نتیجه نشست ژنو باید حاکمیت مردم یمن باشد

 استاد تاریخ و تمدن اسلامی دانشگاه مالایا (یو.ام) مالزی حمله عربستان و متحدان عربی این کشور به یمن را در راستای اجرای سیاست های کاخ سفید در خاورمیانه دانست و گفت که نشست ژنو نیز باید به حاکمیت دولت برآمده از مردم یمن منتج شود.محمد رسلان نور' استاد دانشگاه مالایا با مهم خواندن نشست گروه های یمنی برای صلح در ژنو، گفت: آتش بس فوری باید در یمن برقرار و به کمک مردم این کشور شتافت. این نشست ها باید به دولت برآمده از مردم برای حاکمیت در یمن منتج شود.

عربستان و 9 کشور عرب دیگر به همراهی آمریکا از ششم فروردین حملات وحشیانه ای را علیه ملت یمن آغاز کرده اند که در جریان این حملات تاکنون بیش از 9 هزار یمنی کشته و یا مجروح شده اند.با وجود حملات گسترده عربستان و متحدانش به یمن، اکنون امنیت و کنترل 80 درصد خاک این کشور در دست جنبش مردمی انصارالله است.این تحلیلگر مالزیایی در ادامه گفت: تداوم حملات عربستان و شرایط موجود به نفع مسلمانان جهان نیست، زیرا اکنون بسیاری از کشورهای غیراسلامی چشم به وضعیت موجود بین عربستان و برخی کشورهای عربی دوخته اند که یک کشور اسلامی دیگر را هدف قرار داده اند.'محمد رسلان نور' در ادامه با اظهار تعجب از حمله عربستان به یمن، افزود: خشونت عربستان در حمله به مردم بی پناه یمن به گونه ای است که گویا دشمنان اسلام را هدف قرار داده اند، حال آنکه سیاست های ریاض در قبال خشونت های رژیم صهیونیستی و کشتار مسلمانان فلسطینی روز به روز آشکارتر می شود و مردم به ماهیت خاندان سعودی پی می برند.

وی با اشاره به نشست ژنو، گفت: این نشست که به ابتکار سازمان ملل برگزار می شود شاید بتواند زمینه صلح در یمن را ایجاد کند، اما تاکید کرد برای ایجاد صلح و آرامش در منطقه و یمن، عربستان باید هر چه زودتر به حملات خود علیه مردم یمن پایان دهد و به دلیل مسئولیتی که در تخریب این کشور داشته است، در جهت بازسازی آن کوشش کند.

استاد دانشگاه مالزی با اظهار نگرانی از گسترش تفکرات افراطی و نفوذ بیشتر گروه تروریستی داعش در کشورهایی از قبیل یمن و عربستان، گفت: تداوم شرایط موجود باعث می شود گروه های افراطی از جمله داعش فرصت مناسبی برای فعالیت پیدا کنند و بیش از پیش اسلام را به خطر اندازند، امری که در صورت وقوع، بار مسئولیت عربستان در قبال شکل گیری افراطی گری را بیش از پیش سنگین تر می کند.

رسلان نور در ادامه تصریح کرد: یمن از کشورهای اسلامی است که خطری برای دیگران ایجاد نکرده است و همواره روابط خوبی با مالزی داشته است. بسیاری از جوانان مالزی نیز در این کشور تحصیل می کردند، اما اکنون عمل غیراسلامی و ضد اخلاقی عربستان در حمله به این کشور باعث کاهش روابط یمن با سایر کشورها شده است.

وی در ادامه از قدرت های خارجی خواست با دخالت نکردن در امور داخلی یمن، تعیین سرنوشت آینده این کشور اسلامی را به دست مردم یمن بسپارند و در این مقطع حساس زمانی کمک های انسانی و بشردوستانه خود را در اختیار مردم بی پناه یمن قرار دهند.

نشست ژنو که به ابتکار سازمان ملل و با مشارکت طرف های یمنی به منظور حل بحران این کشور از روز سه شنبه آغاز و قرار بود سه روز ادامه داشته باشد، به گفته منابع مطلع، احتمالا تمدید می شود .

در روز نخست مذاکرات 'هیات صنعا' (نمایندگان جنبش مردمی انصارالله)، به دلیل کارشکنی های عربستان در سفر به ژنو، نتوانست در جلسه افتتاحیه حضور داشته باشد.

نماینده سازمان ملل در امور یمن نیز مذاکرات ژنو را بهترین راه حل برای خروج از بحران در لسن کشور و از سرگیری مذاکرات بین طرف های یمنی عنوان کرد .

مرجع: تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید