نقش کلیدی ایران در برقراری صلح و ثبات در خاورمیانه

'کامبیز شیخ حسنی' سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در کوبا طی مصاحبه ای با نشریه 'تراباخادورس' این کشور پیرامون نقش کشورمان در خاور میانه، ایران را کشوری باثبات و صلح دوست معرفی کرد.
شیخ حسنی در ابتدای مصاحبه با پرتیراژترین نشریه اسپانیولی زبان کوبا، ضمن اشاره به اندیشه های انقلابی و تحولات سیاسی کوبا و آشنایی مردم ایران با شخصیت های بزرگ انقلابی این سرزمین مانند 'فیدل کاسترو' و 'چه گوارا' گفت: رئیس جمهوری روحانی این فرصت را در سیمین سال خدمتم در وزارت خارجه ایران در اختیار من گذاشت تا در حد توان برای ارتقای هرچه بیشتر روابط و نزدیکی دو ملت ایران و کوبا تلاش کنم و سهمی داشته باشم.

وی افزود: شخصا همه تلاشم را بر ارتقای روابط دو کشور تا عالیترین سطح ممکن متمرکز خواهم کرد و مطمئنم آرمان های مشترک دو انقلاب ایران و کوبا و نگاه مثبت و برادرانه رهبران دو کشور به یکدیگر و حمایت مقامات دو طرف، بزرگترین کمک برای من در پیشبرد روابط خواهد بود.

این دیپلمات ادامه داد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، سفارت کوبا در تهران جزو نخستین نمایندگی هایی بود که تاسیس شد. از آن زمان تاکنون روابط دو کشور در حوزه سیاسی در بالاترین سطح پیگیری می شود.

سفیر ایران در کوبا با اشاره به اینکه روسای جمهوری دو کشور و هیات های عالی رتبه تا حال چندین بار به کشورهای یکدیگر سفر کرده اند، افزود: در عرصه های سیاسی و بین المللی، ایران و کوبا همواره همکاری تنگاتنگی با یکدیگر داشته و ضمن مشورتهای مستمر سیاسی، در مقابل سیاست های تبعیض آمیز و استانداردهای دوگانه به کار گرفته شده از سوی مراکز قدرت، از یکدیگر حمایت کرده اند.

شیخ حسنی با اشاره به اینکه 'کوبا در سال های اخیر یکی از حامیان اصلی کشورمان در جریان بررسی پرونده صلح آمیز هسته ای بوده است'، گفت: متقابلا جمهوری اسلامی ایران نیز دفاع از حقوق ملت نجیب کوبا در مجامع بین المللی را در اولویت داشته و تهران مستمرا به قطعنامه «ضرورت پایان دادن به تحریم های آمریکا علیه کوبا» در مجمع عمومی سازمان ملل متحد رای مثبت داده است.

سفیر ایران در کوبا با بیان اینکه مناسبات اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و کوبا از چشم انداز خوبی برخوردار است، پیشبرد موافقتنامه تجارت تهاتری، توسعه همکاری ها در زمینه دارو، بیوتکنولوژی و نانوتکنولوژی کشاورزی، آموزشی و برخی زمینه های دیگر را از اولویت های توسعه روابط اقتصادی دو کشور عنوان کرد.

شیخ حسنی در بخش دیگری از این گفت و گو با مروری بر رویدادهای چندین ساله در منطقه خاور میانه و نقش و اهمیت ایران در این منطقه گفت: ایران یک کشور با ثبات و صلح دوست است که در 200 سال گذشته به هیچ کشور دیگری حمله نکرده، اما متاسفانه خود در جنگ های جهانی اول و دوم مورد حمله و اشغال نظامی قرار گرفت.

وی با بیان اینکه در دهه 1980 صدام حسین رئیس جمهوری وقت عراق نیز جنگ ناعادلانه ای را بر مردم ایران تحمیل کرد، افزود: ما در دوره 35 سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، برای برقراری صلح تلاش کرده ایم. در این راستا جمهوری اسلامی ایران مشارکت سازنده و تاثیرگذاری در منازعات افغانستان، تاجیکستان، ارمنستان و آذربایجان و در کمک برای مواجهه با تروریست های باصطلاح دولت اسلامی عراق و شام داشته است.

سفیر ایران در کوبا همچنین از ایده همگرایی کشورهای آمریکای لاتین در آستانه اجلاس سران ' آلبا و کوبا-کاریکوم' که اخیرا در هاوانا برگزار شد، استقبال کرد و گفت: در 15 سال گذشته، ما روابط خود را با اعضای آلبا که متاسفانه گذشته مشابهی با آنها داریم، تقویت کرده ایم.

شیخ حسنی ادامه داد: شما از استکبار و استعمار رنج برده اید و ما هم تجربه مشابهی داریم. هردو آموخته ایم که اگر متفرق باشیم، آسان تر در دام قدرت های بزرگ گرفتار می شویم. ولی اگر متحد باشیم، پیروزی از آن ما خواهد بود.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران، تلاش های دو پیشگام بزرگ جنبش همگرایی در این منطقه 'فیدل کاسترو' و 'هوگو چاوز' را تحسین می کند.

شیخ حسنی در بخش دیگری از این مصاحبه نقش کوبا را در مواجهه با شیوع بیماری ابولا تمجید کرد و گفت: این تلاش کوبا، به رغم مشکلات زیادی صورت می گیرد که از جانب همسایه شمالی بر آن تحمیل شده است. ولی [مردم کوبا] قلب بزرگ و رئوفی دارند.

سفیر ایران با بیان اینکه به عنوان یک مسلمان، بابت آنچه که در مورد میراث تاریخی منطقه اش اتفاق می افتد، اظهار نگرانی می کند، افزود: من به بیش از دو هزار و 500 سال تاریخ تمدن سرزمینم افتخار می کنم و بسیار متاسفم که می بینم گروه هایی مانند القاعده، طالبان و اکنون داعش، میراث تاریخی و باستانی افغانستان، سوریه، عراق و ملت های این منطقه را که از تمدنی بسیار کهن برخوردارند، ویران کرده اند. درحالی که هیچ کس حق این کار را ندارد.

مرجع: تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید