آیرینا بوکووا :تخریب آثار باستانی ازسوی داعش جنایت است

 سازمان یونسکو تخریب آثار باستانی شهر نمرود عراق توسط گروه تروریستی داعش را جنایت جنگی خواند و خواستار پایان گرفتن سکوت جامعه بین المللی در مقابل این جنایات شد.

آیرینا بوکووا مدیرکل سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد - یونسکو - روز جمعه در بیانیه ای ضمن ابراز تاسف شدید از ادامه تخریب آثار تاریخی و میراث فرهنگی عراق، این اقدام گروه تروریستی داعش را با شدیدترین لحن ممکن محکوم کرد.

وی تخریب آثار تاریخی شهر نمرود را حمله دیگری به مردم عراق عنوان کرد و از مردم این کشور و منطقه خواست درحفظ این میراث گرانبها از هیچ تلاشی فروگذار نکنند.

مدیرکل یونسکو در این بیانیه از آثار تاریخی به عنوان میراث فرهنگی همه بشریت یاد کرد و این گونه اقدامات را جنایات جنگی دانست و از جامعه بین المللی خواست تا به سکوت خود در مقابل این جنایات پایان دهند.

وی در ادامه با تاکید بر این که تخریب میراث فرهنگی و آثار تاریخی با هیچ انگیزه مذهبی و سیاسی قابل توجیه نیست از رهبران ملی و مذهبی کشورهای منطقه خواست تا در حمایت از این میراث گرانبهای جامعه بشری تلاش کنند.

آیرینا بوکوا در ادامه آمادگی یونسکو را برای مبارزه با قاچاق غیرقانونی آثار تاریخی و میراث های فرهنگی که گروه تروریستی داعش از آن ها به عنوان منابع مالی بهره می برند اعلام کرده است.

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل نیز روز جمعه با صدور بیانیه ای تخریب این آثار را به شدت محکوم کرد و این اقدام گروه تروریستی داعش را تلاشی برای انهدام سوابق فرهنگی بشر توصیف کرد.

شهر نمرود یکی از آثار با ارزش تاریخی کشور عراق است که در 3300 سال پیش به عنوان پایتخت قوم آشور بنا شد و تاکنون در کتاب های ادبی و تاریخی بسیاری به حکاکی های دیواری برجامانده از آن شهر به عنوان آثار جاودانه فرهنگ بشری یاد شده است.

مرجع: تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید