تأکید بروحدت جهان اسلام و بی اثر کردن سم تفرقه و افراط گری

"محمد جواد ظریف" وزیر امور خارجه کشورمان و "نبیل العربی" دبیرکل اتحادیه عرب در دیداری در نیویورک پیرامون آخرین تحولات منطقه ای، فعالیت های تروریستی و افراطی و موضوع ائتلاف بین المللی ضد داعش گفتگو و تبادل نظر کردند.

در این ملاقات که روز یکشنبه درمحل اقامت وزیر امورخارجه کشورمان صورت گرفت، وزیر امور خارجه کشورمان خاطرنشان کرد : باید همه کمک کنیم تا مشکلات جاری مرتفع شود و شرایط امروز بویژه فعالیت گروههای تروریستی در منطقه نیازمند گفتگو و همکاری و مسئولیت پذیری است.

وی وحدت جهان اسلام و پرهیز جدی از موضوعات فرقه ای و طائفه ای را حائز اهمیت شمرد و گفت : وجهه جهان اسلام هدف قرار گرفته و طرح بحث های اختلاف برانگیز میان شیعه و سنی به انحراف کشاندن مبارزه با تروریسم و افراطی گری جاری است.

ظریف آمادگی و عزم ایران برای گفتگو و همکاری با کشورهای منطقه برای رفع تهدید جاری را مورد تاکید قرار داد و اعزام معاون عربی و افریقائی وزات امورخارجه به عربستان را گامی برای کمک به حل مسائل منطقه و تقویت زمینه های همکاری توصیف کرد.

"نبیل العربی" در این ملاقات با بیان نتایج نشست اخیر وزرای خارجه اتحادیه عرب اظهار داشت: متاسفانه فعالیت تروریست ها علیه مسلمانان و بنام جهان اسلام صورت می گیرد و باید همه تلاش کنیم مانع این خطر فراگیر شویم.

دکتر ظریف و نبیل العربی تداوم تماس ها و رایزنی پیرامون روند تحولات و مقابله با تروریسم و بررسی راههای حل معضل جاری و کمک و همکاری در این زمینه را مورد تاکید قرار دادند.

همبستگی هرچه بیشتر جهان اسلام
وزرای امورخارجه جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی در نیویورک دیدار و طی آن پیرامون آخرین تحولات منطقه ای و بین المللی و مناسبات دو جانبه گفتگو و تبادل نظر کردند.

دو طرف در این دیدار افزایش تبادل نظر و تماس فی مابین را مثبت ارزیابی کردند. آقایان ظریف و سعودالفیصل همکاری و همبستگی هرچه بیشتر جهان اسلام برای گذر از دوران کنونی و حل مسائل و معضلات که وجهه و تصویر اسلام و مسلمانان را هدف قرار داده است، ضروری شمردند.

دکتر ظریف در این دیدار با خطیر خواندن شرایط جاری در منطقه و تهدیدات و تحرکاتی که با هدف ایجاد تفرقه و کینه جویی در جهان اسلام صورت می گیرد، سیاست و راهبرد دولت جمهوری اسلامی ایران در خصوص همسایگان و منطقه را تشریح کرد و اظهار داشت: دولت ایران معتقد به همکاری و دوستی با همه کشورهای منطقه است ؛ همکاری فی مابین باید اعتماد هرچه بیشتر را تقویت کند.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین تاکید کرد: امروز فرصت ها و تهدیدات مشترک داریم و حل مسائل و نگاه به آینده به نفع همه منطقه است.

دکتر ظریف تصریح کرد: باید سم تفرقه و افراطی گری را بی اثر کنیم.

وزیر امور خارجه عربستان نیز در این دیدار با تشریح دیدگاههای کشورش درباره سابقه و روند مناسبات فی مابین خاطر نشان ساخت : ایران یک ملت و تمدن بزرگ است و دو کشور به هم نیاز داریم و همکاری با یکدیگر در جهت منافع اسلام خواهد بود.

در این دیدار همچنین دو طرف پیرامون برخی موضوعات مورد علاقه تبادل نظر کردند.

دیدار وزیر امور خارجه مکزیک با ظریف
"خوزه آنتونیو کوری برنا" وزیر امور خاجه مکزیک نیز با حضور در محل اقامت دکتر ظریف با وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار آخرین تحولات منطقه ای، روند مذاکرات هسته ای و راه های تقویت مناسبات دو جانبه فیمابین مورد بررسی و گفتگو قرار گرفت.

ظریف در این دیدار با اشاره به ظرفیت ها و قابلیت های دو کشور در دو منطقه مهم جهان و ارتقای مناسبات را تامین کننده منافع مشترک و موجب افزایش اثرگذاری در مهمترین تحولات منطقه ای و بین المللی دانست.

وزیر خارجه کشورمان همچنین آخرین تحولات غرب آسیا و تهدیداتی که از سوی گروههای تروریستی فعال متوجه کشورهای این منطقه و سایر نقاط جهان است و نیز سیاستهای اشتباه امریکا در گذشته و تکرار آن را بیان کرد و اظهار داشت : فقدان هشیاری لازم از سوی برخی کشورها در برخورد ریشه ای با پدیده تروریزم موجب تقویت گروههای تروریستی و افزایش نگرانی ها شده است.

"کوری برنا" وزیرامور خارجه مکزیک نیز در این دیدار با اشاره به نقش آفرینی جمهوری اسلامی ایران در عرصه های مختلف از دستیابی به توافق جامع هسته ای و رفع تحریم ها علیه کشورمان تا قبل از سوم آذر ماه ابراز امیدواری کرد.

وزیر امور خارجه مکزیک خطر تروریزم را پدیده ای بسیار خطرناک که موجب نگرانی مشترک ملتهاست توصیف کرد و ضرورت برخورد اساسی و همه جانبه با این پدیده را مورد تاکید قرار داد.

وی با اشاره به ظرفیتهای موجود دو کشور ، آمادگی مقامات مکزیک را برای تقویت روابط دو جانبه و افزایش رایزنی های سیاسی پیرامون موضوعات منطقه ای و بین المللی اعلام کرد.

دیدار رئیس کمیته جهانی صلیب سرخ با ظریف
"پیتر مورر" رئیس کمیته جهانی صلیب سرخ صبح امروز با حضور در محل اقامت دکتر ظریف با وی دیدار و گفتگو کرد.

ظریف در این دیدار با اشاره به افزایش نگرانی ها از پدیده ضد انسانی تروریزم و جنایات گسترده گروه های تروریستی فعال در منطقه آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای افزایش همکاریها با سازمان صلیب سرخ به منظورکاهش مشکلات ملت های عراق و سوریه اعلام کرد.

وی تقویت همکاری های دو جانبه و سه جانبه میان جمهوری اسلامی ایران، سازمان صلیب سرخ و کشورهای عراق و سوریه را برای دستیابی به این هدف امری ضروری دانست و افزود : جمهوری اسلامی ایران از هرگونه ابتکاری در این باره استقبال می کند.

مورر نیز در این دیدار با تشریح مشکلات موجود در روند کمک رسانی به مردم عراق در مناطقی که تحت نفوذ و تسلط گروههای تروریستی قرار دارد ابراز علاقمندی کرد تا با افزایش دیدارها و رایزنی های صلیب سرخ با جمهوری اسلامی ایران راههای مناسب تری برای ارائه خدمات بیشتر به مردم عراق یافت شود.

وی وضعیت کمک رسانی در مناطق مختلف سوریه را بدلیل همکای موثر دولت این کشور بهتر از گذشته توصیف و در عین حال ابراز امیدواری کرد با مساعدت جمهوری اسلامی ایران روند این اقدامات مورد حمایت و تقویت بیشتر قرار گیرد.

مرجع:
سایت ریاست جمهوری
تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید