از تلاش‌های ایران برای برقراری صلح در قفقاز قدردانی می‌کنیم

سفیر گرجستان در تهران با اشاره به حمایت ایران از استقلال گرجستان و تلاش های این کشور در راستای ایجاد صلح در قفقاز از این تلاش ها قدردانی کرد.

یورگی جانجغاوا سفیر گرجستان در تهران طی سخنانی در سمینار بین المللی گرجستان؛ تجارب پیشین، چشم انداز فرارو که امروز در دانشگاه تهران در حال برگزاری است، با اشاره به روابط تاریخی دو کشور ایران و گرجستان، ابراز امیدواری کرد که این روابط هر چه عمیق تر و گسترده تر شود.
وی به دیدارهای مسئولان دو کشور طی سال های اخیر اشاره کرد و اظهار داشت: یک گروه دوستی سال گذشته از گرجستان به ایران سفر کردند و قرار است تا 20 گروه دوستی نیز از جمهوری اسلامی ایران به گرجستان سفر کنند.
سفیر گرجستان در تهران با قدردانی از به رسمیت شناختن تمامیت ارضی گرجستان و حمایت از استقلال این کشور توسط جمهوری اسلامی ایران گفت: از تلاش های ایران برای برقراری صلح در منطقه قفقاز تشکر می کنم.
جانجغاوا با بیان اینکه ایران نقش مهمی در توسعه مناسبات منطقه ای ایفا می کند، آمادگی کشورش را برای توسعه هر چه بیشتر روابط با ایران اعلام کرد.
وی با اشاره به افتتاح سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در گرجستان اظهار داشت: ایران خواستار استفاده از امکانات گرجستان برای ترانزیت کالا می باشد که در سفر رئیس جمهور وقت ایران در سال 1996 این موضوع مورد تأکید قرار گرفت.
سفیر گرجستان در تهران به تبادلات تجاری دو کشور طی سال گذشته اشاره کرد که میزان آن به 70 میلیون دلار رسیده و خاطرنشان کرد: با تلاش های مشترک توانستیم پروازهای مستقیم به دو کشور را راه اندازی کنیم که امروز هفته ای دو پرواز است و در آینده به سه تا چهار پرواز خواهد رسید.
وی ادامه داد: در سال گذشته 22 هزار ایرانی به گرجستان سفر کردند.
جانجغاوا با بیان اینکه در خصوص روابط اقتصادی می توانیم همکاری های زیادی داشته باشیم، یادآور شد: در بخش انرژی همکاری های خوبی داریم و قرار است شرکت های ایرانی در گرجستان نیروگاه آبی بسازند.
وی به همکاری های رو به توسعه دو کشور در بخش کشاورزی و فرهنگی نیز اشاره کرد و افزود: در زمینه همکاری های علمی شاهد گسترش همکاری های دانشجویی بین دو کشور بوده ایم و امیدواریم در آینده نزدیک موضوع ارزیابی دانشگاه ها حل شود.

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید