برگزاری همایش «تکفیری، نقشه‌ای برای تخریب وحدت امت مسلمان»

رایزنی فرهنگی ايران در بانكوك با همکاری مؤسسه‌ي مطالعات اسلامی تایلند، همایش علمی یک روزه با عنوان «تکفیری، نقشه‌ای برای تخریب وحدت امت مسلمان» را در شهر بانكوك برگزار كرد.
اين همايش با حضور نجاریان‌زاده، رایزن فرهنگی ايران در تايلند و بیش از 250 تن از شخصیت‌های نخبه‌ي مذهبی، فرهنگی، پژوهشی و علمی، آکادمیک و رسانه‌ای از جامعه‌ي مسلمانان اهل سنت و شیعیان این کشور در شهر بانکوک برگزار شد.
اين همايش با قرائت مقاله‌ي کوتاه توسط شريف سانگ ويمان، استاد و معاون کالج اسلامی بانکوک با موضوع ماهیت تکفیری‌ها و اهداف آنان آغاز و با نمايش فيلم مستند شکل‌گیری و معرفی ماهیت تکفیری‌ها و جنایات و تهاجم آنان به مسلمانان و زیارت‌گاه‌ها ادامه يافت.
حجت‌الاسلام محمد شریف کتسومبون، دانشجوی مقطع دکتری جامعةالمصطفی (ص) در قم، به عنوان نخستين سخنران، به بازخوانی ریشه تکفیری‌ها پرداخت و گفت: وهابیت از اصلی‌ترین جریان‌هایی است که به رشد و شکل‌گیری تکفیری‌ها کمک كرده است و با توجه به عدم مقبولیت وهابیت در جهان کنونی، باید بدانیم که تکفیری‌ها راه به جایی نخواهند برد و به زودی با اراده‌ي الهی و همت و مجاهدت مسلمانان و امت‌های اسلامی، مسیر نابودی و سیر نزول را طی خواهند كرد.
حجت‌الاسلام مجاهد کیتاراتای، استاد دانشکده‌ي ادبیات دانشگاه سیلی پاکورن هم در سخنان يكوتاه، گفت: ‌فرقه‌ي تکفیری، یک دین دست ساخته و کالایی تقلبی است که برای خراب کردن چهره‌ي اسلام توسط اسکتبار و صهیونیست ایجاد شده است.
همچنين فرید دینگ یونگ، مدیر اجرایی و رييس شبکه‌ي تلویزیونی اینترنتی مؤسسه‌ي مطالعات اسلامی، با ارايه‌ي مطلب خود به صورت پاورپوینت، به بررسی ریشه‌ای تکفیری‌ها از زمان صدر اسلام تا زمان معاصر پرداخت و بیان كرد: ماهیت پلید این فرقه، ریشه در وهابیت و یهود دارد و هم‌اکنون نیز عربستان سعودی و صهیونیست‌های اشغالگر قدس، بیشرین حمایت‌ها را از آنان می‌كنند.
در ادامه‌ي برگزاري اين سمينار علمي، میزگردي با حضور پنج تن از اندیشمندان، محققین و اساتید دانشگاه اهل‌تسن و شیعه متشکل از ساروت آری، استاد دانشگاه چوالالنکورن بانکوک، واتشای ابراهیم وائی دئوم، از محققین و فعالان سیاسی برجسته‌ي اهل تسنن، قارون گوی وآی، از محققین و پژوهشگران برجسته‌ي جامعه اهل‌تسنن، حجت‌الاسلام محمد شریف کتسومبون، دانشجوی مقطع دکتری جامعةالمصطفی (ص) در قم و حجت‌الاسلام حسین بن سالم، از محققین و امام مسجد امام علی (ع) شهر بانکوک برگزار شد كه ضرورت شناخت و بازتعریف تکفیری‌ها و فرقه‌های وابسته‌ي به آنان و همچنین معرفی و افشای ماهیت حامیان آنها که بیشترین حمایت مالی و سازماندهی و فکری آنان توسط وهابیت و صهیونیست انجام می‌گیرد، مورد تأكيد شركت‌كنندگان در اين نشست بود.
در ادامه نيز، مصطفی نجاریان‌زاده، رایزن فرهنگی ايران در تايلند، در سخناني به تقابل آشکار تکفیری‌ها با جریان بیداری و وحدت اسلامی از منظر مقام معظم رهبری اشاره كرد. وي گفت: مسأله‌ای که امروزه وحدت جهان اسلام را تهدید کرده و بر خلاف منافع اسلام و مسلمین است، مسأله‌ي افراط‌گرایی، تندروی و تکفیر است.
وي ادامه داد: باید بدانیم که تکفیری، یک جریان است که از زمان صدر اسلام تاکنون وجود داشته و در هر مقطعی به چهره و قالبی خاص بروز کرده‌ است. در صدر اسلام با چهره‌ي خوارج و در دوران‌های بعدی و جهان معاصر در قالب سلفی‌ها، طالبان و امروز هم در قالب داعش و خلافت اسلامی رخ نما شده‌اند.
رايزن فرهنگي كشورمان در تايلند تأكيد كرد: ما باید با بصیرت و هوشیارانه در خط ولایت باشیم و با بهره‌گیری از رهنمودهای ارزشمند و حکمیانه‌ي مقام معظم رهبری، حضرت امام خامنه‌ای، خود را برای مقابله با این جریان تکفیری و فرقه‌های وابسته به آنان که به تعبییر مقام معظم رهبری تبدیل به «یکی از مصائب اسلام» شده‌اند و فجایعی را برای امت اسلامی به همراه آورده‌اند، همیشه و در همه دوران آماده نگهداریم.

مرجع: تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید