داعش صلح منطقه ای و جهانی را تهدید می کند

نوری مالکی در دیدار با وزیر خارجه آمریکا گفت: آن چه امروز عراق با آن رو به رو است و خطری که عراق را تهدید می کند، تمام صلح منطقه ای و جهانی را نیز تهدید می کند.
جان کری،وزیر امور خارجه آمریکا که در بغداد به سر می برد اعلام کرد که حمایت واشنگتن از نیروهای امنیتی عراق مداوم و جدی خواهد بود.
کری همچنین گفت در طول گفتگوهایی که با نوری المالکی،نخست وزیر عراق داشته،مالکی بر تعهد خود به تاریخ اول جولای برای تشکیل دولت جدید در عراق تاکید کرده است.
نوری مالکی در این دیدار به وزیر خارجه آمریکا گفت: آن چه امروز عراق با آن رو به رو است و خطری که عراق را تهدید می کند، در واقع این خطر تمام صلح منطقه ای و جهانی را تهدید می کند، از این رو از تمام کشورهای جهان و بخصوص از کشورهای منطقه می خواهیم این مساله را جدی بررسی کنند.
باراک اوباما،رییس جمهوری آمریکا هفته گذشته اعلام کرد که 300 نیروی ویژه را به عنوان مشاوران نظامی به منظور مقابله با داعش به عراق خواهد فرستاد.
اما از سوی دیگر واشنگتن شکایت سنی ها در مورد اینکه مالکی یک دستور کار شیعی را دنبال کرده و سنی ها را از صحنه سیاست دورنگه داشته،برجسته کرده است تا از این طریق به دولت مالکی برای کنار رفتن از صحنه فشار وارد کند.
اگرچه واشنگتن مراقب بوده تا به طور عمومی خواسته خود برای برکناری مالکی را عنوان نکند اما به گفته مقامات عراقی چنین پیامی از پشت صحنه دریافت شده است.
 

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید