست شکل دهند.

دبیر کل مجمع تقریب مذاهب اسلامی با بیان این که انتفاضه انقلابی در راستای آرمان های بلند انقلاب اسلامی و امام راحل ما تعریف می شود؛ گفت: «خمینی کبیر در وصیت نامه سیاسی– انقلابی و الهی خود آرزو کرده است روزی همه ی ملت های مسلمان با عزت و سربلندی زیر پرچم کلمه ی توحید و توحید کلمه زندگی کنند». من آرزو دارم این وعده محقق شود و روزی را نظاره گر باشیم که جهان اسلام از شرق آسیا تا شمال و غرب افریقا و هر جایی که گویندگان لا اله الا الله و محمد(ص) رسول الله حضور دارند در وحدتی آمانی به انسجام و یک پارچگی دست یابند و شاهد حاکمیت احکام نورانی اسلامی باشیم. وی اضافه کرد آن روز، روزی است که دشمنان کینه توز جهان اسلام از بلاد اسلامی رانده خواهند شد و امت مسلمان با سرفرازی این آرمان را تحقق می بخشند و مظهر غلبه ی اسلام بر مکاتب منحرف خواهند شد.

آیت الله تسخیری در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که مجمع تقریب مذاهب اسلامی ۲۰ سال پیش به امر ولی امر مسلمین حضرت آیت الله خامنه ای تاسیس شد افزود:

وی خاطر نشان ساخت: "اهداف مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی همگی برگرفته از کتاب، سنت، سیره ی اهل بیت و روش صحابه بزرگ پیامبر است"

آیت الله تسخیری افزود: «راه مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی ادامه راه پیش گامان و بزرگانی است که ۶۰ سال پیش در تاریخ معاصر بذر این اندیشه ی مبارک را از مصر در تمام جهان اسلام پاشیدند و همان اهداف بزرگی را دنبال می کند که آن ها می کردند و اهدافی که همگی برگرفته از کتاب، سنت، سیره ی اهل بیت و روش صحابه بزرگ پیامبر است».

وی ادامه داد: «از جمله اهداف بزرگ مجمع جهنی مذاهب اسلامی کمک برای احیاء و گسترش معارف اسلامی، کوشش در راه آشنایی علماء و پیشوایان مذهبی جهان اسلام ، گسترش اندیشه تقریب بین اندیشمندان و انتقال آن به توده های مسلمان ، سعی در تشکیل جبهه واحد اسلامی در برابر توطئه های دشمنان تلاش در جهت احیاء و گسترش اهل مترقی اجتهاد و رفع بدبینی و شبهات بین پیروان مذهب است».

آیت الله تسخیری خاطر نشان کرد مجمع تقریب اهداف خود را با استفاده از تمام راه کارهای علماء فرهنگی و تبلیغاتی قانونی در سراسر جهان اسلام پیگیری می کند که از جمله این فعالیت ها می توان به تاسیس دانشگاه ها و موسسات آموزشی، انتشار کتب و مجلات به زبان های مختلف برگزاری کنفرانس های وحدت در داخل و خارج از کشور، عضویت در مجامع بین المللی اسلامی، کمک به تاسیس جمعیت های تقریبی در جهان، استفاده از فضای مجازی و تاسیس خبرگزاری وی‍ژه تقریب مذاهب اسلامی اشاره کرد. وی همچنین شرکت در بیش از ۴۰۰ کنفرانس داخلی و خارجی، دعوت از شخصیت های اسلامی برای سفر به ایران و اعزام شخصیت های اسلامی شیعی و سنی به سراسر جهان به عنوان دیگر فعالیت های مجمع تقریب بیان کرد.

دبیر کل مجمع تقریب مذاهب اسلامی در پایان اظهار امیدواری کرد که روزی جهان اسلام شاهد ثمره ی شیرین همبستگی و یک دلی امت اسلامی باشد.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در سخنانی با موضوع راهکارهای اندیشه ای و کاربردی تحقق تقریب مذاهب اسلامی ضمن گرامیداشت میلاد باسعادت رسول گرامی اسلام و میلاد امام صادق (ع) برگزاری چنین کنفرانسی را در شرایط فعلی بسیار مهم ارزیابی کرد.

وی گفت: برگزاری چنین کنفرانسی در شرایط فعلی امر مبارکی است و امیدواریم در این نشست که با حضور دانشمندان از بخش های مختلف کشورهای اسلامی برگزار شده است، نتایج خوب و مثبتی برای مسلمانان جهان حاصل شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مسلمانان در شرایط فعلی نیازمند یک تئوری وحدت آفرین هستند، بر لزوم وجود داشتن تئوری وحدت در شرایط فعلی تاکید کرد و افزود: همه انسانها و مردم جهان نیازمند یک نظریه رهایی بخش از بن بست های تئوری های مادی هستند؛ نظریاتی که توان تفسیر و تبیین جهان از حالت تک بعدی و تک ساحتی را داشته باشد.

گفتنی است در بیست و چهارمین کنفرانس وحدت اسلامی که در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی کار خود را آغاز کرده دکتر سید یحیی رحیم صفوی، حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر، سید محمود علوی عضو مجلس خبرگان رهبری ، حجت الاسلام والمسلمین نواب رئیس دانشگاه ادیان، حجت الاسلام والمسلمین موسوی قائم مقام دبیر کل مجمع تقریب مذاهب، صلاح زواوی سفیر فلسطین در ایران و دیگر شخصیت های شیعه و سنی در داخل و خارج کشور حضور داشتند این کنفرانس به مدت ۳ روز به طول خواهد انجامید و میهمانان پس از پایان اولین روز کنفرانس، امشب میهمان دکتر محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری اسلامی ایران خواهند بود.

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید