آغاز طرح ملی پژوهش در زمینه صلح و سازش

مدیرکل برنامه ریزی و امور فرهنگی مرکز شوراهای حل اختلاف کشور با تاکید بر نگاه تخصصی به مقوله سازش، گفت: طرح ملی پژوهش در زمینه صلح و سازش در کشور آغاز شده است.
حجت الاسلام والمسلمین ˈمحمدصادق اخوانˈ در حاشیه سفر به استان گلستان در این زمینه اظهار کرد: در این طرح، اساتید برجسته دانشگاه ها در رشته های حقوق و جامعه شناسی در قالب یک پروژه تحقیقاتی ملی، به صورت علمی ریشه های فرهنگی صلح و سازش و راهکارهای عملی آن را براساس فرهنگ و آداب هر استان به تفکیک بررسی می کنند
وی افزود: 31 گروه پژوهشی نیز در استان ها به صورت جداگانه، ولی همزمان این طرح را اجرا می کنند و نتایج تحقیقات خود را برای استفاده در این پروژه ملی، ارائه می دهند.
به گفته وی، نتایج این طرح پژوهشی یک ساله، برای تدوین برنامه های اجرایی در زمینه سازش استفاده خواهد شد.
اخوان در ادامه با تاکید بر اینکه باید توجه شود که از فلسفه صلح و سازش دور نشویم، میانگین سازش در پرونده های قابل مصالحه در شعب شوراهای حل اختلاف کشور را 35 درصد اعلام کرد و گفت: اعضای شورای حل اختلاف باید بدانند وظیفه اصلی آنها برقراری صلح و سازش بین طرفین است.
وی، نگاه مثبت مدیران به مقوله مصالحه، انجام کارهای فرهنگی به منظور ترغیب اعضای شورای حل اختلاف برای سوق دادن پرونده ها به سمت صلح و سازش و تشویق های مادی شعبه هایی که سازش بیشتری در پرونده ها دارند را از دیگر اقداماتی برشمرد که می تواند در افزایش درصد سازش پرونده ها تاثیرگذار باشد.
مدیرکل برنامه ریزی و امورفرهنگی مرکز شوراهای حل اختلاف کشور همچنین با تاکید بر نگاه پررنگ تر به مقوله فرهنگ در برنامه های اجرایی شوراها، گفت: با توجه به منویات مقام معظم رهبری و تاکید ایشان بر مقوله فرهنگ، اگر بخواهیم در این عرصه فعال و تاثیرگذار عمل کنیم باید همه نهادها با یکدیگر و در تعامل باهم کار کنند.
حجت الاسلام والمسلمین اخوان در ادامه با تقدیر از تعامل دادگستری گلستان با شورای حل اختلاف استان گفت: در نتیجه این تعامل، معاونت فرهنگی شورای حل اختلاف گلستان جایگاه خوبی در سطح کشور کسب کرده است.
وی ابراز امیدواری کرد تعامل در برنامه های فرهنگی دادگستری با شوراهای حل اختلاف گلستان شتاب بیشتری بگیرد.
مدیرکل برنامه ریزی و امورفرهنگی مرکز شوراهای حل اختلاف کشور در صدر یک هیات بازرسی به استان گلستان سفر کرده است.

مرجع: تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید