استفاده ابزاری و سیاسی غرب از حقوق بشر علیه کشورها

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان هرگونه استفاده ابزاری و سیاسی از حقوق بشر علیه کشورهای مستقل را محکوم کرد.
خانم مرضیه افخم در واکنش به تصویب قطعنامه حقوق بشر ایران در کمیته سوم نشست 69 مجمع عمومی تاکید کرد: متاسفانه طرح قطعنامه وضعیت حقوق بشر در ایران در شصت و نهمین اجلاس مجمع عمومی به پیشگامی کانادا بر اساس روال چند سال گذشته و بدون در نظر گرفتن واقعیات موجود و با اغراض سیاسی تهیه و تصویب شده است.

وی با اشاره به آرای قطعنامه اخیر در مقایسه با پارسال گفت : در این دوره شمار بیشتری از کشورها با قطعنامه سیاسی و گزینشی کشورکانادا مخالفت کرده اند که نشان می دهد دیدگاهها و شرایط واقعی پیشرفت های حقوق بشری جمهوری اسلامی ایران در یکسال گذشته را مد نظر قرار داده اند .

افخم با انتقاد از استفاده ابزاری و سیاسی از حقوق بشر علیه کشورهای مستقل از سوی شماری از کشورهای غربی گفت: مایه تاسف است که سازکارها و ابزارهای حقوق بشری سازمان ملل متحد مورد سوء استفاده کشورهای غربی قرار گرفته است و این روند تداوم دارد و به همین علت جمهوری اسلامی ایران شکل گیری، تصویب و محتوای چنین قطعنامه هایی را از اساس مردود می داند.

سخنگوی وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: قطعنامه با استفاده از منابع غیر موثق و بر پایه پایگاه های اطلاع رسانی مرتبط با گروه های تروریستی بدنام و به طور جانبدارانه و مغرضانه تهیه شده و مملو از ادعاهای بی اساس ، ساختگی و غیر مستند است که این قطعنامه را فاقد وجاهت، بی اعتبار و غیرقابل اعتنا کرده است.

افخم همچنین با اشاره به ارائه پاسخ های مستند و مستدل دولت ایران به ادعاهای مندرج در قطعنامه از طریق سازوکارهای ملل متحد تاکید کرد :اگر بی طرفی و کار صرفا حرفه ای ملاک اصلی قرار می گرفت عدم ضرورت صدور چنین قطعنامه ای نتیجة طبیعی ان می شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه اظهار داشت: از نظر ما تلاش های برخی دولت های غربی برای تصویب چنین قطعنامه بی اصالتی در شرایط حاضرمنطقه که بحران اصلی آن جنایات رژیم صهیونیستی و تروریسم و افراط گرایی سازمان یافته است، بیشتر اصرار بر یک سیاست نادرست و از کار افتاده و در جهت اعمال فشار بر کشورهای مستقل است.

وی در خصوص تمر کز غیرواقعی قطعنامه بر موضوع مجازات ها در ایران آن را طرح  سیاسی تخریب وجهه ایران توصیف کرد و ضمن ابراز تاسف از بی توجهی بانیان قطعنامه به پیشرفت های ایران در حوزه های متعدد حقوقی ، اجتماعی ، بهداشت، آمورش، زنان، کودکان که در دوره اعمال تحریم های غیرقانونی علیه ایران بدست آمده است ، گفت : از نظر ما محل مناسب و جهانشمول ارزیابی حقوق بشر در کشورها سازوکار یو پی آر است که بدون تبعیض همه کشورها را مورد بررسی قرار می دهد و خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران با مشارکت سازنده و فعال خود در نشست اخیر یو پی آر شورای حقوق بشر سازمان ملل دومین گزارش ملی خود را ارایه کرد که طی آن طیف وسیعی از کشورها با شرکت در گفتگوی فعال با کشورمان توصیه های جدید خود را مطرح کردند.

وی مشارکت جمهوری اسلامی ایران در یوپی آر را نشانگر جدیت تهران در ارتقای حقوق بشر و عمل به تعهدات بین المللی خود از طریق همکاری با سازکارهای مبتنی بر گفتگو ، همکاری سازنده و برابری جهانی همه کشورها و رد سازکارهای گزینشی ، غرض آلود ، سیاسی و تقابل آمیز دانست.

افخم همچنین تاکید کرد جمهوری اسلامی ایران یک نظام مردم سالار دینی است که در کنار تعهدات مذهبی و پایبندی به قانون اساسی و قوانین عادی خود و معاهدات بین المللی در چارچوب توسعه و ارتقای حقوق بشر در سطح ملی ، منطقه ای و بین المللی گام برداشته است و در عمل نیز خود را متعهد به رعایت آن می داند و در سطوح مختلف بین المللی ، منطقه ای و دوجانبه برای توسعه همکاری های حقوق بشری اهتمام ورزیده است.

وی همکاری جمهوری اسلامی ایران با سیستم حقوق بشر ملل متحد، فعالیت های حقوق بشری در جنبش عدم تعهد و سازمان همکاری های اسلامی و گفتگو ها و همکاری های فنی دوجانبه با کشورها را از جمله فعالیت های مهم در این زمینه برشمرد و استمرار این همکاری ها را مورد تاکید قرار داد.
 

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید