درخواست دیده بان حقوق بشر برای تغییر رویکرد غرب در قبال فلسطینیان

دیده بان حقوق بشر با انتقاد و ابراز نگرانی از مخالفت آمریکا با پیوستن فلسطینیان به نهادها و توافقنامه های بین المللی، خواستار تغییر این رویکرد تبعیض آمیز شد.
دیده بان حقوق بشر در بیانیه ای اعلام کرد که دولت آمریکا به جای مخالفت با اقدامات فلسطینیان جهت پیوستن به توافقنامه های بین المللی که موجب تقویت حقوق بشر می شود، باید از آن حمایت کند.
ˈجو استورکˈ معاون مدیر اجرایی بخش خاورمیانه و شمال آفریقای دیده بان حقوق بشر گفت: دولت اوباما سابقه عملی طولانی در مخالفت با محاسبه و بازخواست از ˈاسراییلˈ بابت تخلفات حقوق بشری آن دارد و این بار نیز با اقدامات فلسطینیان که موجب تقویت حقوق بشر می شود، مخالفت کرده و این امر نگران کننده است.
وی افزود: لازم است شدت فشارهای آمریکا برای اجرای موازین حقوق بشر، بر اسراییل و فلسطینیان یکسان باشد. پیوستن فلسطین به معاهدات حقوق بشری و قوانین جنگ، نمی تواند در تعهدات قانونی بین المللی تل آویو تغییری به وجود آورد.
به گفته استورک، آمریکا نباید از گام برداشتن در مسیر احترام به فلسطینیان هراس داشته باشد و امتناع واشنگتن از حمایت از حقوق آنان، تصمیم اشتباه است.
دیده بان حقوق بشر مخالفت آمریکا را با پیوستن فلسطین به معاهدات بین المللی حقوق بشری ناشی از ترس احتمالی آن کشور از افزایش حمایت ها از دولت فلسطین در خارج از چارچوب مذاکرات به اصطلاح صلح دانست.
ˈسامانتا پاورˈ نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد سوم آوریل (14 فروردین ) در یکی از کمیته های فرعی کنگره آمریکا گفت: مقامات آمریکا برای هماهنگی واکنش ها به تحرکات احتمالی فلسطینی ها در سازمان ملل و به دلیل ترس از تاثیر این تحرکات بر مذاکرات صلح، جلسات ماهانه ای را با اسراییلی ها برگزار می کنند.
ˈمحمود عباسˈ رییس حکومت خودگردان فلسطین که پیش از این اعلام کرده بود الحاق به نهادهای بین المللی را در جریان مذاکرات سازش پیگیری نخواهد کرد، هفته قبل در واکنش به کارشکنی ها و تعلل رژیم صهیونیستی در عمل به تعهداتش در زمینه آزاد سازی تعدادی از فلسطینیان دربند این رژیم، مجموعه اسنادی را برای پیوستن به حدود 15 آژانس و پیمان بین المللی امضا کرد که گفته می شود ˈکنوانسیون ژنوˈ یکی از آنها است.
امضای کنوانسیون ژنو امکان بیشتری را برای الحاق فلسطین به دیوان بین المللی کیفری(لاهه) و در نهایت تنظیم شکواییه علیه رژیم صهیونیستی بابت تداوم اشغال اراضی فلسطینی از سال 1967 فراهم می کند.

مرجع: تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید